130 let
Současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a jeho předchůdce Ondrej Páleník.

Současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a jeho předchůdce Ondrej Páleník. | foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTK, 307th Bomb WingČeská pozice

Vnitřní nepřítel na Úřadu vlády aneb Privatizace Vojenského zpravodajství

  •   13:10

Měly informace získané prostřednictvím armádní zpravodajské služby pomáhat odpůrcům premiéra Nečase při vyjednávání o trafikách?

Premiér Petr Nečas na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že zadržení zaměstnanců Úřadu vlády ČR souvisí s údajnou komunikací s Vojenským zpravodajstvím a s odchodem takzvaných rebelujících poslanců ODS. Jelikož policie o kauze nezveřejňuje žádné informace, veřejnost si bude muset ještě chvíli počkat, než se něco konkrétního dozví oficiálně.

V této souvislosti jsme si v redakci ČESKÉ POZICE vzpomněli na informace z druhé poloviny roku 2012, kdy se na nejvyšších místech v ODS řešila otázka způsobu „stabilizace“ poslaneckých rebelů. V té době se nám tyto informace zdály naprosto absurdní, proto jsme je nezveřejnili. Avšak dnes, kdy se rozsáhlá policejní razie dotkla všech tří rebelujících politiků ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, dvou zaměstnanců Úřadu vlády ČR – šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové a vedoucího úřadu Lubomíra Poula –, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce v čele této tajné služby Milana Kovandy a dvou podnikatelů označovaných za kmotry – Iva Rittiga a Romana Janouška –, rozhodli jsme se ve veřejném zájmu tuto spekulaci publikovat.

Informace od dobře informovaného zdroje zněla zhruba takto: Odpůrci politiky Petra Nečase v ODS, kteří měli dlouhodobě nadstandardní vztahy s některými členy vedení Vojenského zpravodajství, zadali této tajné službě úkol, aby monitorovala činnost některých lidí z Úřadu vlády ČR. Výsledkem sledování mělo být mimo jiné důkladné zdokumentování nestandardního postupu jednoho zaměstnance úřadu. Tato osoba údajně seznámila některé podnikatele – kmotry s přísně tajnými dokumenty, což zákon samozřejmě neumožňuje.

Informace získané prostřednictvím Vojenského zpravodajství měly odpůrcům Petra Nečase pomáhat při vyjednávání o budoucích postech, takzvaných trafikách, či o jiných způsobech kompenzací, které by dostatečně uspokojily materiální nároky některých poslanců, a vedly tak k jejich politické „stabilizaci“.

„Hombre“ Páleník

Tato několik měsíců stará spekulace, o níž věděli vysoce postavení vládní politici, ale i některé osoby činné v trestním řízení, dává ve světle dnešních mimořádných událostí smysl. Uvidíme, zda ji pečlivé policejní vyšetřování potvrdí, nebo absolutně vyvrátí. Jenže než k objasnění dojde, mohou uplynout měsíce, ne-li roky.

O vztazích některých odpůrců Petra Nečase a bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Páleníka, který byl loni v září vládou jmenován šéfem Správy státních hmotných rezerv (SSHR), ČESKÁ POZICE informovala několikrát. Páleník byl dlouhodobě spojován s kontroverzním exministrem obrany Martinem Bartákem a je považován za člověka někdejšího neformálního mocenského triumvirátu v ODS, reprezentovaného Mirkem Topolánkem, Markem Dalíkem a Petrem Tluchořem.

Páleník s Bartákem jsou letití přátelé a je známo, že bývalý ministr obrany exředitele Vojenského zpravodajství oslovuje důvěrně přezdívkou „Hombre“. Silnou pozici Páleníka naznačuje i skutečnost, že bývalý ministr obrany Alexandr Vondra se ho pokoušel několikrát odvolat, ale nikdy se mu to kvůli silnému politickému krytí šéfa Vojenského zpravodajství nepodařilo.

Žádné pochybnosti

Loni na podzim se hovořilo o tom, že Nečas se rozhodl vyslat Páleníka do čela SSHR jen proto, aby udělal vstřícný krok vůči rebelujícím poslancům, jejichž vůdcem je právě Tluchoř. „Já takto skutečně neobchoduji a tyto spekulace musím jednoznačně odmítnout,“ řekl tenkrát ČESKÉ POZICI předseda vlády. Na otázku, zda se neobává blízkého vztahu Páleníka s exministrem obrany Bartákem (ostatně šéf vojenského zpravodajství přátelství s Bartákem nepopírá), Nečas ČESKÉ POZICI odpověděl, že nikoliv. „To je všechno minulost,“ zdůraznil premiér. „Kdybych měl o Ondreji Páleníkovi pochybnosti, nikdy bych nedovolil, aby pokračoval ve službě. Funkci ředitele Vojenského zpravodajství vykonával kvalitně,“ dodal Nečas.

„Šlo o několik měsíců předem plánované rozhodnutí, protože jsme dobře věděli, že Ondreji Páleníkovi končí služební kontrakt, který na podzim 2011 o rok prodloužil. Proto jsme s obsazením funkce předsedy SSHR čekali tak dlouho. Navíc dlouhodobě zastávám názor, že stát se o odcházející ředitele zpravodajských služeb či o náčelníky generálního štábu musí alespoň na několik dalších let postarat. Stát si nesmí dovolit, aby takoví důležití lidé po odchodu z funkce volně pobíhali na trhu práce,“ prohlásil loni v září premiér Nečas.

Páleníka ve funkci šéfa vojenské tajné služby vystřídal od listopadu 2012 jeho blízký spolupracovník Milan Kovanda. Páleník jako důvod svého odchodu uvedl rozhodnutí neprodloužit svůj kontrakt – na postu ředitele Vojenského zpravodajství vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období v novodobé historii vojenské rozvědky.

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás