Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci: S Koláčkem jsme ochotní spolupracovat

  8:26

Žalobce Petr Šereda během úterý vydal pokyn, aby policie vyzvala bývalého manažera mostecké uhelné k podání výpovědi.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Prohlášení bývalého manažera Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonína Koláčka, který byl ve Švýcarsku odsouzen k více než čtyřem letům vězení, že teď bude „mluvit nahlas“, má první odezvu. Mluvit by ho chtěl slyšet žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Ten má tuzemskou linii vyšetřování případu na starosti a v rozhovoru pro ČESKOU POZICI mimo jiné zmínil, že všichni obvinění v kauze MUS zatím využili svého práva nevypovídat.

Šereda během úterý vydal pokyn, aby policie vyzvala Koláčka k podání výpovědi či případně zaslání svého vyjádření. „V průběhu celého trestního řízení jsme panu Koláčkovi opakovaně dali možnost se vyjádřit. On však využíval svého práva nevypovídat. Teď v médiích deklaroval ochotu něco sdělit, tak my mu tu příležitost samozřejmě dáme, a dokonce ho k tomu aktivně vyzveme,“ řekl ČESKÉ POZICI Šereda.

Žalobce připustil, že by se případná spolupráce Koláčka s orgány činnými v trestním řízení při objasňování trestní věci mohla podle míry a významu spolupráce zohlednit při případném ukládání trestu. „Záleží na tom, zda bude mluvit, a o čem. Z toho rozhovoru mi ale není úplně jasné, o čem chce mluvit,“ míní Šereda a vzkazuje, že významnou polehčující okolností může být také doznání.

Do vězení v Česku

Uvěznění se ale manažeři, kteří byli ve Švýcarsku odsouzení za vytunelování Mostecké uhelné společnosti, zatím obávat nemusejí, tedy pokud zůstanou v Česku. Verdikt Federálního trestního tribunálu v Bellinzoně je totiž vykonatelný jen na území Švýcarska. Kdyby tedy Petr Kraus, Koláček a další tři Češi dobrovolně nevyslyšeli „povolávací rozkaz“ do Bellinzony a tamní soud na ně vydal mezinárodní zatykač, naše úřady mu nevyhoví. „Ne, nemohli bychom je zatknout, a už vůbec ne vydat do Švýcarska,“ cituje portál iDnes nejvyššího žalobce Pavla Zeman.

Pokud Koláček a spol. k výkonu trestu sami nenastoupí, existují dle Petra Šeredy ještě dvě možnosti

Pokud Koláček a spol. k výkonu trestu sami nenastoupí, existují dle Petra Šeredy ještě dvě možnosti. Na základě mezinárodního zatykače mohou být zatčeni, pokud vycestují někam do zahraničí. V případě, že by se jim opustit rodnou zemi nechtělo, lze vést řízení o uznání švýcarského rozsudku. „To znamená, že by naše soudy rozhodly, že se rozsudek a jeho účinky uznávají i v České republice. Pak by švýcarský rozsudek měl stejné účinky jako český a mohl by být v České republice i vykonán, včetně výkonu trestu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Šereda. Jedním dechem však dodává, že jde o velmi výjimečnou a zdlouhavou proceduru.

Čekání na rozsudek

Předpokladem této procedury je autentický rozsudek ze Švýcarska. A v tom by mohl spočívat problém. Rozsudek musí nejprve potvrdit odvolací soud, což se může nějakou dobu táhnout. Dle některých informací by se to mohlo stát až během roku 2015. Ani zdaleka pak však není vyhráno. Není totiž jasné, zda se olomouckým žalobcům, kteří kauzu převzali, následkem toho, že se Vlastimil Rampula jako vrchní státní zástupce v Praze vyloučil pro podjatost poté, co na něho byl v souvislosti s Mosteckou uhelnou společností podána kárná žaloba, rozsudek vůbec získat podaří.

V případě rozsudku žalobce doufá, že bude i v zájmu bývalých manažerů MUS jej vrchnímu státnímu zastupitelství předložit

I navzdory tomu, že si Češi spolupráci se Švýcarskem v posledních dnech velmi chválí, je prý obecně kvůli procesním předpisům velmi složité od Švýcarů dostat jakékoli dokumenty. „Například jsme od švýcarských orgánů nedostali ani obžalobu. Krátce poté, co jsme je požádali o autentické vyhotovení, jsme žádost nakonec zase stáhli. Realizace by pro švýcarské orgány byla natolik komplikovaná, že jsme na náš požadavek raději rezignovali,“ vysvětluje Šereda.

V případě rozsudku však žalobce doufá, že bude i v zájmu bývalých manažerů MUS jej vrchnímu státnímu zastupitelství předložit. Věří, že budou chtít uplatnit princip „ne bis in idem“, tedy že člověk nemůže být odsouzen dvakrát za stejnou věc, a dosáhnout tím zastavení trestního stíhání.