Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výpadek boeingů se dotkne až 80 tisíc českých turistů

  16:50
Cestovní kanceláře přiměly aerolinky, aby vzhledem k uzemněným boeingům 737 Max zajistily dostatek letadel na letní sezonu. Letecké společnosti je stáhly z pravidelných linek a ruší některé spoje. Nouze o letadla mění Čechům dovolenou. Účastníci zájezdů se na letní dovolenou dostanou spíš než ti, kdo se chystají letět po vlastní ose.

Boeing 737 MAX. foto: Reprofoto

Zhruba 80 tisícům Čechů se posunul termín odletu na dovolenou. Stovkám až tisícům dokonce na jiný den nebo i musejí změnit letiště. Poletí třeba z Prahy místo z Pardubic. Například v cestovní kanceláři Firo Tour zrušené lety postihly zhruba tisíc klientů. „Téměř všichni s pochopením přijali jednu z nabízených možností. Variantu vrácení zaplacené částky si vybralo jen několik desítek lidí,“ popisuje mluvčí Eva Němečková. Za změny v dovolených může zákaz letů strojů Boeing 737 Max, které měly od podzimu dvě fatální nehody.

To tvrdě dopadlo především na české turisty. Zatímco v Německu, Polsku či v Rakousku je podíl těchto letadel mizivý, ve flotile české jedničky Smartwings měly mít v letní sezoně třetinový podíl. Ten nyní chybí. „Změny se dotknou jen malé části ze zhruba 1,5 milionu Čechů, kteří vyrazí na leteckou dovolenou,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Drtivá většina pasažérů podle něho odcestuje, jak si objednali.

Předstih má smůlu

Termíny odletů se měnily často i několikrát s tím, jak se cestovním kancelářím i leteckým společnostem dařilo na trhu najít volná letadla. Některé aerolinie – například Smartwings – stroje stáhly i z pravidelných linek. To se stalo u letů do Porta nebo Lisabonu, letecká společnost je bez náhrady zrušila. Lidé, kteří si v předstihu koupili výhodnější letenky, mají smůlu. Musejí rušit zarezervovaná ubytování a změna destinace dovolené jim před začátkem sezony nepomůže. Nedostatek letadel totiž povede k vyšším cenám zájezdů koupených na poslední chvíli. Na trhu jich bude méně.

Lidé, kteří si v předstihu koupili výhodnější letenky, mají smůlu. Musejí rušit zarezervovaná ubytování a změna destinace dovolené jim před začátkem sezony nepomůže. Nedostatek letadel totiž povede k vyšším cenám zájezdů koupených na poslední chvíli. Na trhu jich bude méně.

„Ceny budou trochu růst, zatím odhadujeme, že se částka zvýší o deset až patnáct procent,“ říká Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. Stovky lidí se předminulý týden dozvěděly, že jejich let z Prahy do Portugalska je zrušený a budou jim vráceny peníze. Pro České aerolinie, dceřinou společnost skupiny Smartwings, je totiž výhodnější využít letadla jinde. Jde o další z dopadů uzemnění letounů Boeing 737 Max, které nemohou létat kvůli obavám o bezpečnost cestujících. I ti, kdo si pořídili letenky dlouho dopředu za lepší ceny, mají nyní smůlu.

Krátce před startem sezony se levné letenky shánějí obtížně. „Za vrácené peníze si novou letenku už nekoupí. Nejde jen o Portugalsko, rušily se i lety do Egypta či Tuniska,“ popisuje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. Tito lidé zesílí tlak na růst cen zájezdů na poslední chvíli. Mysleli si, že mají dovolenou zajištěnou, ale teď jsou zase na začátku. Jejich situace je výrazně horší než těch, kdo si koupili celý zájezd. Zejména pokud si k letence pořídili sami i ubytování. K tomu se nyní často ani nedostanou, protože další lety už jsou obsazené nebo výrazně nad jejich rozpočet.

Převis poptávky nad nabídkou

Na trhu leteckých zájezdů se čeká převis poptávky nad nabídkou. Části lidem aerolinie ruší lety, dalším cestovní kanceláře přesouvají odlet na nevyhovující termín, jiní vyčkávali, jak záležitost s boeingy dopadne, a nákup zájezdu odkládali. Cestovní kanceláře kvůli chybějícím letadlům zredukovaly v uplynulých týdnech kapacity. Kvůli růstu mezd je navíc více lidí, kteří si mohou letecký zájezd dovolit. Loni se v Česku prodalo 1,5 milionu leteckých zájezdů. Další stovky tisíc lidí si letenku pořídily samostatně, případně letěli se zahraniční cestovní kanceláří. A letos jich dle odhadů mělo být ještě víc.

Andrea Řezníčková z agentury Invia proto čeká, že by ceny last minute zájezdů mohly vzrůst o deset až 15 procent. „Nabídka dovolených se snížila o zrušené lety, last minute zájezdů bude letos výrazně méně. Klienti s nákupem letní dovolené nečekají na poslední chvíli,“ souhlasí Eva Němečková z cestovní kanceláře Firo Tour. V minulých dnech přitom cestovní kanceláře měnily některým klientům čas odletu i několikrát. Vše podle toho, jak se jim dařilo zajistit alternativní dopravu. Teď už by měla být nabídka cestovních kanceláří stabilizovaná.

Na trhu leteckých zájezdů se čeká převis poptávky nad nabídkou. Části lidem aerolinie ruší lety, dalším cestovní kanceláře přesouvají odlet na nevyhovující termín, jiní vyčkávali, jak záležitost s boeingy dopadne, a nákup zájezdu odkládali. Cestovní kanceláře kvůli chybějícím letadlům zredukovaly v uplynulých týdnech kapacity. Kvůli růstu mezd je navíc více lidí, kteří si mohou letecký zájezd dovolit.

„U všech zájezdů, které máme momentálně v nabídce, máme i potvrzené dopravce, takže se u nich nic měnit nebude,“ tvrdí například Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. Nicméně jednotky procent klientů budou muset letět v jiný čas, než původně očekávaly. Jejich počet je však údajně menší, než původně hrozilo. „U letů, které Smartwings nebudou schopny kvůli uzemněným letounům operovat, jsme vyjednali alternativní dopravce,“ popisuje Bezděk.

„Změny se týkaly plánovaných odletů ze všech českých letišť, Prahu nevyjímaje. Téměř všechny změny jsou dnes zapracovány a zájezdy, které cestovky nabízejí nyní, by měly reflektovat plně změny, ke kterým v letových řádech došlo,“ říká Alžběta Nečasová, mluvčí agentury Dovolená.cz ze skupiny Student Agency. A podotýká, že u zájezdů například německých cestovek se nic nezměnilo, protože tamní aerolinky do svých flotil problematické boeingy 737 Max nenakoupily v takové míře jako u nás.

„Obecně kauza uzemněných letadel typu Max sousední trhy nepostihla jako trh český, proto se klienti, kteří si zakoupili zájezdy se zahraničními cestovkami, změnám v termínech svých dovolených vyhnuli,“ uzavírá Nečasová.

Autor: