Lidovky.cz

Vyšetřovací komise k OKD si pozve vlivné hráče. Pomůže jí detektiv

  14:56
Šéf sněmovní vyšetřovací komise žádá policii, aby mu poskytla vyšetřovatele pro výslechy desítek svědků. Komise, která si vytkla za cíl podívat se i na prodej minoritního balíku akcií OKD, při kterém měl stát přijít o miliardy, si ke slyšení zve vlivné hráče. Svědčit mají dva bývalí premiéři nebo miliardář Zdeněk Bakala.
Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Sněmovních vyšetřovacích komisí vzniklo v minulosti několik. Potýkaly se s pověstí bezzubých institucí, které mají k hledání spravedlnosti daleko. Členové sněmovní vyšetřovací komise k OKD ale chtějí využít svých pravomocí naplno. Kvůli výslechu 27 osob přizvou k jednání zkušeného detektiva. Ten by jim měl pomoci dostat z předvolaných osob co nejvíce informací.

Komise si vyžádala seznam lidí, kteří by mohli výslechy vést. Členové si pak v hlasování vyberou, komu konkrétně svěří důvěru. „V tuto chvíli vyjednávám s policií a státním zastupitelstvím o možnosti přidělit komisi vyšetřovatele, který by vedl výslechy. Jakmile bude vybrán, budeme ho muset zasvětit do toho, jak bychom to chtěli směrovat,“ potvrdil LN Lukáš Černohorský (Piráti), předseda komise k OKD.

Podle něj je potřeba, aby se členové nespoléhali na vlastní síly a využili raději odborníky, a to s ohledem na případné další právní kroky. Pokud komise zjistí nové skutečnosti, může sama podat trestní oznámení, kterým se policie musí zabývat. „Každý výslech musí být veden korektně. Nesmí obsahovat návodné otázky. Svědek musí být také náležitě poučen. Přece jenom jsme politici. Raději bych měl k ruce zkušeného policistu, který za sebou má školení, jakým způsobem vést výslechy,“ dodal Černohorský. Stěžejní svědky by dle něj komise ráda vyslechla během července. Nyní se sbírají podklady pro rozesílání pozvánek. Nejde jen o to, zjistit jména a příjmení předvolaných lidí, ale také jejich datum narození a adresu.

Působivé defilé

Komise, která si vytkla za cíl podívat se mimo jiné na prodej minoritního balíku akcií OKD, při kterém měl stát přijít o miliardy, si ke slyšení zve vlivné hráče. Svědčit mají například dva bývalí premiéři za ČSSD Vladimír Špidla a Bohuslav Sobotka a tři ministři průmyslu. Dále pak bývalí akcionáři i zaměstnanci OKD včetně Zdeňka Bakaly a Petra Kadaše, kteří někdejší státní doly v roce 2014 ovládli.

Svědecké výpovědi ale členové komise očekávají i od dalších zajímavých hráčů z českého byznysu. Jde o zájemce, kteří v minulosti signalizovali ochotu odkoupit státní podíl v OKD, například o Marka Dospivu, spolumajitele finanční skupiny Penta, či miliardáře Patrika Tkáče z J&T.

Komise, která si vytkla za cíl podívat se mimo jiné na prodej minoritního balíku akcií OKD, při kterém měl stát přijít o miliardy, si ke slyšení zve vlivné hráče. Svědčit mají například dva bývalí premiéři za ČSSD Vladimír Špidla a Bohuslav Sobotka a tři ministři průmyslu.

Kromě nich by mělo proběhnout i slyšení vlivného advokáta Radka Pokorného, který v minulosti radil jak Bakalovi, tak expremiéru Sobotkovi. Jeho roli přiblížil další člen komise, Josef Hájek (ANO), takto: „Pan Pokorný patřil mezi lidi, kteří zpracovávali za Česko stanovisko, když byla podána stížnost na nedovolenou státní podporu při privatizaci. Určitě je z mého pohledu důležité ho vyslechnout.“ Co vše se od něj poslanci dozvědí, ale jasné není. „Nevím o tom (že bude předvolán jako svědek – pozn. red.). Až to dorazí, budu to řešit. Nicméně jako advokát mám jisté zákonem dané povinnosti,“ napsal LN Pokorný. Zřejmě tím narážel na povinnost advokátů zachovávat mlčenlivost o věcech svých klientů. Expremiér Špidla podle svých slov zatím pozvánku nedostal. Exministr průmyslu Jiří Rusnok, který je v současnosti guvernérem České národní banky, se ale svědecké výpovědi nebrání. „Pokud budu pozván, samozřejmě přijdu,“ napsal LN.

Miliardář Bakala, který tráví část roku ve svém sídle u Ženevského jezera, ani Sobotka na dotazy LN neodpověděli. Pokud předvolaní nepřijdou, má na ně vyšetřovací komise páky. „Jestliže se svědek, ač byl řádně předvolán, bez dostatečné omluvy nedostaví, může být předveden. Na to a na jiné následky nedostavení se musí být svědek v předvolání upozorněn. O předvedení požádá komise příslušný policejní orgán,“ píše se v jednacím řádu sněmovny. Když hříšník nepřijde, koleduje si o průšvih. „Jako předseda komise v takovém případě předám policii žádost a oni mi danou osobu na konkrétní den a místo, což bude nejspíš sněmovna, předvedou. Osobu mohou zadržet ve výslechové místnosti,“ přiblížil Černohorský.

Poslanci se mohou obrátit i na experty. V současnosti jim radí ekonom Pavel Řežábek a právnička Hana Marvanová. Právě ta v minulosti iniciovala vyšetřování prodeje minoritního balíku akcií OKD, při němž stát přišel o miliardy. Obvodní soud pro Prahu 2 ale minulý měsíc dospěl k závěru, že znalec, který pro stát odhadoval cenu OKD, a dva bývalí manažeři fondu spravujícího státní majetek trestný čin nespáchali. Státní zástupce zvažuje odvolání.

Článek byl publikován v Lidových novinách dne 9. června 2018.

Autor:
zpět na článek


© 2023 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.