Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vždyť trocha moralizování nikoho nezabije aneb Jak vyhovět Lence Bradáčové

  23:43

Úpadek etických norem ohrožuje svobodu. Společnost musí být schopná se tomuto mocnému a destruktivnímu vnitřnímu nepříteli ubránit.

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová dozorující do 1. června úplatkářskou aféru obviněného poslance Davida Ratha si v rozhovoru pro Právo postěžovala, že reakcím na aféru chybí morální rozměr. Dle ní se „málo mluvilo o tom, co to znamená pro společnost“. Především by však chtěla „daleko víc slyšet, že přece takovéto chování je naprosto nesprávné, neslučitelné, neakceptovatelné“.

Možná by jí – v negativním smyslu – ledacos mohla osvětlit nová studie poradenské firmy Ernst & Young. Dle ní se totiž 15 procent z 1758 oslovených manažerů předních světových firem ze 43 zemí světa domnívá, že ekonomický pokles dostatečně ospravedlňuje nemorální byznysové chování – o devět procent víc než v roce 2010. Z 50 českých manažerů je o tom přesvědčeno čtrnáct (28 procent) a navíc 40 z nich (80 procent) považuje korupční jednání za rozšířenou praxi v Česku.

Ještě děsivější je, že ze čtyř set finančních ředitelů, kteří jsou součástí studie, 47 procent uvedlo, že je možné lhát a uplácet, pokud to pomůže jejich společnosti přežít pokles. Nebude proto možná na škodu Lence Bradáčové vyhovět a trochu si v parafrázi Jiřího Suchého zamoralizovat: Vždyť trocha moralizování nikoho nezabije.

Nepřípustná kultura

Všudypřítomná kultura nečestného byznysového chování je víc než nepřípustná, ohrožuje totiž celou společnost. Samozřejmě, že nejde vymýtit veškeré nečestné jednání, ale pokud se stane v byznysu pravidlem a zvykem, společnost to překvapivě rychle poškodí a ochudí.

Všudypřítomná kultura nečestného byznysového chování je víc než nepřípustná, ohrožuje totiž celou společnost

Kultura nečestnosti přinutí každého jednat defenzivně a přemýšlet pouze z krátkodobého hlediska. Systémové nečestné jednání způsobuje vysoké náklady a vede k byznysovému prostředí, v němž chamtiví právníci a regulátoři mají navrch. Z tohoto důvodu by měly být významné osobnosti z byznysu, jež jsou usvědčené z nepoctivého, nezákonného a nečestného jednání při prosazování vlastních byznysových zájmů, tvrdě potrestané.

Jejich trestné činy totiž poškozují nejen zaměstnance firem, jež okrádají, ale i celou společnost, protože představují špatné příklady a signalizují, že toto chování je obvyklé. Proto musejí být i jejich tresty exemplární.

Drakonické tresty

Měli by být uvězněni na mnoho let a dostat drakonické pokuty, aby bylo všem naprosto jasné, že se tento trestný čin v byznysovém světě nevyplácí. (Zákony, které definují takové chování, musejí být pečlivě napsané, protože nepřesné a volně interpretovatelné dávají obhájcům příliš velký prostor k vlastnímu výkladu, což může poškozovat stejně jako samotný trestný čin.)

Je třeba, aby pachatel trestného činu i celá jeho rodina byli zostuzeni a ztratili společenské postavení i jistotu. Navíc by se měli v důsledku konfiskace majetku a pokut ocitnout na pokraji chudoby. Významné podnikatelské osobnosti musejí zaplatit za své nečestné chování takto vysokou cenu, aby ostatní byli odrazeni je páchat také, a tím veřejnost získala důvěru ve vládu zákona.

Jedním ze způsobů, jak bojovat s nečestnou byznysovou kulturou a jak zavést silnou osobní etiku do byznysu, je kvalitní školství

Pokud byznysově a tržně orientovaní politici neprosadí rozumné a dobře propracované zákony v tomto duchu, lze očekávat, že protitržní aktivisté využijí příležitost a nakonec je schválí natolik obecné a neúplné, že to značně poškodí byznysové prostředí.

Konec civilizace

Nečestné chování se netýká pouze ekonomiky. Svobodná společnost musí být poctivá, protože jinak se zhroutí. Bez pevně zakořeněné osobní etiky, jež často, nikoli však vždy, vychází z víry v Boha, volný trh nebude fungovat a svobodná společnost nezůstane svobodnou. Jakýkoli úpadek etických norem politických, byznysových a kulturních elit ohrožuje naši dnešní svobodu. A společnost musí být schopná se tomuto mocnému a destruktivnímu vnitřnímu nepříteli ubránit.

Jedním ze způsobů, jak bojovat s nečestnou byznysovou kulturou a jak zavést silnou osobní etiku do byznysu, je kvalitní školství. Potřebujeme učitele, děkany a rektory, kteří jsou připraveni hájit morální normy a začít prosazovat hodiny vyučování etiky a náboženství ve vzdělávacích institucích všeho druhu.

Navíc je třeba začít považovat toleranci neetického osobního a byznysového chování bohatých lidí a politiků za to, čím skutečně je: za smrtelnou hrozbu pro vše, čeho si nejvíce vážíme – například pro naši svobodu. Bez ní skončí nejen česká společnost, jak ji dnes známe, ale i celá západní civilizace.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!