130 let
Pře, kterou vede s Českem Josef Šťáva, prošetří Švýcaři.

Pře, kterou vede s Českem Josef Šťáva, prošetří Švýcaři. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká pozice

Washingtonský soud dal Šťávově firmě Diag Human za pravdu

USA
  •   9:38
Soudci washingtonského odvolacího soudu přiznali v letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human česko-švýcarskému miliardáři Josefu Štávovi právo, aby se tamní justice zabývala jeho miliardovými nároky kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.

Soudci washingtonského odvolacího soudu uvedli verdikt v letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human česko-švýcarského miliardáře Josefa Štávy tímto citátem z legendárního projevu Václava Havla v americkém Kongresu z roku 1990: „Sovětská nadvláda zanechala za sebou odkaz nepočítaně mrtvých, nekonečného spektra lidského utrpení, hlubokého ekonomického propadu a především enormního lidského ponížení.“

A za slovy disidenta, dramatika a prvního politstopadového prezidenta následuje výrok, který znamená první vítězství Diagu před zahraniční justicí ve snaze vymoci od českého státu miliardy korun. Americký odvolací soud podle zjištění LN přiznal podnikatelovi právo, aby se tamní justice zabývala jeho miliardovými nároky kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.

Oslava navzdory odlišnému stanovisku

Původně okresní soud v americkém hlavním městě rozhodl, že tamní justice se sporem mezi státem a Diagem zabývat nemůže, protože nejde o komerční vztah, který by spadal pod newyorskou úmluvu o vymáhání nároků přisouzených v zahraničních arbitrážích. Tento verdikt nyní rozhodnutím z úterý 31. května odvolací soud zamítl a s přesnými pokyny, jak postupovat dál, poslal první instanci zpět.

Soudce Sentelle si ve verdiktu vyhradil odlišné stanovisko. Navzdory tomu Šťávův tým slaví. Soud jednoznačně určuje, že je třeba případ projednat, potvrdil Šťávův právník Jan Kalvoda.

„Je třeba posoudit, zda měla Česká republika definovaný právní vztah s Diag Human, ať už smluvní, nebo ne, a zda se arbitráží přisouzená částka dá posuzovat podle mezinárodních úmluv platných v USA. A na obě otázky odpovídáme ve prospěch Diag Human,“ uvádějí soudci Tattel, Brown a Sentelle ve verdiktu, který mají LN k dispozici. Je třeba podotknout, že soudce Sentelle si ve verdiktu vyhradil odlišné stanovisko.

Navzdory tomu Šťávův tým slaví. „Soud jednoznačně určuje, že je třeba případ projednat,“ potvrdil LN Šťávův právník Jan Kalvoda. Ministerstvo zdravotnictví panice ale rozhodně nepropadá a zůstává sebevědomé. „Pozici České republiky vnímám v této kauze i nadále jako silnou, potvrzují to i minulá rozhodnutí soudů ve sporu po celém světě,“ uvedl ministr Svatopluk Němeček.

Odkaz na dřívější judikát

Připomeňme, že Šťávova firma Diag Human chtěla v devadesátých letech se státem obchodovat s krevní plazmou. Z obchodu však sešlo a od té doby se vleče tahanice o odškodné za zmařenou investici. V počátku sporu, tedy v roce 1996, šlo o 200 milionů korun. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se rozhodl přistoupit na arbitráž. A ta se vlekla a penále a úroky naskakovaly.

V rozsudku se najde odkaz na dřívější judikát, který říká, že eventuální zrušení verdiktu v jiném řízení, nemusí nutně znamenat, že je nevykonatelné

Na sklonku vlády premiéra Miloše Zemana v roce 2002 arbitři přiznali Šťávově firmě 327 milionů jako částečné plnění a o zbytku odškodného se rozhodovalo dál. Následující vláda částku uvolnila. Pře ovšem pokračovala a v roce 2008 vyčíslili arbitři celkovou škodu Diagu na více než osm miliard. Stát se odvolal a nový arbitrážní tribunál se přiklonil k tomu, že konečným verdiktem je již ten z roku 2002 a stát nic dalšího platit nemá.

Šťáva ovšem s verdiktem z roku 2008, který je podle něho jediný platný, pokračuje v tažení proti státu u zahraničních soudů. Mimo jiné i právě v USA. Odvolací soud nedává jasný návod, jak má nižší instance rozhodovat v samotném jádru věci – tedy zda je původní verdikt arbitráže z roku 2008 vykonatelný, jak tvrdí Šťáva.

Soudci dokonce ve verdiktu přímo píšou: „Nic z našeho aktuálního verdiktu nepředjímá, jak by mělo být rozhodnuto v meritu věci samé.“ Navzdory tomu se v rozsudku najde odkaz na dřívější judikát, který říká, že eventuální zrušení verdiktu v jiném řízení, nemusí nutně znamenat, že je nevykonatelné.

Smírnější řešení

Pro Diag je rozhodnutí důležité primárně kvůli běžícím soudům i v jiných jurisdikcích. Miliardové částky se domáhá mimo jiné v Belgii nebo Nizozemsku. Tam zatím soudy rozhodovaly ve prospěch českého státu – a to především proto, že neskončilo odvolací řízení ve vnitrostátní arbitráži. „Ministerstvo zdravotnictví využilo dřívější rozhodnutí amerického soudu a argumentaci, ze které vycházelo, jako hlavní pilíř své obrany v těchto státech. Tento argument byl nyní v plném rozsahu označen za neplatný,“ tvrdí Diag Human.

Diag Human nedávno „napřáhl ruku“ ke smírnějšímu řešení situace, v níž stát i Čechošvýcar Šťáva vydávají již po léta miliony korun za právníky. Oslovil ministerstvo financí, z jehož kasy by se případně vysouzené odškodné platilo.

Podle informací LN Šťávův Diag nedávno „napřáhl ruku“ ke smírnějšímu řešení situace, v níž stát i Čechošvýcar Šťáva vydávají již po léta miliony korun za právníky. Oslovil ministerstvo financí, z jehož kasy by se případně vysouzené odškodné platilo. V tomto návrhu mimo jiné Diag nabízí, že by po dobu jednání pozastavil úročení – jde o 1,25 milionu korun denně. Ministerstvo financí ovšem dopis postoupilo za kauzu odpovědnému ministerstvu zdravotnictví, které se Šťávou komunikovat odmítá.

Naznačené strategii Diagu ovšem odpovídá i věta z prohlášení 1. června: „Společnost je připravena s kompetentními orgány České republiky projednat změnu situace, která nastala v jurisdikci USA, s cílem ukončit obstrukční postupy ministerstva zdravotnictví.“

Případ tří rozhodců

Aby toho nebylo k řešení na ministerstvu zdravotnictví s ohledem na historickou kauzu málo, má na krku hrozbu soudem od trojice arbitrů, kteří v roce 2014 stát podrželi. Rozhodci Petr Kužel, Jiří Schwarz a Milan Kindl se totiž domáhají přislíbené navýšené odměny za svou práci. Podle původní smlouvy totiž rozhodcům náleží dohromady půlmilionová odměna.

K podání žaloby zatím Kindl a spol. nepřistoupili, se svými požadavky se ovšem obrátili dopisem na jednotlivé ministry současné vlády

Ministerstvo zdravotnictví ale této trojici přislíbilo, že za komplikovanou kauzu dostanou 30 milionů korun. Pak byla odměna snížena na částku odpovídající ceníku stálého rozhodčího soudu v Praze – konkrétně na 18 milionů. Diag ale na tuto dohodu nikdy nepřistoupil a stát se zdráhá „svou“ polovinu vyplatit, aby si neuškodil před zahraničními soudy. Diag by totiž mohl argumentovat, že státem dosazení arbitři (žádný z rozhodců navíc nebyl jmenován Diagem, i proto tento verdikt firma neuznává) dostali zaplaceno za „cinklý“ verdikt.

Jak již v únoru popsaly LN, obrací se kvůli tomu rozhodci na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V dopisech varují, že by u soudu mohli vymáhat částku celou – nejen polovinu. V posledním dopise pak již konstatují, že jej má úřad, jehož právníci zastupují stát před soudy, považovat za předžalobní výzvu. K podání žaloby ovšem zatím Kindl a spol. nepřistoupili, se svými požadavky se ovšem obrátili dopisem na jednotlivé ministry současné vlády.

Bitva o krevní miliardy

1990–1991

Ministerstvo zdravotnictví se předběžně dohodlo na zpracování krevní plazmy pro potřeby českého zdravotnictví s dánskou firmou Novo Nordisk a s jejím českým partnerem Conneco (pozdější Diag Human), za kterým stojí podnikatel Josef Šťáva. Nakonec vyhlásilo dvě výběrová řízení. V prvním Diag uspěl, z opakovaného už byl vyřazen pro podezření z nekalých praktik na trhu.

1992

Ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal dánské firmě, že v tendru nevyhrála kvůli pochybnostem o jejím českém partnerovi. A právě na tom staví Diag své nároky, že mu byl zmařen byznys v České republice.

1995

Diag Human začal požadovat náhradu za ušlý zisk.

1996

Ministr Jan Stráský se rozhodl pro smírčí řízení a podepsal s Diag Human rozhodčí smlouvu.

1997

Arbitři přiřkli vítězství firmě podnikatele Šťávy, který kromě krevní kauzy vešel ve známost i přátelstvím s Miroslavem Kalouskem a také rozvojem bechyňského panství. O finančním odškodnění arbitři nerozhodli.

2002

Rozhodčí senát přiznal firmě částečnou náhradu 327 milionů. O rok později vláda částku uvolnila. Pokračovalo vyčíslování škody.

2008

Rozhodci vyčíslili celkovou škodu na 8,3 miliardy korun i s úroky (požadavek firmy byl 14 miliard). Stát se odvolal, o přezkumu měli opět rozhodovat arbitři.

2013

Po soudních přích o obsazení arbitrážního senátu byl rozhodčí senát ustaven ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz.

2014

Arbitráž rozhodla, že verdikt z roku 2002 je konečný, a rozsudek z roku 2008 neplatí. Diag Human oznámil, že bude dál pokračovat v exekučních řízeních v zahraničí.

2015

Nizozemský soud rozhodl ve prospěch Česka a nárokům Diag Human nevyhověl. Firma se odvolá. A soudy budou brzy rozhodovat třeba v Belgii, Lucembursku nebo Lichtenštejnsku.

2016

Americký soud ve Washingtonu připustil, že firma se může svých nároků před tamní justicí domáhat.

Autor: Adam Junek
  • Vybrali jsme pro Vás