Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za elitními bojovníky v kleci stojí i boss Jaroslav Starka

  10:28
Diváci ho tradičně vídali na balkoně příbramského stadionu, odkud sledoval zápasy svého klubu. Jaroslava Starku ale vedle fotbalového pažitu vábí i bojové sporty, zejména fenomén MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění).

Ostřílený majitel Příbrami Jaroslav Starka. foto: MAFRA - Michal Šula

Když se před šesti lety Česká republika zmítala po kauze Nagygate v politické krizi, kontroverzní podnikatel Jaroslav Starka měl jasno: „Jediný demokratický prezident pro Čechy je generál Pinochet. Národ by měl někdo postavit do latě.“ Příbramský fotbalový boss se vždy pohyboval v blízkosti „ostrých hochů“ typu Radovana Krejčíře či Františka Mrázka. Tvrdé boje Starku lákají nadále, jen mafiány vyměnil za gladiátory v kleci.

V poslední době jeho pozornost podle zjištění LN upoutal sílící fenomén MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění). V pozadí stále populárnějšího sportu se odehrává neúprosná bitva o desítky milionů korun. A jak se ukazuje, zmíněná zábava přitahuje drsné muže s pestrými životopisy. Starka je vedle lobbisty Ivo Rittiga další vlivnou figurou, které se kolem tvrdého sportu začaly pohybovat. Oba muži spojili síly se špičkami oboru.

Zatímco Rittig navázal blízký vztah s předním bojovníkem Karlosem Vémolou, Starka stojí za elitní zápasnicí Lucií Pudilovou. „Box v Příbrami podporuji přes 30 let. Dneska u mě v klubu KBC Příbram trénuje například Lucka Pudilová. Jsem rád, kam to dotáhla, ta mě moc zajímá. U nás taková druhá bojovnice není a dlouho nebude,“ říká Starka v rozhovoru.

Příbramská stopa

Středočeské město někdejších uranových horníků v minulých desetiletích získalo pověst místa, kde spíše než radnice vládne podsvětí a kde se spory spíše než smírem řeší brokovnicí. Nepřehlédnutelnou postavu příbramského prostředí představuje kontroverzní podnikatel Jaroslav Starka. Svérázného fotbalového bosse lze v poslední době spatřit v hledištích turnajů bojového sportu MMA, mimo jiné v blízkosti lobbisty Iva Rittiga, který „proslul“ svým zákulisním vlivem ve vysoké politice.

Příbramská stopa v českém MMA, kde soupeři v kleci bojují údery i chvaty, vestoje i na zemi, je výraznější, než by se na první pohled mohlo zdát. Zápasnici Lucii Pudilovou, která je jedinou českou zástupkyní v prestižní světové soutěži UFC, trénuje Starkův dlouholetý spolupracovník Ladislav Erdélyi.

„Ivo se kolem boxu motá od devadesátých let. Když jsme tehdy byli mladší, vrcholem byla K-1 (mezinárodní kickboxerská organizace – pozn. red.). Ivo je kamarád, je pracovitý jako málokdo, v boxu má jméno a umí přitáhnout špičkové fightery. Měl tu legendy Chucka Norrise nebo JeanaClauda Van Damma,“ vysvětluje Starka, kterého v roce 2006 policie demonstrativně zatkla na dálnici. Podezřívala ho, že se s dalšími komplici podílel na vraždě Lamberta Krejčíře, otce uprchlého gangstera Radovana Krejčíře. Po čtyřech letech však kriminalisté stíhání zrušili.

Příbramská stopa v českém MMA, kde soupeři v kleci bojují údery i chvaty, vestoje i na zemi, je výraznější, než by se na první pohled mohlo zdát. Zápasnici Lucii Pudilovou, která je jedinou českou zástupkyní v prestižní světové soutěži UFC, trénuje Starkův dlouholetý spolupracovník Ladislav Erdélyi. Na konci devadesátých let založili firmu Sport-Condicio, stáli u zrodu sportovního klubu KBC Příbram. „Jsme kamarádi přes 30 let. Vidíte sám, jaké úspěchy má v současnosti Lucka Pudilová,“ popisuje Starka.

Výchova úspěšných zápasníků však pro Erdélyie nepředstavuje pouze současnou pracovní náplň, ale též náplast na temnou minulost. V roce 2001 ho štrasburský trestní soud odsoudil k osmi letům vězení za kuplířství, kdy s dalšími komplici měl dle verdiktu nutit k prostituci desítky žen různých národností. V roce 2002 ho navíc příbramský soud poslal na více než pět let do vězení za brutální zbití dvou lidí. Jedné z obětí dokonce ukousl kus ucha.

Petr Větrovský

Bojovým sportům se věnuje i další Starkův spolupracovník, Petr Větrovský. V roce 2008 začal působit ve vedení Starkova fotbalového klubu 1. FK Příbram, aby se později stal jeho generálním ředitelem. V současnosti se věnuje agentuře VDN Promo, která se vedle koncertů zaměřuje i na marketing bojových turnajů. Síly spojil například s organizací Oktagon MMA, která je v současnosti v této oblasti jedničkou.

Petr Větrovský v roce 2008 začal působit ve vedení Starkova fotbalového klubu 1. FK Příbram, aby se později stal jeho generálním ředitelem. V současnosti se věnuje agentuře VDN Promo, která se vedle koncertů zaměřuje i na marketing bojových turnajů. Síly spojil například s organizací Oktagon MMA, která je v současnosti v této oblasti jedničkou.

„Specializujeme se na marketing, PR a byznys. Naše agentura dokázala do České republiky přivézt Mikea Tysona a Tysona Furyho. Velmi úzce spolupracuje s Attilou Véghem (přední slovenský bojovník – pozn. red.), se kterým připravujeme velký osobní projekt,“ řekl LN Větrovský. Manažer se nediví, že MMA v poslední době uchvátilo známé celebrity a vlivné podnikatele. „Je to magnet, který přitahuje krásné ženy a vlivné lidi, kteří se chtějí zviditelnit. Kolem zápasníků se pohybují zajímaví lidé. Je to něco jako formule 1,“ míní bývalý šéf fotbalové Příbrami.

Že se kolem tohoto bojového sportu točí lidé jako Rittig či Starka, je podle něho dáno i historicky. „Ivo Rittig tu organizoval zápasy K-1 už v devadesátých letech, Jarda Starka byl vždycky spojen s bojovými sporty. Tím, jak jsou teď bojové sporty více na očích, vidět jsou tím pádem více i lidé, kteří se dostávají do blízkosti MMA. Média se o tento sport začala zajímat, díky čemuž je vidět i na osoby, o kterých mluvíte,“ dodal Větrovský, který si v minulosti střihl i politickou kariéru. V letech 2010 až 2018 byl příbramským zastupitelem ČSSD.

Někdy bych měl do klece poslat své plejery

Podnikatel Jaroslav Starka (63 let) v rozhovoru popisuje, proč se on či lobbista Ivo Rittig začali zajímat o tvrdé sporty.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se z MMA stal takový fenomén u nás i ve světě?

STARKA: Jsem příznivec klasického boxu, který jsem měl vždycky rád. Samozřejmě v oblibě mám i další bojové sporty jako K-1 nebo teď MMA. Box v Příbrami podporuji přes 30 let. Trénovali u mě velmi šikovní boxeři. Dneska u mě v klubu trénuje Lucka Pudilová, kterou trénuje Láďa Erdélyi, se kterým jsem kamarád přes 30 let. Takže mám k tomu vztah, dlouhodobý.

LIDOVÉ NOVINY: Navštěvujete turnaje MMA?

STARKA: Jezdím na zápasy, to mě baví. Velký podíl na propagaci českého MMA má Karlos Vémola. Člověk by řekl zápasník, on je ale hodně chytrej. Pracuje na sobě, je to čistý profík. Fanouškům se to líbí, MMA má dobře našlápnuto. Velké plus je, že turnaje pořádá Oktagon MMA, jeho šéf Ondra Novotný je neskutečný profík. Umí televizi, reklamní věci, smekám před ním.

LIDOVÉ NOVINY: Nedávno bylo vyprodáno na Štvanici, to samé se očekává na podzim od Zápasu století v O2 aréně. Kde se bere takový zájem?

STARKA: Takových turnajů je jen pár do roka, což je výhoda. Štvanici jsem neviděl, protože jsem byl na dovolené. Mrzelo mě to, ale sledoval jsem aspoň na iPadu (smích). I na lokální akce a turnaje už dnes chodí od pěti set do dvou tisíc lidí, to jsou slušné návštěvy.

LIDOVÉ NOVINY: Do MMA se pustil i bývalý šéf vašeho příbramského fotbalového klubu Petr Větrovský, který na nedávném štvanickém turnaji seděl vedle Jaromíra Jágra. Spolupracuje s Oktagonem?

STARKA: Spíše spolupracuje s Attilou Véghem, se kterým se Karlos Vémola utká na podzim. Favorizuji Karlose (smích). To bude zápas těžkých vah. Attilu jsem sledoval už před 15 lety, teď si myslím, že bude muset hodně, hodně tvrdě trénovat na Karlose.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte šanci českého MMA expandovat do zahraničí?

STARKA: To asi nejsem schopen posoudit. Podívejte na XFN, která vyprodala O2 arénu se zápasem mezi Rytmusem a Marpem. Chtěli expandovat a podívejte, jak to s nimi dopadlo.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte vývoj v posledním roce, kdy XFN přišlo o dominanci a jedničkou se stal Oktagon? Byl za tím i konkurenční boj?

STARKA: Těžko říct. Karlose jsem se nikdy neptal, ale když on a další zápasníci odešli od XFN, asi jim peníze dlužili. Dnes je dominantní Oktagon, zápasníky asi dobře platí, stali se jedničkou. Jestli mají na to, aby pořádali turnaje za hranicemi, musí Ondra Novotný zvážit. Věřím, že se správně rozhodne, je to profesionál. Jen víte jak, domácí rybník je domácí rybník. Že v Praze naplníte dvakrát do roka O2 arénu, neznamená, že se vám to samé povede ve Francii.

LIDOVÉ NOVINY: Na MMA se chodí dívat celebrity, slavní sportovci a vlivní podnikatelé jako Ivo Rittig. Čím to?

STARKA: Podívejte, Ivo se kolem boxu motá od devadesátých let. Zval sem boxery, kteří tu do té doby nikdy nebyli. Když jsme tehdy byli mladší, vrcholem byla K-1. Ivo je kamarád, je pracovitý jako málokdo, v boxu má jméno a umí přitáhnout špičkové fightery. Měl tu legendy Chucka Norrise nebo Jean-Clauda Van Damma. Ivo je kluk, kterej má tenhle sport rád. Baví ho, nedělá to primárně kvůli penězům. Sportovce, včetně hokejek, takový sporty baví, vidí, že v kleci jsou borci.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou věštíte českému MMA budoucnost?

STARKA: Myslím, že lidi chodit teďka budou. Když uděláte dvakrát třikrát v roce velkou akci, vyprodáte ji. Nemám o české MMA strach. Podívejte na americkou UFC, to je továrna na peníze. Nás je sice jen 10 milionů v Česku, ale zájem je, i mezi námi důchodci (smích).

LIDOVÉ NOVINY: Plánujete se nějak více angažovat kolem MMA?

STARKA: Jak říkám, podporuji tyto sporty přes 30 let. Jsem rád, kam to dotáhla Lucka Pudilová, ta mě moc zajímá. U nás taková druhá bojovnice není a dlouho nebude. Mám vztah i k jejímu trenérovi. Je to tvrdý sport, baví mě to.

LIDOVÉ NOVINY: Neplánujete na tréninky MMA občas přivézt vaše příbramské fotbalisty?

STARKA: Občas bych některé své plejery mohl po odfláknutém výkonu poslat do klece za Luckou, mám ale obavu, že by to neustáli. Ne, dělám si srandu, mám ty své kluky rád. Ale samozřejmě by jim občas neuškodilo dát si tréninkovou jednotku v kleci.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?