Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za oranžové bude o Hrad bojovat Dienstbier

  15:44

„Bafuňáři“, bojte se. Jiří Dienstbier je jednou z hlavních postav stranické „guerilly“, která šije do klientelistických poměrů ve straně.

Jiří Dienstbier mladší je na žebříčku potenciálních prezidentských kandidátů až sedmý. foto: © ČTKČeská pozice

Hlavní opoziční strana našla svého kandidáta pro boj o Hrad. Ústřední výkonný orgán ČSSD v sobotu rozhodl, že do prezidentských voleb v oranžovém trikotu vyšle místopředsedu strany a senátora Jiřího Dienstbiera. Nezískal vůbec slabou podporu – z celkových 152 hlasů jich Dienstbier dostal 107, proti bylo 35. Původně si měli sociální demokraté vybrat z dvojice Dienstbier–Švejnar, jenomže ekonom nakonec odmítl nabídku ČSSD ucházet se o její podporu.

Sociální demokraté byli zdánlivě v jednoduché roli, v podstatě šlo po vypadnutí Švejnara jen o to, opatřit Dienstbierovu nominaci partajním „štemplem“. Tak snadné to ale nebylo, ve skutečnosti na ČSSD číhalo nemalé nebezpečí. Ve straně totiž neustále rezonuje jméno bývalého předsedy Miloše Zemana, jednoho z velkých favoritů prezidentské volby, který však bude soutěžit v konkurenční Straně práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Ostatně i senátor Vladimír Dryml už mezi svými kolegy ze Senátu sehnal deset podpisů potřebných k nominaci do prezidentské volby.

Zemanovi příznivci o sobě dali vědět i na sobotním jednání. Zdeněk Škromach, velký fanda důchodce z Vysočiny, si na svůj Facebook pověsil: „Je to docela zvláštní. Jediným kandidátem na prezidenta navrženým je Jirka Dienstbier. Přesto hlavní část vystoupení se věnuje kritice Miloše Zemana. To jsem fakt nepochopil. Asi nová tvář sociální demokracie.“ A kolegy straníky pokáral za nedostatek pokory: „Nemusím se vším souhlasit, ale Zeman dovedl ČSSD hlavním vchodem do Strakovky. A dodnes z tohoto úspěchu ČSSD profituje. Zeman se pak se stranou rozešel, nebudu komentovat okolnosti, a jde svojí cestou. Chybí nám pokora ke své minulosti, žijeme přítomností a moc nemyslíme na budoucnost.“

ČSSD však nástrahy sobotního jednání svého vrcholného orgánu zvládla. Po psychicky náročném týdnu s kauzou Davida Ratha by sociálním demokratům totiž moc neprospělo, kdyby se nyní před veřejností kvůli prezidentskému kandidátovi rozhádali. V prvním kole voleb by se tedy „oranžoví“ měli za Dienstbiera postavit. A pokud by neuspěl a do druhého kola prošel vysočinský „jezevec“, mohou tam sociální demokraté Zemana podpořit. Vlk by se nažral a koza zůstala celá.

Živá socdem v záři reflektorů?  

Jiří Dienstbier je v posledních letech „kometkou“ sociálních demokratů a dle průzkumů v současnosti nejpopulárnějším českým politikem. Upozornil na sebe především na podzim 2010, kdy byl kandidátem ČSSD na pražského primátora. Po volbách se ale v Praze k nelibě veřejnosti upekla velká koalice, jíž byl Dienstbier jedním z hlavních kritiků. Loni se stal v Kladně po zesnulém otci senátorem. Pokud Diensbier setrvá ve své ostré kritice pražských stranických bafuňářů, bude to ještě zábava. A nejen v Praze.

A ke konci roku 2011 přispěl k politickému pádu bývalého šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského. Jenomže právě Dienstbierova hlasitá kritika poměrů v pražské sociální demokracii může být nakonec tím, co ho uvnitř partaje může oslabit. Pro stranické šíbry a kontroverzní lobbisty by jistě bylo výhodnější, kdyby na Hradě seděl spíše nekonfliktní Švejnar.

O co přesně jde? Dienstbier a několik pražských spolustraníků sepsalo letos v únoru zdánlivě nenápadnou výzvu Živá socdem s heslem Nechceme být mlčící většinou. Výzva rychle začala žít svým životem. Jde o manifest, který ostře kritizuje klientelistické poměry v pražské sociální demokracii a vyzývá zejména k aktivitě členské základny. Pochopení výzva nenašla u některých členů vedení strany, ani u představitelů vedení pražské ČSSD.   

Vzhledem k prezidentské kandidatuře lze předpokládat, že mediální reflektory nyní na Dienstbiera budou mířit daleko více. A to pro pražské „bafuňáře“ nebude nic příjemného. „Naše strana se nám na úrovni obvodů, okresů a krajů nemilosrdně oligarchizuje. Na politiku naší strany má členská základna stále menší vliv,“ řekl Dienstbier nedávno ČESKÉ POZICI. Pokud ve své rétorice a kritice setrvá, bude to ještě zábava. A nejen v Praze.

ČESKÁ POZICE se tématu Živé socdem podrobně věnovala v několika článcích:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!