Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za první pololetí Korejci utratili v Praze více než 600 milionů eur

  10:48
Skoro čtyři miliardy korun zaplatila korejská společnost Samsung Securities za logistický areál Amazonu v Dobrovízi. Pro Korejce nejde o ojedinělý realitní obchod v Česku. Realitní makléři předpovídají, že celkem se v Česku letos zobchodují reality v hodnotě kolem tří miliard eur. Více než čtvrtinu z celkové částky zaplatí Korejci.

Hlavní kancelářská budova rezidence Waltrovka. foto: Wikipedia

Pavel Streblov ze společnosti Penta Real Estate, která je developerem komplexu v pražských Jinonicích popisuje jednání o prodeji pěti administrativních budov v areálu Waltrovka jihokorejskému investorovi následovně: „Pečlivý audit je při velkých investicích běžný, v jejich případě byl ale zájem o naprosté detaily byznys plánu až mimořádný.“ Jihokorejská firma Hanwha Investment & Securities zaplatila Pentě okolo 250 milionů eur, tedy přes šest miliard korun.

Další miliardovou akvizicí Korejců je koupě logistického areálu Amazon, o němž jako první informovala MFD. Dle mezinárodní poradenské společnosti Savills zde jihokorejské firmy utratily v prvním pololetí za komerční nemovitosti 600 milionů eur. Do konce roku by se tato částka měla zvýšit ještě o 200 milionů. Realitní makléři předpovídají, že celkem se v Česku letos zobchodují reality v hodnotě kolem tří miliard eur. Více než čtvrtinu z celkové částky zaplatí právě Korejci.

Více než Číňané

Prvním korejským obchodem v Česku byla loňská koupě administrativní budovy na Florenci, v níž sídlí poradenská společnost KPMG. Jihokorejská společnost Shinhan Investment za nemovitost zaplatila 1,3 miliardy korun. „Pozitivní zkušenost s českým trhem přilákala další korejské investory, především schopností nabídnout při přijatelném riziku vyšší výnosnost oproti západoevropským trhům,“ vysvětluje Pavel Dolák, director KPMG Česká republika. Letos do korejských rukou přešla administrativní budova Main Point Pankrác, kancelářský komplex Rustonka či Praga Studios.

Korejské investice výrazně převyšují ty čínské. Zatímco v minulosti korejské firmy investovaly převážně do průmyslu, nejnovější investice míří do oblasti nemovitostí. Objem peněz investovaných do komerčních nemovitostí Korejci je přibližně dvakrát vyšší než objem peněz investovaných Číňany.

Paradoxem je, že daleko větší očekávání vyvolaly investice z Číny. Jenže poslední velký obchod Číňanů proběhl před třemi lety, kdy za 7,7 miliardy korun získali od Penty komplex Florentinum. „Korejské investice výrazně převyšují ty čínské. Zatímco v minulosti korejské firmy investovaly převážně do průmyslu, nejnovější investice míří do oblasti nemovitostí,“ říká Jan Linhart, partner KPMG Česká republika. Vojtěch Wolf, investiční analytik ze společnosti Savills, upřesňuje, že objem peněz investovaných do komerčních nemovitostí Korejci je přibližně dvakrát vyšší než objem peněz investovaných Číňany.

Korejci vyhledávají prémiové nemovitosti, plně obsazené dlouhodobými nájemníky, za což jsou ochotni si připlatit oproti konkurentům z jiných zemí. Zaměřují se hlavně na kancelářské budovy s dobrou dopravní dostupností. „Mimo Prahu se zatím nemovitosti, které by vyhovovaly tomuto profilu, nenacházejí,“ říká Vojtěch Wolf. Výjimkou v korejské nákupní strategii je již zmíněný areál Amazonu v Dobrovízi.

Vyšší výnosy

Důvodů, proč je Praha pro jihokorejské investory atraktivní, je více. Jsme v EU, nepatříme mezi rizikové země a máme solidní vymahatelnost práva. „Oproti západní Evropě jsou u nás z nemovitostí vyšší výnosy, což hraje při rozhodování investorů nemalou roli,“ dodává Pavel Streblov. Korejci jsou však aktivní v celé Evropě. Letos v létě například dokončili první akvizici na Slovensku. Společnost AIP Asset Management se sídlem v Soulu si do portfolia pořídila kancelářskou budovu Twin City v Bratislavě. Dle dostupných informací za ni zaplatila 120 milionů eur.

Důvodů, proč je Praha pro jihokorejské investory atraktivní, je více. Jsme v EU, nepatříme mezi rizikové země a máme solidní vymahatelnost práva. Oproti západní Evropě jsou u nás z nemovitostí vyšší výnosy, což hraje při rozhodování investorů nemalou roli.

Nejvíce jihokorejských peněz směřovalo v prvním pololetí letošního roku do Paříže – 4,4 miliardy eur. Výzkum Savills ukazuje, že investoři z Jižní Koreje v prvním pololetí letošního roku nakoupili v Evropě nemovitosti za 6,2 miliardy eur. To je historicky nejvyšší částka, jež se rovná deseti procentům veškerých přeshraničních transakcí s komerčními nemovitostmi v Evropě. Loni to byla pouhá tři procenta. Korejci vnímají Evropu jako bezpečný přístav pro svůj kapitál. „Investory lákají výhodné podmínky financování v eurozóně vyplývající z nízkých úrokových sazeb. Roli určitě hraje i stabilita regionu,“ vysvětluje Vojtěch Wolf.

Korejské investice v Česku

 • Za první pololetí roku 2019 utratily jihokorejské firmy v Praze 600 milionů eur (zhruba 15,5 miliardy korun), za celý rok to bude dle odhadů 800 milionů eur.
 • Celkové investice do komerčních realit v Česku by měly dosáhnout tří miliard eur (přes 77 miliard korun).
 • V celé Evropě za první pololetí 2019 proinvestovali Korejci 6,2 miliardy eur (160 miliard korun) – jde o historicky nejvyšší částku, představuje deset procent všech přeshraničních investic do komerčních realit.
 • Amazon – logistický areál firmy Amazon v Dobrovízi u Prahy.
 • Main Point Pankrác – kancelářská budova na Pankráci v Praze 4.
 • Praga Studios – kancelářský projekt v areálu bývalé autoopravny Praga v Karlíně.
 • Rustonka – komplex tří kancelářských objektů v Praze 8 – Karlíně.
 • Waltrovka – kancelářské budovy v komplexu Waltrovka v Praze-Jinonicích.
 • Florenc Office Center – sídlo poradenské společnosti KPMG na pražské Florenci.

Zdroj: Savills

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...