Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchrana ODS je neodvratná, do zbraně jdou ti nejlepší

  11:30

Mezi samozvané felčary ODS se přihlásila osoba z nejpovolanějších – MUDr. Pavel „Kolibřík“ Bém.

Na tragičnosti situace, v níž se ODS nachází, se shodnou prakticky všechny relevantní figury této strany. Recepty se nabízejí dvojí – prezentace důvěryhodných osob, které zaštítí krizový program, nebo jen debata o idejích bez ohledu na personální obsazení. Defilé osob razících druhou cestu je fascinující, skládá se skutečný All Stars Team ODS.

„Pro mě je důležitější než spekulování o jménech diskuse o politickém programu ODS. To je totiž hlavní důvod, proč jsme přišli o dvě třetiny našeho elektorátu. A je to tak hlavní smysl politické existence ODS na české scéně. Jména jsou sekundární,“ sdělil v pondělí Právu Pavel Bém, a zařadil se tak po bok Borise Šťastného, Jiřího Janečka nebo Tomáše Hrdličky.

Není divu, že pro Béma nejsou jména důležitá. Pokud se totiž blíže podíváme právě na osoby, které se v přímém přenosu slučují do jednoho sourodého celku pod heslem „Spasíme ODS“, dostáváme se z prostředí politiky už spíše do žánru spaghetti westernu:

  • „Kolibřík“ Romana Janouška Bém, který po dotazech na aféry z dob jeho primátorování „stříká hněvem“;
  • vykroužkovaný závodník rallye Janeček, který se, jak připomínají pondělní Hospodářské noviny, bezelstně přiznával k porušování zákona o praní špinavých peněz a v době jeho šéfování Praze 11 tam ABL Víta Bárty sledovala politické konkurenty ODS;
  • duo lokálního „kmotra“ a jeho věrného exekutivce v podobě Hrdličky a Šťastného.

Ani příliš nezáleží na tom, z jakého důvodu se ten který spasitel ozývá. Šťastný skutečně může mít pocit, že je tím pravým a vyvoleným občanským demokratem, který stranu zachrání, Janeček nejspíš zcela přesně neví, co a pro koho dělá, a Bém si třeba jen chce zajistit viditelné místo v pražské ODS, aby se příští rok znovu dostal na kandidátku do sněmovny – ať už proto, aby znovu získal na čtyři roky imunitu, nebo proto, že jde o jeho poslední šanci, jak se ve straně ještě zachránit (neuspěje-li teď s návratem do ODS, čeká ho v politice kariéra snad už jen v případě, že by se rozhodl angažovat v Holešovské výzvě).

Pokud ještě v ODS zůstali lidé, kteří to s restartem strany myslí vážně, měli by se rychle probudit a začít se viditelně angažovatBude-li tým zachránců nabírat osobnosti stejného druhu nadále, mohli bychom slyšet výroky o potřebě programové renesance ODS například z úst Milana Jančíka, Filipa Dvořáka, Milana Richtera, Rudolfa Blažka, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, Aleše Řebíčka, Alexandra Nováka, Patrika Oulického, Pavla Dlouhého nebo Marka Dalíka. Přirozeným vůdcem tohoto spolku by mohl být třeba Roman Pekárek, který to ze všech uvedených dokázal dotáhnout nejdál a v současnosti si odpykává trest za korupci (Novákovi odsouzenému za přijetí čtyřicetimilionového úplatku se do vězení stále „nedaří“ nastoupit).

Pokud ještě v ODS zůstali lidé, kteří to s restartem strany myslí vážně, měli by se rychle probudit a začít se viditelně angažovat. Budou-li totiž obrodu strany hlásat pouze občanští demokraté s morálním kreditem výše zmíněných osob, je výsledek předem jasný.