Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zachránil by Ukrajinu dar ve výši 100 miliard dolarů?

USA

  16:58
Návrh odměnit Ukrajinu blahobytem, udělat z ní přitažlivou výkladní skříň západní demokracie, je originální nápad. Evropská unie a Spojené státy americké od finanční krize z roku 2008 na záchranu finanční sféry použily podle hrubých odhadů pět tisíc miliard dolarů. Pocítil by Západ, kdyby pouhá dvě procenta z nich, daroval Ukrajině?

Ukrajina foto: Ilustrace Alessandro CanuČeská pozice

Vypadá to, že strategii Západu vůči Ukrajině v posledních měsících určují ženy. Za Evropskou unii bez diskuse německá kancléřka Angela Merkelová. Za USA náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová, manželka neokonzervativce Roberta Kagana, a uznávaná novinářka Anne Applebaumová, žena polského exministra zahraničí Radosława Sikorského. Za finanční svět pak šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Nic překvapivého, vždyť západní civilizace se dostala do fáze, kterou spisovatel Benjamin Kuras nazval soumrakem bílého muže. Profesor Tomáš Halík tvrdí, že pokračováním debaty o Charlie Hebdo a terorismu by mělo být, co je Západ, čím je pro nás a zda a proč chceme být jeho součástí.

Ukrajina chce být součástí Západu. Jak si budoucnost země, která už prakticky zbankrotovala, zmíněné čtyři ženy představují?

Nejasné podmínky

Nulandová by si přála vyzbrojit Ukrajinu. Merkelová je proti. Lagardeová by situaci řešila půjčkou v řádu několika desítek miliard dolarů. Jenže úvěr od MMF je podmíněn řadou kroků v souladu s mantrou Západu – liberalizace, deregulace, privatizace. Už začínají prosakovat zprávy, co by varianta půjčka, kterou dlužník s úroky musí vrátit, znamenala. Nárůst cen plynu o 280, elektřiny a tepla o 60 procent, utahování opasků a další restrikce však nezapadají do vize, která se honila v hlavách a v srdcích majdanskou euforií opojených Ukrajinců. Tohle nevypadá jako odměna.

Kdo by měl těch zhruba 100 miliard dolarů poskytnout a za jakých podmínek? Alespoň bez úroků, nebo dokonce nenávratně?

Applebaumová zná východní Evropu, proto dobře ví, že celý svět čeká, jak dopadne země, která se rozhodla odpoutat od Ruska a plně se připojit k Západu. Ví, že není možné z celé Ukrajiny udělat bitevní pole, ale ani zemi, která za pár let kvůli neschopnosti splácet půjčky skončí ještě hůře než Řecko. Místo militantní a chamtivé logiky ve svém poeticky laděném článku v deníku Washington Post nabízí nasadit silnou zbraň, kterou ruská říše nemá a nikdy mít nebude.

Rychle dejme Ukrajincům tolik peněz, kolik potřebují k vybudování nového státu a k uskutečňování svých snů, zároveň jim poraďme, jak tyto prostředky rozumně utratit a nerozkrást. Applebaumová však neříká, kdo by měl těch zhruba 100 miliard dolarů poskytnout a za jakých podmínek. Alespoň bez úroků, nebo dokonce nenávratně?

Role chamtivosti

Návrh odměnit odvážnou Ukrajinu blahobytem, udělat z ní přitažlivou výkladní skříň západní demokracie, a tím nadobro porazit diktátora Putina, je originální nápad. Začne ho někdo uskutečňovat? Zatím se zdá, že vůbec ne.

Nebuďme chamtiví! U nás pracují desítky tisíc lidí z Ukrajiny. Uklízejí a staví. Navrhuji, abychom jim zvýšili hodinovou mzdu z těch zhruba 150 na 200 korun. Kdo z nás to udělá?

Jedna možnost by tu byla. EU a USA od finanční krize z roku 2008 na záchranu finanční sféry použily podle hrubých odhadů pět tisíc miliard dolarů. Pocítil by Západ, kdyby pouhá dvě procenta z této částky, tedy 100 miliard dolarů, daroval Ukrajině? Nepocítil, ale z podstaty své povahy něco takového nikdy neudělá.

Finančník Gordon Gekko ve filmu Wall Street říkal: Chamtivost je správná a funguje. Zachycuje esenci evolučního ducha, ve všech svých formách nás provázela vzestupem lidstva a je to chamtivost, která zachrání i ten nefungující podnik jménem USA. Že by chamtivost zachránila i zkrachovalý podnik jménem Ukrajina? A co můžeme udělat my, normální občané Západu?

Nebuďme chamtiví! U nás pracují desítky tisíc lidí z Ukrajiny. Uklízejí a staví. Navrhuji, abychom jim zvýšili hodinovou mzdu z těch zhruba 150 na 200 korun. Kdo z nás to udělá?

Autor: