130 let
Banka HSBC

Banka HSBC | foto: Reuters

Žádný šéf světové banky zatím nesedí. A co SwissLeaks...

  •   18:18
Skandály, jako je SwissLeaks švýcarské pobočky HSBC, bankám větší starosti nedělají. Rejstřík jejich provinění je úctyhodný – podvody, manipulace, kartely, praní špinavých peněz. LN a Lidovky.cz zjistily první české jméno ze seznamu klientů.

Švýcarská pobočka britské banky HSBC v letech 2005 až 2007 pomáhala svým klientům skrývat konta před daňovými úřady nebo prát špinavé peníze. Sledovanými účty, bylo jich zhruba 30 tisíc, proteklo asi 180 miliard eur.

Čerstvý bankovní skandál s názvem SwissLeaks se týká přibližně sta tisíc klientů z 200 zemí, jsou mezi nimi známí politici, podnikatelé, sportovci a celebrity, například jordánský král Abdalláh II. (na účtu vedeném na jméno úředníka jeho paláce se 42 miliony dolarů), který od prezidenta Miloše Zemana převzal nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Doufejme, že mezi dotčenými klienty HSBC dalšího držitele tohoto vyznamenání už nenajdeme.

Špatný týden

Na žebříčku SwissLeaks jsou i Češi, na „nedůstojném“ 103. místě. Sto šest klientů spojovaných s Českem na 208 účtech točilo zhruba 105 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). LN a Lidovky.cz nyní zjistily první jméno z českého seznamu. Jde o Josefa Šťávu, česko-švýcarského podnikatele a přítele exministra financí Miroslava Kalouska. (Největší částka na „českém“ účtu činila jen 10,5 milionu dolarů, za což by lobbista Roman Janoušek v době své nevětší slávy ani nevstal z postele. To znamená, že velké ryby z malé české kotliny v kauze SwissLeaks zřejmě nenajdeme.)

Pro banky nebyl minulý týden dobrý. Dva dny po vypuknutí aféry HSBC se objevila zpráva, že druhý největší finanční dům v USA Bank of America několik let pomáhal klientům vyhnout se placení daní.

Pro banky nebyl minulý týden dobrý. Dva dny po vypuknutí aféry HSBC se objevila zpráva, že druhý největší finanční dům v USA Bank of America několik let pomáhal klientům vyhnout se placení daní. A nejhorší zprávou uplynulých dnů pro finančníky byla, že největší francouzská banka BNP Paribas se kvůli rekordní pokutě rozhodla snížit odměny vedoucích pracovníků. Roční bonus generálního ředitele Jeana-Laurenta Bonnafého tak například klesl o třetinu – na 1,2 milionu eur.

Banka koncem loňského června přiznala, že porušila sankce USA zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila, že za urovnání sporu kolem porušování sankcí zaplatí téměř devět miliard dolarů.

Bankéřské bonusy

Kdo četl lednový seznam listu Financial Times o bankéřských bonusech za loňský rok, asi pochopí, že skandály typu SwissLeaks bankám větší starosti nedělají. Svým ředitelům nejvyšší roční odměny (zhruba 100 milionů korun na hlavu) vyplatily právě banky, které za svoje nezákonné počínání dostávaly nejvyšší pokuty a dosáhly, aby nikdo z jejich manažerů nešel do vězení.

Nejvyšší roční odměny (zhruba 100 milionů korun na hlavu) svým ředitelům vyplatily banky, které za nezákonné počínání dostávaly nejvyšší pokuty

Žebříčku štědrosti vévodí již zmíněná Bank of America, která dostala 16,6 miliardy dolarů pokuty za finanční manipulace (zatím světový rekord). Druhá je Banka Merrill Lynch, kterou po krizi zachránil stát a posléze pohltila právě Bank of America. Následuje Goldman Sachs, který byl loni odsouzen zaplatit jen miliardu dolarů, což je v této společnosti opravdu ostudný výkon, pak JP MorganChase (třináct miliard dolarů), Citigroup (sedm miliard) a Morgan Stanley, který dostal flastr mimo jiné za nepravdivé analýzy.

Zejména tyto banky, ale i další, loni na pokutách celkem zaplatily asi 120 miliard dolarů, což je zase dobrá zpráva pro státní rozpočet. Rejstřík provinění je úctyhodný – podvody, manipulace, kartely, praní špinavých peněz a podobně. A kdo z šéfů sedí? Nikdo! Vysoké bonusy však zůstávají. Alespoň nějaká jistota v nestabilním světě.

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás