Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zakážou Janečkův protikorupční fond?

  16:25

Městský soud v Praze vyzval NFPK k obhajobě obecné prospěšnosti své činnosti. Spor odstartovaly kauzy v dopravním podniku.

NFPK board members, including co-founders Karel Janeček (second from left) and Jan Kraus (second from right), explain the 'WANTED' initiative foto: © Czech PositionČeská pozice

Možná si pamatujete, jak do sebe zhruba před rokem v médiích bušili představitelé advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) a Nadačního fondu proti korupci (NFPK). Fond ke konci roku 2011 zahrnul právní firmu mezi podezřelé subjekty, když odpálil sérii kauz v pražském dopravním podniku a udeřil na lobbistu Ivo Rittiga. Nyní Městský soud v Praze vyzval NFPK k obhajobě obecné prospěšnosti své činnosti.

Již loni v únoru „šachtovci“ prohlásili, že činnost fondu je protizákonná a požadovali jeho zrušení. Podle advokátů činnost fondu nespočívala v „podpoře a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti“. Kromě toho podala kancelář na člena správní rady NFPK Karla Randáka a zakladatele fondu Karla Janečka trestní oznámení. Důvodem byla prý nepravdivá a nepodložená obvinění, která kazí dobré jméno společnosti.

Pikantní je, že podle informací NFPK nyní zastupuje MSB Legal kontroverzní právník Daniel Telecký, někdejší předseda akademického senátu plzeňské právnické fakulty, který nezabránil skandálu s rozdáváním titulů a opisováním vědeckých prací. Jak v roce 2009 uvedla MF Dnes, Telecký také pobýval kvůli podezření z daňových deliktů v letech 1995 až 1997 ve vazbě.

  • Zakladatel fondu Karel Janeček k tomu s rázností sobě vlastní ČESKÉ POZICI řekl: „Je to výsměch spravedlnosti a zdravému rozumu. Jsou to zmrdi, co jiného k tomu říct. Je to opravdu absurdní a na pováženou.“
  • Člen správní rady fondu Radim Jančura, majitel Student Agency, zase ČESKÉ POZICI napsal: „Šachtovci si ani neuvědomují, jakou reklamu fondu dělají. Fond funguje přesně v souladu se stanovami, i kdyby nějaká zlá síla chtěla fond zrušit, založíme nový a ještě silnější.“
  • Ředitel a analytik NFPK Petr Soukenka redakci napsal: „Snaha MSB Legal je zcela absurdní, ale na druhou stranu jejich kroky chápu. Značka MSB Legal bude již na věky etalonem zlodějin. Úsměvné na celé kauze je fakt, že MSB Legal zvolili pro své zastupování kontroverzního právníka JUDr. Daniela Teleckého. Holt vrána k vráně sedá. NFPK se nedá zastrašit ani MSB Legal, ani nikým jiným. V poslední době podal NFPK dvě významná trestní oznámení, která byla nestandardně důkazně podložená. Tato trestní oznámení nebudou v nejbližších měsících doprovázena žádnými mediálními výstupy.“
Od začátku komplikace

Bylo by peprné, kdyby na veřejnosti populární protikorupční fond u soudu neuspěl. Vzpomeňme, jak veřejným míněním na začátku roku 2011 zacloumalo, když Janečkovi se zakládáním fondu házely klacky pod nohy rejstříkový a pražský městský soud. „Účel zřízeného nadačního fondu svým obsahem nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle ve smyslu zákona o nadacích a nadačních fondech,“ stálo tehdy v usnesení Městského soudu v Praze.

Stejně jako teď šlo před dvěma lety o obecnou prospěšnost fondu. Janečkova tehdejší právní zástupkyně Lenka Deverová ve stanovisku fondu k tehdejším komplikacím ze strany soudu (mimo jiné) poznamenala: „Obecná prospěšnost není právně definovaný pojem – obecně se jí rozumí prospěšnost z hlediska celku, takzvaného obecného blaha. To od soudce předpokládá úvahu z hlediska širších filozofických souvislostí, úvahu nad fenoménem ,korupce‘. Zejména nad tím, jakou měrou ohrožuje občanskou společnost.“