Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zavřeli Dalíka. Kdy ho ale pustí?

  23:52

Můžeme vzít jed na to, že se obhájci Marka Dalíka budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika.

foto: © ČESKÁ POZICE Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Poslední zprávu o Markovi Dalíkovi jsem paradoxně slyšel v neděli večer v druhém patře Městské knihovny v Praze, kde v prostorách galerie moji přátelé dokončovali instalace výstavy Městem posedlí. Povídali jsme si o obrazech, o malířích a o sběratelích umění a při vyprávění o vídeňském Art Fair, který skončil zhruba před dvěma týdny, jsem zaslechl slovo Dalík.

Jako každý tímto „lobbistou“ posedlý investigativní novinář, i já jsem samozřejmě zpozorněl. Na veletrhu s uměním Dalík s přítelkyní údajně prohlíželi nabízená díla a někteří přítomní čeští galeristé se mu nechutně snažili vetřít do přízně s vidinou, že se tento zbohatlík stane jejich klientem. Řekl jsem si, že hned druhý den o tom napíšu a zeptám se Dalíka na to, kde a jak si vydělal tolik peněz, že si může dovolit kupovat i velice drahá díla slavných výtvarníků. Když jsem si v pondělí ráno sedl k počítači, objevila se zpráva, že Dalík byl protikorupční policií zatčen. Článek o Dalíkovi-sběrateli umění jsem musel nechat na později a začal jsem psát jiný, o Dalíkovi-obviněném.

Avšak – opět paradoxně – historie celé kauzy, ale i nejnovější důkazy se vztahují k Rakousku. Dalík je obviněn z podvodu v souvislosti s nákupem rakouských obrněných transportérů Pandur za více než čtrnáct miliard korun a podle šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové mu hrozí až deset let vězení. I čerstvé důkazy pocházejí z Rakouska, nový výslech svědka zřejmě znamenal tak výrazný posun ve vyšetřování, že se policisté rozhodli Dalíka „sebrat“.

Nová výpověď svědka je zřejmě v rozporu s tím, co Dalík zhruba před dvěma lety při výslechu tvrdil. Pokud lobbista původně vypovídal, že nebyl schopen nic ovlivnit, a z nového výslechu naopak vyplývá, že za peníze – údajně zhruba půl miliardy korun – nabízel nějakou službu, tak může mít problém. A v úterý dopoledne bude soudce rozhodovat o tom, zda si Dalík navlékne fialové tepláky, tedy jestli půjde na minimálně tři měsíce do vazby, nebo zůstane na svobodě.

Rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Dojde i na politiky?

Jediným možným důvodem uvalení vazby na nejlepšího přítele Mirka Topolánka je obava z útěku ze země. Dalík v minulosti v médiích sice naznačoval, že v České republice už nechce žít, ale jistě to neříkal v souvislosti se svým současným trestním stíháním. I bývalí vysoce postavení policisté z protikorupčního útvaru tvrdí, že nové důkazy na vazbu nemusejí stačit. Dalík totiž nebyl zatčen za korupci a obvinění z podvodu lze z hlediska policie považovat za únikové řešení. Avšak nálada veřejnosti, politická situace a společenská objednávka jsou takové, že když soudce kývne na vazbu i v tomto případě, nikdo se divit nebude, ani Dalíkův slavný advokát Tomáš Sokol.

Půjde-li Dalík do vazby, vzhledem k jeho nátuře hrozí, že se – obrazně řečeno – po několika dnech rozbrečí a začne „zpívat“. Pak se může vyplnit sen mnoha lidí, kteří si přejí, aby Dalíka do vězení následoval i jeho nejlepší přítel Topolánek či bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták. Pokud se přesto prokáže, že lobbista mohl ovlivnit jednání o armádních zakázkách, bude zřejmé i to, že k tomu musel mít od vysoce postavených státních úředníků (premiéra či náměstka ministra obrany) povolení, a policie může šetřit, zda z jejich strany nešlo o spolupachatelství. Připomeňme ale, že rakouský výrobce pandurů Steyr obří zakázku získal. Proto hlavní otázka zní: Který lobbista či politik za ni na české straně kasíroval?

Celé zatčení Dalíka však postrádá eleganci a jakousi přirozenost. Když v několik let staré kauze policie čtyři dny před volbami zatkne politicky exponovanou osobu, všichni se musíme ptát, zda se jedná o boží mlýny, nebo o politickou objednávku. A to přesto, že státní zástupkyni Bradáčovou na základě toho, co doposud v nové funkci předvedla, nepodezíráme z toho, že do akce Dalík šla bez dostatku důkazů a na povel politiků.

Avšak tato největší předvolební událost – doufejme, že po Dalíkově zatčení už nic většího nepřijde – může naneštěstí pozici orgánů činných v trestním řízení oslabit a výsledky práce v očích veřejnosti devalvovat. Můžeme vzít jed na to, že se Dalíkovi obhájci budou vymlouvat na to, že za zatčením jejich klienta je vysoká politika. Dokonce i někteří významní zástupci sociálních demokratů v soukromých rozhovorech komentovali postup policie slovy: „Mohli týden počkat.“ A mají pravdu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!