Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Že by Karel Schwarzenberg chytil druhý dech?

  11:49

Vypadalo to, že šéf TOP 09 nemůže zopakovat úspěch z roku 2010. Znovu ho ale podporují známé osobnosti a je tu opět „knížecí“ mánie.

foto: © ČTKČeská pozice

Bezmála před třemi lety vypukla v České republice před volbami do Poslanecké sněmovny mánie z Karla Schwarzenberga. Díky němu nová strana TOP 09 s kormidelníkem Miroslavem Kalouskem slavila velký volební úspěch. Nikdo neměl tehdy takovou podporu od známých osobností, Schwarzenberga byly plné sociální sítě. Týden před prezidentskými volbami zažíváme déja vu. Bude to ale tentokrát stačit?

Pamatujete, jak v roce 2008 Schwarzenberg předsedovi vlády Mirku Topolánkovi (ODS) hrozil, že když se nevyjasní podivnosti kolem financí tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), opustí kabinet? Kde kdo očekával a doufal, že takto bude čeřit hladinu i Nečasově rybníčku. Jenomže… Slyšel ho někdo zaburácet při sérii různých kauz a kašpáren a la Karolína Peake na ministerstvu obrany? Vládní lumpárny se děly a dějí i přes přítomnost „pana nepodplatitelného“ ve vládě.  

Nejen toto mlčení, ale zejména „populární“ kroky Miroslava Kalouska na ministerstvu financí (a nejen tam) a kauzy typu Casa mířící za předními politiky TOP 09 bolestně srazily Schwarzenbergovu popularitu k zemi.

Týden před prezidentskými volbami zažíváme déja vu. Bude to ale tentokrát Karlu Schwarzenbergovi stačit na úspěch?

Všichni za Karla!

Předseda TOP 09 oznámil úmysl kandidovat na Hrad již v říjnu roku 2011, jako jeden z prvních. Až do loňského prosince to ale vypadalo, že Schwarzenberg už je veřejnosti lhostejný. Nicméně před pár týdny se stalo – slovy politického podnikatele Romana Janouška – něco divného. Vznikla iniciativa Než bude pozdě, jež vyzvala k podpoře Karla Schwarzenberga. Sílící KSČM a dva favorité-exkomunisté prezidentských voleb Miloš Zeman a Jan Fischer přiměli Centrum současného umění DOX k vytvoření projektu, který apeluje na veřejnost, nekomunistické kandidáty, iniciativy a kulturní instituce, aby společně podpořili jednoho uchazeče.    

Kampaň se rozjela. Po Novém roce se objevila takzvaná Výzva tříkrálová, pod kterou se na Schwarzenbergovu podporu podepsalo přes 130 osobností z řad herců, politiků, zpěváků či spisovatelů. Na středu 9. ledna je naplánován velký koncert „Za slušného prezidenta“, na němž Schwarzenbergovi zahrají třeba Dan Bárta, Tatabojs, Matěj Ruppert či Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. Fejsbukáři po vzoru roku 2010 opět lepí na své profilové fotky Schwarzenbergovu podobiznu (tentokrát punkerskou) a statusy se hemží hláškami, že jediným slušným prezidentem může být kníže.

Kvůli strašákovi v podobě druhého kola souboje mezi Zemanem a Fischerem se Schwarzenbergovi podařilo vyburcovat známé osobnosti a část občanské společnosti. To se přitom čekalo spíše u Vladimíra Franze či Zuzany Roithové, kteří nejsou spjatí s tuzemskou politikou. Že by se Schwarzenbergovi nakonec ještě podařilo chytit druhý volební dech? Na konci příštího týdne budeme mít jasno.