Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zesměšnění Schwarzenberga a Peake: Vlastimil Picek ministrem obrany

  14:30

Bývalý náčelník generálního štábu byl terčem snad nejtvrdších verbálních útoků současných ministrů. Teď se z něho stane jejich kolega.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) počastoval Vlastimila Picka výrazem „totální sráč“. Bývalý náčelník generálního štábu se podle něho neměl stát ani desátníkem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jeho jmenování odmítl slovy: nejsme Guatemala, aby se generál stal ministrem obrany. A vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) Picka během svého mikroangažmá na ministerstvu obrany bleskově vyhodila.

Vlastimil Picek byl v úterý 19. března po tříměsíčním vakuu jmenován ministrem obrany. Aniž bychom se chtěli pouštět do hodnocení Pickových odborných kvalit, jeho povýšení do tohoto vládního postu činí z představitelů TOP 09 a straničky LIDEM postavy, jejichž výroky už není třeba brát ani trochu vážně.

Podivná zásadovost ministra zahraničí

Pickovo jmenování nejprve blokoval šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg s tím, že vysloužilí generálové se ministry stávají v jiných než demokratických režimech. (Výtka, kterou ostatně před dvanácti lety sdílel i tehdejší šéf bezpečnostního výboru a stínový ministr obrany za ODS, jehož jméno bylo shodou okolností Petr Nečas.) Někdejší první náměstek ministerstva obrany podle něho navíc nesplňoval kritérium nestranické nominace na novou hlavu resortu. „Prdlajs nestranickou, je to člověk ODS,“ řekl ministr zahraničí na začátku letošního roku.

Na Kalouskovo pojmenování „totální sráč“ zřejmě Vlastimil Picek jen tak nezapomene

Prezidentský kandidát tím podal další důkaz své podivné zásadovosti. Jindřicha Forejta, šéfa protokolu prezidentů Václava Klause a nyní i Miloše Zemana, odmítal nominovat na post velvyslance ve Vatikánu – „jen přes mou mrtvolu“, prohlásil. Následně však na Klausův požadavek kývl. Dárečky svého stranického podřízeného Kalouska v podobě trafik pro „rebely“ ODS Ivana Fuksu a Marka Šnajdra označil za korupci, se kterou ovšem nic neudělal.

Tvrdých útoků se ostatně Picek kvůli kauze Casa dočkal i od Kalouska. Ten se sice za své výroky později omluvil, nicméně na Kalouskovo pojmenování „totální sráč“ zřejmě Picek jen tak nezapomene.

Zastání významných lidí

Největšího zesměšnění se dočkala Karolína Peake. Po nesčetných ujišťováních premiérem Petrem Nečasem, že nový ministr bude jmenován se souhlasem všech tří stran, se vicepremiérka o Pickově nominaci dozvěděla z médií. Šéfka strany LIDEM bude na jednáních vlády sedět u jednoho stolu s mužem, kterého nechala vyhodit po pouhých pár hodinách, kdy byla ministryní obrany. Od Nečase dostává Peake vzkaz, že její názor už v kabinetu nikoho nezajímá.

Nového ministra obrany se zastávají exprezident Klaus i současný prezident Zeman

Peake s tím však nic kromě několika výroků do médií nedělá. Ve vládě sedí dál, a ona a jejích sedm poslanců s ní podle všeho bude nadále hlasovat. Vicepremiérka se tím degraduje do pozice osoby, která je ve vládě jen do počtu. Ostatně, jasně to řekla i v pondělních Událostech, komentářích na České televizi. „Ano, na mně skutečně můžete dříví štípat,“ řekla místopředsedovi ODS Martinu Kubovi. Funkce jsou pro ni a její hypotékami a leasingy zatížené kolegy zjevně důležitější než cokoliv jiného.

Proti Pickovi se sice vymezily TOP 09 i LIDEM, ale nového ministra obrany se zastávají jiní významní lidé – exprezident Klaus i současný prezident Zeman. Nečas tím přinejmenším dává jasně najevo, kdo je pro něho pro zbytek volebního období podstatnějším partnerem.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...