Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Zima: Stát na vysoké školy sedm let kašlal

Nemáme peníze, křičí univerzity. Občas ale někdo namítne, že tyto státem podporované instituce nehospodaří s finančními prostředky efektivně, a navíc nereflektují společenskou poptávku. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v rozhovoru odpovídá i na nepříjemné otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Akademická svoboda znamená: dejte nám tolik

peněz, co chceme, ale neptejte se, co s nimi uděláme.

0/0
16.5.2018 16:24
Foto

I30s35a50a67c 58N82e77w71t55o14n 8286809337807

Kdo vidí trochu za kulisy musí se smát.

Kecy a bláboly.

Z veřejného vysokého školství tečou peníze jak z děravého sudu a čím více jich tam nalijete, tím více potečou. Je na čase se zamyslet na základním paradigmatem vysokého školství - opravdu je v zájmu státu platit z veřejných peněz vzdělání lidem, kteří je ve valné většině využijí pro svoje soukromé kariéry nejen v tuzemsku (dalo by se pochopit, že to jsou budoucí plátci daní s vyššími příjmy - hahaha), ale kdekoliv celosvětově?

Není to takhle náhodou o tom, že investice do vzdělání je věcí každého znás a pokud stát má nějakou potřebu, nechť si zavazuje stipendisty k tomu, že za ně školné uhradí a oni budou po stanovenou dobu pro ten stát pracovat?

Jenže veřejné VŠ se školného bojí jako čert kříže (pod heslem omezení přístupu ke vzdělání), protože by se ukázalo, kdo je skutečně kvalitní - i bez akreditačních úřadů a "moudrých" komisí. Rohlíky si také nekupujete u pekaře, který je má ošizené a připálené.

0/0
13.5.2018 11:07

Citát...A lékaři začínají v nemocnicích hodně chybět.

Možná by bylo lékařů dostatek, kdyby nešli do zahraničí....

0/0
13.5.2018 8:58
Foto

I56s39a25a60c 57N36e37w25t67o93n 8986129777337

Re: Citát...A lékaři začínají v nemocnicích hodně chybět.

Možná by byl lékařů dostatek, kdyby se na lékařských fakultách věnovali jejich vzdělávání a ne svým soukromým kšeftům a kšeftíkům. A byli odpovědni za výsledky svojí práce - pokud mrhají penězi za to, že vyhazují studenty ve čtvrtém, pátém, ba i šestém ročníku, tak kde to jsme?

Jenže ty lidi na fakultách skutečnost, že je málo (?) lékařů v nemocnicích naprosto nezajímá a nepálí.

0/0
13.5.2018 11:00