Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Známý manažer Ladislav Bartoníček míří do plynárenství

  11:56

Bývalý generální ředitel České pojišťovny a spolupracovník Petra Kellnera získá post v čele slovenského SPP.

Ladislav Bartoníček byl od roku 2007 generálním ředitelem a členem představenstva Generali PPF Holding. Teď radikálně změní odvětví svého působení. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Ladislav Bartoníček, který je znám jako přední český manažer v pojišťovnictví, míří do plynárenství. Dobře informované zdroje ČESKÉ POZICI potvrdily, že Bartoníček získá post ve vedení Slovenského plynárenského průmyslu (SPP), stane se členem představenstva. Prozatím je předsedou představenstva České pojišťovny.

Bartoníček je blízkým spolupracovníkem miliardáře Petra Kellnera a půlprocentním akcionářem jím ovládané skupiny PPF. Personální změny souvisejí s tím, že se mění záběr Kellnerovy skupiny – PPF postupně odchází ze společného holdingu s italskou pojišťovnou Generali, a naopak se více zaměřuje na energetiku a plynárenství.

PPF postupně odchází ze společného holdingu s italskou pojišťovnou Generali, naopak se více zaměřuje na energetiku a plynárenství

Už dnes je Ladislav Bartoníček předsedou dozorčí rady Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jejž řídí další podnikatel Daniel Křetínský. Největším akcionářem EPH je Kellnerova a Bartoníčkova PPF, která se také nejvíce podílí na nynějších investicích holdingu.

EPH nyní uskutečňuje svou největší akvizici v zahraničí. Jde právě o koupi 49procentního podílu v SPP včetně jeho klíčové dceřiné firmy – provozovatele slovenských plynovodů Eustream. Jde sice o menšinový podíl, ale ten je spojen s manažerskou kontrolou. Kellner s Křetínským usilují také o koupi českých plynovodů Net4Gas.

Bartoníček se aktuálně účastní Světového ekonomického fóra v Davosu, což pravděpodobně souvisí právě s jeho novými aktivitami v energetice a plynárenství. Na tradiční každoroční davoské setkání se mimo jiné sjíždějí manažeři předních světových firem. Z hlediska EPH jako potenciálního provozovatele slovenských a českých plynovodů by bylo obzvlášť důležité jednání s dodavatelem suroviny – ruskou korporací Gazprom.

Ladislav Bartoníček působil v letech 1996 až 2006 jako generální ředitel České pojišťovny, od roku 2000 je jejím předsedou představenstva. V roce 2007 byl jmenován generálním ředitelem a členem představenstva Generali PPF Holding. Od roku 2007 je také akcionářem skupiny PPF.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!