Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoufalá reality show: Jak vyrazit z Key Investments 650 milionů

  9:41

Tři městské části, Praha 6, 10 a 13, hledají cesty, aby se jim stamiliony rychle vrátily. Nekoordinovaně a s malou nadějí na úspěch.

Marie Kousalíková, Milan Richter a David Vodrážka zažívají horké týdny s Key Investments. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Praha 6, 10 a 13, které mají u Key Investments stále více než 650 milionů korun, se snaží dostat peníze zpět. Avšak místo toho, aby prostředky vymáhaly společně, vedení každé z těchto městských částí si zvolilo jinou taktiku. Uvidíme, která bude úspěšnější.

Vypadá to, že vysocí představitelé pražské ODS jako novopečený ministr Tomáš Chalupa (jeho nástupkyně na Praze 6 Marie Kousalíková za nic nemůže), David Vodrážka či Milan Richter neřeší v posledních týdnech nic jiného než Key Investments. Nemají to chlapci lehké, ale zavinili si to sami.

Jenže času není mnoho, a pokud se neobjeví finanční investor jako například PPF či J&T, který se s vlastníky Key Investments  nějak dohodne, pak není mnoho ani naděje, aby městské části dostaly peníze zpět.

Na majetek Key Investments je uvalena exekuce v prospěch společnosti ENIC, skutečného vlastníka fotbalové Slavie. Firmu šetří i policie, trestní oznámení podala Sokolovská uhelná, která letos v lednu od Key Investments dostala zpět necelou desetinu svěřených peněz, na policii se obrátil i zastupitel TOP 09 za Prahy 13 Libor Jirků. Key Investments navíc čelí arbitrážní žalobě u Burzovního rozhodčího soudu a šetří ji – i když podezřele pomalu - i kapitálový dohled České národní banky.

Praha 6: Zdržovat a nekomunikovat

Kupodivu nejhorší taktiku zvolila městská část, která svěřila Key Investments nejvíce peněz. Radní Prahy 6 a nový ředitel její dceřiné firmy SNEO Václav Pátek si nyní kousají nehty, aby dostali zpět celkem více než 250 milionů korun. Praha 6 sice 22. února podala pokyn na výběr peněz ve výši 252 milionů korun, ale dosud nic nedostala.

A jak vypadá jejich taktika? Z dostupných informací se dá říct, že bledě. Možná z toho pramení i značná arogance v komunikaci s médii a opozičními zastupiteli. Zásada Prahy 6 je neinformovat přesně, zdržovat a doufat, že „to nějak musí dobře dopadnout“.
Starostka Kousalíková (ODS) na otázky ČESKÉ POZICE odpovídá zpravidla po dvou týdnech a na některé otázky neodpovídá vůbec.

ČESKÁ POZICE se zajímala především o to, kolik činilo IRR (Internal Rate of Return, tedy vnitřní míra výnosu) z finančních toků realizovaných Key Investments pro Prahu 6 od vzniku spolupráce do konce roku 2010. Každý správce to dělá pro investora automaticky, proto jsme se domnívali, že se zasláním starostka nebude mít problém. Marii Kousalíkové jsme nabídli, že pokud si s tímto úkolem neporadí, stačí, když ČESKÉ POZICI předá všechny zprávy o změnách portfolia a IRR spočteme Praze 6 sami a zdarma. A jaká přišla na tuto otázku odpověď? Žádná!

ČESKÁ POZICE předpověděla čtyři možné varianty odpovědi starostky na otázku ohledně IRR.

  • Že se urazí a neřekne vůbec nic, byla na prvním místě.
  • Starostka se zeptá, co to je IRR.
  • Předá věc k vyřízení Tomáši Chalupovi, protože problém vznikl během jeho starostování.
  • Obratem dodá požadované informace.

Jelikož s reakcí státních a samosprávních úředníků jsou většinou potíže, zkusíme tyto údaje od Prahy 6 získat na základě zákona o přístupu k informacím. Ale to bude trvat.

Na jiné otázky ČESKÉ POZICE starostka Kousalíková sice odpověděla, ale nedostatečně. Na dotaz, kdo, kdy a s jakým výsledkem oceňoval portfolio Prahy 6 ve správě Key Investments, odpověděla, že „vždy každý měsíc jeho obhospodařovatel“. Tedy pouze Key Investments. Bývalého starostu Tomáše Chalupu od roku 2003, kdy se Praha 6 do finančního dobrodružství s Key Investments pustila, ani jednou nenapadlo pověřit nezávislého asset managera, aby se na portfolio podíval a ocenil jeho tržní hodnotu. Tomu se neříká řádný hospodář.

Peníze dorazí až v roce 2013 a 2024? Snad.

Ale konec legrace. Financovat podnikání společností Via Chem Group (chemická výroba) a E Side Property (stavba fotbalového stadionu) z peněz Prahy 6 se mohlo leckomu hodit (i některým vysoce postaveným politikům radnice). Občanům této městské části se to zjevně nelíbí. Léta o tom nevěděli, jenže teď už vědí a opozice vedení radnice tvrdě kritizuje.

Například Ivan Mašek, zastupitel Prahy 6 za TOP 09 pro ČESKOU POZICI uvedl:
„Šlo jednoznačně o hazard, který odporuje všem principům řádné péče o veřejné prostředky i všem zásadám konzervativní správy aktiv. Politici ODS z vedení radnice minimálně od roku 2005 půjčovali zkrátka peníze občanů zadluženým firmám svých pochybných podnikatelských ,kamarádů´. Přinejmenším bývalý starosta Tomáš Chalupa a první místostarosta Jiří Fárek mají co vysvětlovat. To, že vedení radnice i dnes mlží a neodpovídá na otázky opozice ani novinářů, stejně jako to, že mlčky a bez adekvátních právních kroků přihlíží tomu, jak Key Investments opakovaně a dlouhodobě porušuje podepsané smlouvy, také svědčí o tom, že se jedná o zcela nestandardní vztah. Je to podobné, jako kdyby ty peníze házeli do hracích automatů svých přátel a pak se vymlouvali na to, že ty automaty byly řádně registrovány.“

Portfolio Prahy 6 a její dcery SNEO namíchané firmou Key Investments je opravdové investiční terno.

Portfolio Prahy 6 a její dcery SNEO namíchané firmou Key Investments je opravdové investiční terno. Dluhopisy E Side Property v nominální hodnotě 50 milionů korun jsou splatné v roce 2024, úročení obligace je zoufale nízké (2,75 procenta). Aktuální hodnota je mizivá. Počká si Praha 6 se splacením dluhopisů do roku 2024?

Obligace leasingové firmy SINCOM, které se neobchodují na žádném známém trhu, byly nakoupeny zhruba za 21 milionů. Tržní hodnota pro Prahu 6 je opět minimální. Největší část portfolia tvoří dluhopisy Via Chem Group, v nominální hodnotě 153 milionů korun. Firmě se po krizi sice začalo dařit, je naděje, že Praha 6 peníze dostane, jenže dluhopisy jsou splatné až v říjnu 2013! Co když Praha 6 do této doby bude tyto peníze potřebovat? Počká si starostka Kousalíková?

Poslední položkou ve skvostném portfoliu jsou akcie Spolku chemické a hutní výroby nakoupené za 26 milionů korun. Spolek patří do skupiny Via Chem Group. Firma loni vykázala zisk, jenže akcie jsou zcela nelikvidní. Spolek dividendu vyplatil naposledy v roce 2007.

Starosta Prahy 10 Milan Richter potřebuje další měsíc

Na rozdíl od Prahy 6, „desítka starosty Milana Richtera“ manévruje v kauze Key Investments odborněji, lépe řečeno mazaněji. Ve středu k problematice mimořádně zasedala rada za účasti předsedů všech stranických klubů, tedy včetně opozice. Vedení Prahy 10 účastníkům sdělilo, že prodloužilo (o měsíc, tedy do konce dubna) smlouvu s firmou Equita Consulting, která má zpracovat
znalecký posudek tržní hodnoty cenných papírů, za které firma Key Investments utratila 200 milionů.

Že by tak renomovaná společnost jako je Equita Consulting potřebovala na ocenění čtyř obskurních cenných papírů celé dva měsíce?

Podle původní smlouvy měla Equita Consulting na vypracování znaleckého posudku měsíc, do konce března, ale úkol prý byl příliš složitý, tudíž ke zkoumání cenných papírů je zapotřebí další měsíc. Cože? Složité? Že by tak renomovaná společnost jako je Equita Consulting potřebovala na ocenění čtyř obskurních cenných papírů celé dva měsíce? To se nám nechce věřit.

Náš kolega Tomáš Hlaváč tento úkol zvládl sám za tři dny! Vypadá to tak, že ze strany vedení Prahy 10 se jedná o zdržovací taktiku. Milan Richter zřejmě doufá, že do konce dubna se objeví investor, který problém s Key Investments vypořádá po svém a peníze Praze 10 vyplatí. Další měsíc zřejmě nepotřebuje Equita Consulting, ale spíše nějaká finanční skupina na to, aby se s Key Investments dohodla, jak problém technicky vyřešit.

Portfolio Prahy 10 je prakticky stejné jako portfolio „šestky“. Více než 53 procent cenných papírů jsou dluhopisy firmy E Side Property (vlastník stadionu fotbalové Slavie). Prostřednictvím těchto dluhopisů by se mohl investor-spasitel dostat k části stadionu ve Vršovicích. Na majetku E Side Property a na stadionu však vázne zástavní právo ve výši přes 1,1 miliardy korun ve prospěch firem Hochtief, Česká spořitelna a finančního úřadu. Přes 44 procent portfolia tvoří dluhopisy Via Chem Group, zde je naděje, že je firma splatí, ale až v říjnu 2013. Zbytek tvoří nepatrné množství obligací společnosti SINCOM (necelé procento) a akcie Spolku pro chemickou a hutní výrobu (1,5 procenta), jejich hodnota se blíží nule.

Teď ale pozor! Podle informací ČESKÉ POZICE je vedení radnice Prahy 10 přesvědčeno, že toto portfolio má hodnotu až 240 milionů korun a podle očekávání politiků má právě Equita Consulting tento „kvalifikovaný“ odhad potvrdit. Nechme se překvapit.

David Vodrážka si najal Tomáše Sokola

Nejdramatičtěji se situace vyvíjí v Praze 13, která i na doporučení z Prahy 6 svěřila Key Investments rovněž 200 milionů. Portfolio je podobné: dluhopisy E Side Propety za 16 milionů (8 procent z portfolia), obligace Via Chem Group splatné v říjnu 2013 za 180 milionů (86 procent), zbytek další dluhopis Via Chem Group. Je třeba uznat, že starosta David Vodrážka (ODS) si na rozdíl od svých kolegů snad nejvíce uvědomuje vážnost situace. Šéf Prahy 13 je jediný, který s ČESKOU POZICÍ komunikuje včas a korektně.

Vodrážka však má proti sobě mnohem bojovnější a naštvanější opozici než Kousalíková či Richter.

Vodrážka však má proti sobě mnohem bojovnější a naštvanější opozici než Kousalíková či Richter. Zastupitel za TOP 09 Libor Jirků před týdnem podal u Městského státního zastupitelství v Praze trestní oznámení v kauze Key Investments. Podle zastupitele hrozí nebezpečí, že městská část o tyto peníze přijde. Jak již ČESKÁ POZICE informovala, Vodrážka před více než měsícem zažádal Key Investments o vrácení peněz, ty však podle trestního oznámení Libora Jirků na účet Prahy 13 nedorazily. Starostovi nezbývalo nic jiného než na pomoc přizvat renomované právníky.

ČESKÉ POZICI Vodrážka potvrdil, že v kauze Key Investments Prahu 13 zastupuje advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák. Není to špatná volba, i když kdyby na tento úkol byla najata například kancelář Weil, Gotshal & Manges, hoši z Key Investments by zpozorněli více. Kancelář právnické celebrity Tomáše Sokola pěstuje korektní vztahy se soudci různých úrovní, má dostatek intelektuální kapacity, urputnosti a pověst, že Sokol nerad prohrává soudy.

Bezcenný rozsudek?

Otázkou však je, čeho tím Praha 13 dosáhne. Pokud rychle nezasáhne vyšší moc v podobě investora, jakým je například PPF Petra Kellnera, Vodrážkovi nebude případný vykonatelný rozsudek proti Key Investments k ničemu. Za nemalé peníze, které právníkům zaplatí, bude mít – za rok, dva, tři? – kus papíru, který bude moci ukázat leda konkurznímu správci, jenž se mu vysměje. Jenže kdyby Vodrážka právníky nenajal, opozice ho zase obviní, že se o věc nestaral.

Aby toho nebylo dost, starosta Vodrážka bude 12. dubna čelit kritice opozice na mimořádném zasedání zastupitelstva Prahy 13, která byla z iniciativy opozice svolána výhradně kvůli stamilionům, které Key Investments doposud nevrátila.

Autor: