Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztrátová Česká pošta má v roce 2021 začít opět vydělávat

  10:54
Státní podnik Česká pošta, který za loňský rok skončil v miliardové ztrátě, čekají změny. Přijde zhruba o sedm tisíc zaměstnanců, z nichž část nahradí automatický systém, díky kterému se klient obslouží sám. Vláda chce také poště doplatit 3,3 miliardy, jež jí dluží za provoz. Vyplacení peněz ale musí ještě schválit Evropská komise.

Česká pošta- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Prezident Miloš Zeman při nedávném jednání o rozpočtu horoval za nahrazování státních úředníků digitálními technologiemi. Slibuje si od toho úspory ve státní pokladně. Nyní to vypadá, že jako první si jeho slova vezme k srdci Česká pošta. Státní podnik, který za loňský rok skončil v miliardové ztrátě, čekají změny. Přijde zhruba o sedm tisíc zaměstnanců, z nichž část nahradí automatický systém, díky kterému se klient obslouží sám, podobně jako dnes při placení na terminálech v některých samoobsluhách.

„Česká pošta ale zároveň nechystá redukci a dostupnost poštovní pobočkové sítě. Chceme zachovat pro naše občany komfort, aby měli poštu v dosahu,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod nějž podnik spadá. Vláda chce také poště doplatit miliardy, které jí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dluží za provoz. „Stát zásadně pomůže České poště. V tuto chvíli jí dluží 3,3 miliardy korun,“ řekl po jednání s vedením podniku.

Vyplacení peněz ale musí ještě schválit Evropská komise, která dohlíží nad tím, aby některý z podniků v odvětví nebyl zvýhodněn proti konkurenci. Cílem změn na poště je, aby se podnik do roku 2021 vrátil do zisku.

Samoobslužné terminály

Co děláš dneska mezi třináctou a devatenáctou hodinou? Čekám na doručení balíku do ruky. A zítra? Zítra pro něj jdu na poštu. Vtip kolující po českém internetu poměrně přesně vystihuje zkušenosti mnoha lidí s Českou poštou. V jejích službách to skřípe, podhodnocení zaměstnanci raději odcházejí jinam, za loňský rok navíc skončila s miliardovou ztrátou. Nelichotivou vizitku se vláda pokusí změnit. Cílem je, aby už v roce 2021 podnik znovu vydělával. A aby dohnal letopočet, v němž se nachází.

Pracovníků pošty bude do budoucna méně. A to výrazně. Ze současných 30 tisíc zaměstnanců jejich počet klesne na 23 tisíc. Podobně jako v některých obchodech lidi nahradí samoobslužné terminály.

„Naší ambicí je dostat Českou poštu do 21. století a do černých čísel,“ oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Právě do gesce resortu vedeného předsedou sociální demokracie státní doručovatelská firma spadá. Jaký je tedy plán? Předně by měl stát svému podniku vyplatit přes tři miliardy korun, které mu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) za poskytování služeb náleží. Finanční injekci bude ale muset posoudit Evropská komise. A to z toho důvodu, aby nešlo o nedovolenou podporu jedné firmy a znevýhodnění jejích soukromých konkurentek.

„Je to podmíněno souhlasem Evropské komise. Předpokládám, že k tomu dojde a pošta tyto peníze příští rok obdrží,“ řekl k výplatě Babiš. Peníze by podle něho měly být určeny především na platy zaměstnanců. „Je důležité, aby se služby pošty vůči obyvatelům zásadně zlepšily,“ dodal předseda vlády. Pracovníků pošty ovšem bude do budoucna méně. A to výrazně. Ze současných 30 tisíc zaměstnanců jejich počet klesne na 23 tisíc. Podobně jako v některých obchodech lidi nahradí samoobslužné terminály.

Další změny

„Automatizací a přechodem na moderní formu samoobslužných míst se počet zaměstnanců přirozeně redukuje,“ řekl po jednání s představiteli vlády generální ředitel České pošty Karel Knap. Plány na snižování počtu zaměstnanců působí paradoxně. LN informovaly, že pošta před Vánocemi najme okolo pěti tisíc brigádníků, protože se současným stavem personálu jen obtížně zvládne prudký nárůst počtu zásilek. Sváteční smršť poštu nutí shánět další řidiče, doručovatele i pomocníky za přepážky nebo do třídicích center. Proti redukci zaměstnanců se postavily poštovní odbory.

Doručovatelskou firmu ale čekají i další změny. V rámci restrukturalizace mají vzniknout tři samostatné divize: Státní poštovní služby, Logistické služby a Finanční služby a prodej. Oddělené jednotky budou mít samostatné účetnictví, za hospodaření každé z nich pak bude zodpovědný samostatný manažer.

„S tímto postupem nesouhlasíme, protože pošta stojí na práci lidí,“ řekla šéfka odborů Jindřiška Budweiserová. Její názor je, že pokud bude podnik nahrazovat práci lidí stroji, měl by své zaměstnance spíše rekvalifikovat a převést je na jiný druh činnosti v rámci pošty. Doručovatelskou firmu ale čekají i další změny. V rámci restrukturalizace mají vzniknout tři samostatné divize: Státní poštovní služby, Logistické služby a Finanční služby a prodej. Oddělené jednotky budou mít samostatné účetnictví, za hospodaření každé z nich pak bude zodpovědný samostatný manažer.

„Pošta je dlouhodobě ve ztrátě. Pokud bychom nepřikročili k systémovým změnám ve struktuře České pošty, do několika let by přestala existovat,“ řekl už dříve Knap. Vládní záměr kritizuje opozice. „Obávám se, že dnes představené plány jsou jen pokračováním marketingové kampaně vlády. Základem správného fungování pošty musí být zkvalitnění stávajících základních služeb a opuštění nesmyslných konceptů,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něho by se například zastavil odliv zaměstnanců, kdyby pošta upustila od prodeje losů a dalších nadbytečných činností.

Co přinese poštovní „přestavba“?

  • Podnik sníží počet zaměstnanců o sedm tisíc. Do roku 2025 zavede nové formy obsluhy zákazníků a distribuce. Počítá se s částečným nahrazením lidí na poštách automatickým systémem.
  • Počet poboček by se ale snížit neměl. Vedení pošty počítá se zachováním 3200 obslužných míst. Zhruba 420 poboček bude zaměřených na expresní vydávání zásilek, 1300 bude samoobslužných.
  • Asi 1500 pošt by mělo fungovat jako franšízy. Více než třetina z nich bude také bez obsluhy zaměstnanců, jen s automaty.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?