Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česká republika je 23. nejlepším místem pro život. První je Austrálie

USA

  10:00
Podle žebříčku, který každý rok sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko 23. nejlepším místem pro život na světě. Oproti minulému roku si tak pohoršila o jedno místo, předstihla však například Slovensko nebo třeba Jižní Koreu. Naopak vítězná Austrálie žebříčku kraluje již čtvrtým rokem.
Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto)

Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V první pětce jsou tradičně severské země Norsko, Švédsko, Dánsko a Kanada. Do první desítky se vedle Austrálie dostaly také Švýcarsko, USA, Finsko, Nizozemsko a Nový Zéland. Česká republika je na 23. místě za Slovinskem, ale před Slovenskem, Estonskem či Jižní Koreou. Na chvostu žebříčku je Mexiko spolu s Tureckem.

Index hodnotí podle 11 kritérií životní úroveň ve 36 hospodářsky vyspělých zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem.

Zaměstnanost v ČR je nadprůměrná

V České republice dosahuje podle OECD roční očištěný upotřebitelný příjem na osobu v průměrné domácnosti 17.262 dolarů (asi 341.000 korun), průměr v OECD činí 23.938 dolarů (přibližně 473.000 korun). Do této částky OECD zahrnuje nejen příjmy z ekonomické aktivity, ale například také sociální transfery či bezplatnost školství a zdravotní péče. V ČR ale existuje poměrně značná nerovnost, kdy 20 procent nejbohatších obyvatel vydělává takřka čtyřikrát více než 20 procent nejchudších. Zaměstnanost je naopak nad průměrem OECD.

Žebříček zemí

1. Austrálie

2. Norsko

3. Švédsko

4. Dánsko

5. Kanada

6. Švýcarsko

7. USA

8. Finsko

9. Nizozemí

10. Nový Zéland

11. Island

12. Velká Británie

...

21. Španělsko

22. Itálie

23. Česká republika

24. Izrael

25. Jižní Korea

26. Slovensko

27. Polsko

Zdroj: OECD

Středoškolské vzdělání má v ČR 92 procent obyvatel ve věku 25 - 64 let, což je značně na průměrem 75 procent v rámci OECD. Očekávaná doba dožití při narození je v ČR 78 let, tedy o dva roky méně, než je průměr OECD. Subjektivní úroveň spokojenosti je u Čechů lehce pod průměrem, kdy u 71 procent obyvatel převažují v každodenním životě pozitivní zážitky nad těmi negativními, průměr OECD je 76 procent.

Austrálie je na špici žebříčku v občanské angažovanosti, nadprůměrně je hodnocena například v následujících kategoriích: kvalita životního prostředí, zdraví, bydlení, osobní bezpečnost, zaměstnanost, subjektivní životní spokojenost. Podprůměrné hodnoty dosahuje pouze v kategorii rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Prvenstvím v tomto kritériu se naopak může pochlubit Dánsko.

Švédsko je první v kvalitě životního prostředí, v osobní bezpečnost ale zaostává za průměrem. Švýcaři si vedou nejlépe v kategorii zaměstnanosti, příjmů a subjektivní spokojenosti.

V Mexiku je největším problémem bezpečnost, Turecko nejvíce ztrácí v kategorii příjmu, bydlení a také životní spokojenosti.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...