Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

České stopy na Berlinale: Shaun Kadlec a němý horor

USA

  13:39
PRAHA - Mít film na Berlinale je jako dar od boha, tvrdí americký dokumentarista Shaun Kadlec, kterému se podařilo prosadit na právě probíhající berlínský filmový festival hned se svou celovečerní prvotinou. Jeho prarodiče pocházeli z Čech, a čtyřiatřicetiletý rodák z Los Angeles tak alespoň vzdáleně představuje českou stopu v oficiálním programu přehlídky, do něhož se jinak letos žádný český snímek nedostal.

Jednu z mála českých stop v oficiálním programu letošního mezinárodního filmového festivalu Berlinale představuje americký dokumentarista Shaun Kadlec. foto: Reuters

Kromě Američana s českými kořeny může být náplastí pro festivalové fanoušky Česka také uvedení několika filmů spojených vznikem nebo dějem s Prahou a pak čtveřice českých uchazečů o pozornost zahraničních producentů a distributorů na doprovodném Evropském filmové trhu (EFM). České filmové centrum tam o ně registruje velký zájem a věří, že příští rok se čeští zástupci do programu Berlinale zase vrátí.

Kadlec přivezl do Berlína spolu se svou filmařskou partnerkou Deb Tullmannovou dokument Born This Way (Takto narozeni) o životě gayů v africkém Kamerunu, kde za homosexualitu hrozí až pět let vězení. "Cítili jsme, že je to opravdu silný příběh a že je důležité ho ukázat. Ti lidé se musí vyrovnávat s utajování svého vztahu, s přiznáním vlastní rodině, s náboženstvím, a proto jsme se rozhodli je sledovat," řekl Kadlec, jehož film uvádí prestižní festivalová sekce Panorama.

Ta patří mezi nesoutěžní, a Kadlecův dokument tudíž nemá šanci na získání některé z hlavních cen přehlídky, Zlatého nebo Stříbrného medvěda. Má však naději na ocenění od nezávislých a diváckých porot a aspiruje také na cenu Teddy Award pro nejlepší festivalové filmy s homosexuální tematikou. Sám tvůrce ale zůstává se svými ambicemi při zemi.

Zapomenuté kořeny

"Nevím, jak bych mohl očekávat nějaké ceny. My jsme hrozně šťastní, že tu vůbec můžeme být. V USA se na Berlinale hledí s velkým respektem. To, že tu můžeme promítat náš film, je jako dar od Boha," tvrdí dokumentarista, který typicky české příjmení zdědil po rodičích svého otce, emigrantech z Čech.

"Do Spojených států přišli kolem roku 1911. Bohužel nevíme přesně odkud. Domníváme se, že to byla z nějaké vesnice na jihu poblíž hranic s Rakouskem," přiblížil Kadlec původ své rodiny a přiznal, že se cítí trochu provinile, že toho o svých českých kořenech moc neví.

"Potom co prarodiče přišli do USA, vůbec nic ze své kultury svým dětem nepředali. Chtěli, aby jejich děti byly plnohodnotnými Američany, takže s nimi nemluvili česky ani jim nevyprávěli o své rodné zemi. Dokonce ani moc nevařili česká jídla, což mě překvapilo," vysvětlil Kadlec, který své prarodiče už nezažil.

Česky tak stejně jako jeho otec neumí a v původní domovině svých předků ani nikdy nebyl. "Určitě se tam ale chci vypravit, abych zjistil také víc o své rodině," konstatoval původním vzděláním muzikolog, který věří, že by se mu to mohlo podařit i díky jeho dokumentu, s nímž by se rád prosadil i na některý český filmový festival.

Němý horor Pražský student

V letošním programu toho berlínského Česko kromě Kadlecova jména připomíná také němý německý horor Pražský student z roku 1913, který se natáčel v Praze stejně jako o 23 let později francouzsko-československé historické drama Golem, uváděné v retrospektivní sekci Výmarský dotek. Ta představuje také dva americké snímky z roku 1943 o pražském atentátu na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha I katové umírají a Hitler's Madman (Hitlerův šílenec).

Ve spolupráci s českou společností Barrandov Studio vznikl řecký zástupce na Berlinale Věčný návrat Antonise Paraskevase promítaný v sekci Forum a rovněž tři ze čtyř českých snímků nabízených na EFM: Ve stínu režiséra Davida Ondříčka, Yuma Poláka Piotra Mularuka a Můj pes Killer.

Právě o posledně jmenovaný film, který nedávno zvítězil na festivalu v Rotterdamu, je podle Jany Černík z Českého filmového centra na EFM největší zájem. Snímek Slovenky Miry Fornayové podle ní také částečně může za to, že Česko tento rok nemá v programu Berlinale žádného reprezentanta.

"Jednak jsme neměli tolik nových filmů, které by byly do termínu pro výběru na festival hotové, a Můj pes Killer dal přednost účasti v Rotterdamu, kde byl v soutěži, zatímco tady by byl mimo soutěž," vysvětlila Černík. Věří však, že za rok se některý zástupce české kinematografie do programu Berlinale znovu dostane.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!