Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česká stopa masakru v Paříži? Policie v dubnu zadržela Francouze s autem plným zbraní

Slovensko-cest

  4:00aktualizováno  11:19
ZLÍN - Jedna z tranzitních tras, jimiž do Francie putovaly zbraně, mohla vést i přes Česko. Nejde o spekulaci bez reálného základu. Naopak. Zlínská policie letos v dubnu na hranicích zatkla dva muže s francouzskými doklady a autem plným zbraní. Prokáže-li se, že zadržení kurýři měli blízko k teroristům vraždícím v pátek v Paříži, česká stopa bude mnohem žhavější, než dosud oficiální místa přiznávala.
Kalašnikov, ilustrační foto

Kalašnikov, ilustrační foto foto: Reprofoto

Hrdiny teroristických útoků v Paříži jsou policisté i náhodní kolemjdoucí

Stalo se to tři měsíce po lednovém masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Zlínští policisté v polovině dubna zastavili v blízkosti hraničního přechodu ve Starém Hrozenkově podezřelý vůz. Podle všeho náhodou.

„V automobilu byly nalezeny zbraně, u kterých vzniklo podezření, že jejich dovoz podléhá povolovacímu režimu. Zadrželi jsme dva muže cizí státní příslušnosti, na které jsme v červnu předali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby,“ potvrdil informace serveru Lidovky.cz mluvčí zlínských policistů Petr Jaroš.

Tehdy prošlo zatčení bez větší pozornosti. Policejní správa o případu veřejnost neinformovala, nedozvěděli se o něm ani novináři. Optikou pátečního teroru ovšem případ nabývá na závažnosti. Totiž: auto se zbraněmi mířilo do Francie. „Mohu potvrdit, že obvinění byli francouzské národnosti,“ uvedl na přímý dotaz mluvčí Jaroš.

Zlínská policie podle oficiálního stanoviska na kurýry upozornila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, pod nějž spadá takzvaný Národní kontaktní bod pro terorismus. Je otázkou, jak s informací naložili v Praze. „O případu víme, řešili ho ale kolegové ve Zlínském kraji. Cestou Národního kontaktního bodu pro terorismus byli francouzští kolegové informováni,“ tvrdí mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták. Proč případ nepřevzali sami, však nevysvětlil.

Zatčení cizinci, kteří si vyslechli obžalobu z „nedovolené ozbrojování“ a „provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení “, nakoupili zbraně na Slovensku. „Jednalo se o expanzní zbraně. Byly znehodnoceny, ale každý stát má na to jinou legislativu,“ poznamenal Hanták.

Krajský soud ve Zlíně uložil občanovi Francie 14 měsíců nepodmíněně za nelegální převoz zbraní ze Slovenska do Česka. Christophe Etienne Dubroeucq se proti rozsudku odvolal, jak serveru Lidovky.cz sdělila mluvčí krajského soudu v Brně Simona Tesařová. nedávno jej ale potvrdil olomoucký vrchní soud. Muž byl navíc na pět let vyhoštěn. Jeho komplic Jeremy Pierre Andre Onoo vyvázl s jednoletou podmínkou s odkladem na tři roky a také byl na pět let vyhoštěn.

(Ne)znehodnocené zbraně ze Slovenska

Slovenské zbraně v rukou švédských zločinců

Zločinci si na Slovensku legálně nakoupili expanzní zbraně a následně je upravili na střelbyschopné. Podle odborníků se z expanzních zbraní může během pěti minut stát opět zbraň schopná zabíjet. „Velký podíl zadržených zbraní pochází ze Slovenska a je to obrovský problém,“ uvedl pro švédský rozhlas vyšetřovatel Petter Norman.

Švédský rozhlas informoval o případu 26letého muže z Malmö, který na Slovensku nakoupil až 150 expanzních zbraní. Následně je upravil tak, aby z nich šlo střílet ostrými náboji, a prodal je zločineckým gangům.

Redaktor švédského rozhlasu koupil na Slovensku za 430 eur (11 600 Kč) rumunskou verzi samopalu Kalašnikov. Po malých úpravách se z expanzní zbraně stal smrtící nástroj.

Právě Slovensko je známé tím, že má volnější předpisy pro prodej expanzních zbraní. Ty mají být upravené tak, aby z nich bylo možné střílet jen slepými náboji. Proto je možné je koupit i bez zbrojního průkazu. Jenže na Slovensku se ve velkém prodávají i samopaly, které jsou znehodnoceny jen částečně a po drobných úpravách mohou opět zabíjet.

Zbraně dovezené ze Slovenska proto českým předpisům neodpovídají a je na ně potřeba mít u nás udělenou výjimku ze zákona o zbraních a střelivu. Že se v Bratislavě dají pořídit snadno opravitelné samopaly, se ví v kriminálních i teroristických kruzích (viz box). Což se ostatně potvrdilo i letos v lednu při útoku na redakci satirického magazínu v Paříži. Podle agenturních zpráv tam stříleli ze dvou „slovenských“ kalašnikovů. I tehdy mělo jít o znovuoživené expanzní zbraně.

Sobotka: Před lety jen projížděli

Čeští politici i bezpečnostní složky až dosud veřejně mluvili pouze o jediné stopě, která vede k pařížskému masakru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po pondělním jednání se zástupci policie a tajných služeb prohlásil, že jeden z lidí spojovaných s útoky v Paříži, v minulosti - před sedmi lety a před pěti lety - projížděl přes území České republiky. Jméno dotyčného neřekl, ale uvedl, že informace byla tehdy poskytnuta francouzské straně (více čtěte ZDE).

Každopádně česká tranzitní cesta nemusela být jedinou. Němečtí policisté na dálnici ze Salcburku do Mnichova na začátku listopadu zatkli jednapadesátiletého občana Černé Hory. „V motorovém prostoru vozu měl Černohorec profesionálně vytvořenou skrýš, v níž bylo několik střelných zbraní, velké množství střeliva a výbušniny, mimo jiné i trubice celkem s 200 gramy TNT,“ informovala agentura Bloomberg. Na základě údajů z mobilního telefonu a z navigace zadrženého navíc dospěla policie k názoru, že mířil do Francie.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...