Češkám už zbývá jen teorie

Po porážce s Řeckem skončí basketbalistky na mistrovství Evropy pravděpodobně v osmifinálové skupině

RIGA Jen souhra okolností a vysoká výhra v posledním utkání pošle české basketbalistky do čtvrtfinále mistrovství Evropy. I ve druhém utkání osmifinálové skupiny prohrály, tentokrát s Řeckem 45:62.

Jejich cesta mezi nejlepších osm týmů je hodně spletitá. V případě dnešní porážky Řecka se Slovenskem by musely zdolat Polky rozdílem 33 bodů, a pak by postoupily právě na úkor Řecka a Polska. Slovenky si už zajistily účast ve vyřazovacích bojích výhrou 78:69 nad domácím Lotyšskem.

V jejich sobotním utkání nic nenasvědčovalo tomu, že by forma českého týmu měla jít nahoru.

Nedařilo se jim strážit nejlepší řeckou hráčku Maltsiovou. Už po 11 sekundách se opora USK Praha snadno uvolnila od bránící Veselé a tříbodovým košem poslala soupeřkám vizitku. „Maltsiová se těžko hlídá, patří mezi top hráčky na šampionátu. Když se uvolní po cloně, tak dokáže přesně vystřelit i dva metry za trojkovou hranicí. Její uvolnění je perfektní,“ řekl trenér Milan Veverka. Maltsiová dala pět trojek z osmi pokusů.

Naděje rychle uhasla Český tým se hned v úvodu ještě vzchopil a po koších Vítečkové a Veselé získal poprvé a naposledy náskok 4:3. I když Řekyně také neoplývaly v koncovce přesností, stačily postupně zvyšovat své vedení.

Křečovitě hrající české basketbalistky v 7. minutě naposledy vyrovnaly skóre na 10:10, na úspěch ale příliš pomýšlet nemohly. Hlavně proto, že nedokázaly zakončit své útočné kombinace, ztrácely až příliš snadno míče po nepřesnostech v rozehrávce a pod košem proti nejmenšímu týmu šampionátu vůbec neuplatnily svou převahu. Slabším článkem českého týmu byla rozehrávka, kde se nedařilo Bartoňové ani Bednářové.

Trenér Veverka postrádal Hartigovou, které se obnovilo zranění zad. Místo ní zaskočila pod košem v základní sestavě Pecková. V obraně Maltsiové české hráčky totálně propadly a řecká hvězda za poločas zaznamenala 16 bodů. Po šňůře devíti bodů získaly Řekyně náskok 30:18 a vidina naděje na postup do čtvrtfinále měla už velké trhliny.

Pomohla až důrazná poločasová domluva trenéra Veverky, po níž český tým zlepšil defenzivu a hlavně koncovku. Střeleckými oporami v této fázi byly zejména Veselá s Vítečkovou, které měly hlavní zásluhu, že ve 25. minutě byl stav nerozhodný 34:34 a zápas dostal znovu náboj. Vyrovnání vrátilo českým hráčkám naději na úspěch. Jenže doutnající jiskřička rychle zhasla. Klidněji a trpělivěji hrající soupeřky využily taktické chyby těžkopádného českého týmu, který ztrácel odvahu k zakončení. Marná byla i snaha trenéra Veverky, který v oddechových časech burcoval své svěřenkyně k větší odvaze.

Takticky hrající Řekyně si udržovaly sedmibodový náskok a naději na podobný zvrat, který se podařil českým reprezentantkám v utkání ve skupině s Ukrajinou, nepřipustily. Matně hrající český tým jim situaci usnadnil, neboť poslední desetiminutovku prohrál vysoko 7:20.

„Škoda, že jsme ještě v poslední čtvrtině udělali tolik chyb a náskok soupeřek se natáhl na sedmnáct bodů. Chtěli jsme zápas zvrátit, ale tolik špatných přihrávek nás o to připravilo,“ poznamenal Veverka. Nejhorší výkon na šampionátu Českým basketbalistkám se nedařila ani střelba z tříbodového území. Z 16 pokusů se trefily jednou pouze Veselá a Pecková. Naprázdno vyšla při pěti střelách za tři body jedna z opor Vítečková, která společně s Peckovou a Veselou strávila na hřišti přes 30 minut.

Podle kouče podal národní tým asi nejhorší výkon na mistrovství Evropy. „V každém předcházejícím utkání jsme měli nějaké dobré okamžiky, tentokrát jsme hráli špatně i v prvním poločase. Po prostřídání nás další hráčky nepozvedly,“ shrnul neúspěch Veverka.