Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

České energetice budou chybět experti

Česko

PRAHA Tuzemská energetika se bude potýkat s nedostatkem zaměstnanců. I to je jeden ze závěrů Nezávislé ekonomické komise (NEK), která pod vedením profesora Václava Pačese nastínila ve své zprávě energetickou budoucnost Česka.

„Rozpadá se personální zázemí české energetiky i průmyslu. Už nyní pociťují nedostatek lidí v USA. Až se jednou v Evropě rozběhne výstavba nových jaderných elektráren, pracovníci budou chybět,“ prohlásil včera člen NEK Vladimír Dlouhý.

Jeho slova potvrdil i Vladimír Hlavinka, ředitel divize výroba ČEZ. „Je potřeba zaměřit se už na malé děti.

Budoucí personál obsluhující Temelín a Dukovany totiž chodí do čtvrté třídy základní školy,“ řekl Hlavinka.

Tuzemské podniky často upozorňují na nedostatek zaměstnanců vzdělaných v technických nebo i kvalifikovaných dělnických oborech. Neustále proto hledají další možnosti, jak studenty nalákat na příslušný obor, ať už na střední nebo vysoké škole.

Není proto žádnou výjimkou, že se společnosti snaží finančně podporovat školy nebo přímo jejich studenty. Například společnost Metrostav se domluvila se Střední průmyslovou školou strojní a stavební v Táboře a nabídla jí financování vyučení žáků pro stavební a strojní profese. Celková výše finanční podpory pro jednoho studenta může přesáhnout částku sto tisíc korun.

„Problém s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců nelze řešit jen dovozem pracovní síly ze zahraničí, je potřeba získat novou krev i vlastními cestami,“ řekl mluvčí Metrostavu František Polák.

Firma také využila novely zákoníku práce, která umožňuje uzavřít pracovní smlouvu s odloženým termínem nástupu. „Tyto smlouvy uzavíráme se zákonnými zástupci studentů, tedy rodičů, a zavazujeme se, že po dobu studia budeme hradit náklady na ubytování, dopravu, stravu, učební pomůcky a vyplácet kapesné,“ informoval Polák.

Rodiče se za to zavazují, že absolvent nastoupí minimálně na dva roky do pracovního poměru k Metrostavu. „Při nástupu navíc dostane bonus deset tisíc korun,“ upřesnil František Polák.

Tuto formu spolupráce podporuje i státní správa. „Jedině takovým způsobem je možné zajistit, aby absolventi oborů nastoupili skutečně do oblasti, pro kterou je škola připravuje,“ zdůraznila Marie Hrdinová, radní pro školství v Jihočeském kraji.

***

Aby si firmy pojistily nové pracovníky, neváhají do nich už na střední škole investovat až sto tisíc korun

Autor: