2. května 2015 6:52 Lidovky.cz > Zprávy > Design

České osvětlení od Preciosy: inspirováno v Iráku, oceněno v Americe

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
DESIGNÉRSKÉ DUO JAN VACEK A MARTIN ŠMÍD USPĚLO SE SVÝM DEKORATIVNÍM OSVĚTLENÍM,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DESIGNÉRSKÉ DUO JAN VACEK A MARTIN ŠMÍD USPĚLO SE SVÝM DEKORATIVNÍM OSVĚTLENÍM,... | foto: PRECIOSA LIGHTING

Českému sklu se v zahraničí daří. Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením, které získalo mezinárodní cenu za design IDA. Zaujali totiž se svou prací pro Preciosu Lighting - modulové osvětlení, které bylo prezentováno na uplynulém design weeku v Miláně.

„Máme rádi silné kontrasty, které nakonec ale dokáží vytvořit vjemovou harmonii, přinášejí podněty a vzbuzují emoce. Čerpáme inspiraci ze všeho, co nás obklopuje. Design předmětu vnímáme jako proces zpracování myšlenky – někdy je to pohádkový příběh, jindy třeba jen zadání na základě ekonomické kalkulace klienta,“ prohlásili o své práci designéři.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením,...

Co Vacek se Šmídem navrhli? Novinka pro Preciosu se jmenuje RIDGE STONE - KUF a jedná se o systém modulové stavebnice komponentů dekorativního osvětlení pro bytové i veřejné interiéry. Základní modul systému o rozměrech 500 x 500 mm je možné instalovat na stěny a stropy jako dekorativní světelný obklad vykrývající velké plochy, nebo jako jednotlivá svítidla.

V základním modulu systému KUF je do desky stínidla originálním způsobem uchyceno 16 kusů velkých křišťálových kamenů z olovnatého skla, vyrobených kombinací lisování a broušení.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením,...

Kde se vzala inspirace?

Inspirací pro návrh tohoto vzoru skládání kamenů bylo „kúfské“ neboli kúfické písmo, kaligrafická forma arabských písmen s prodlouženými svislými a vodorovnými linkami. 

„Písmo bylo pojmenované podle města Kúfa v dnešním Iráku a užívané již ve starověké Mezopotámii. Zvláštní druh kúfských kaligramů jsou nápisy psané do čtverce, často se vyskytují na mozaikách a v islámské architektuře. V kúfském písmu byly napsány nejstarší rukopisy Koránu,“ dodali návrháři.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením,...

Další zajímavostí svítidla je fakt, že díky použité technologii je skleněný kámen systému KUF o rozměrech 120 x 120 mm historicky největším průmyslově vyráběným plošným výliskem v Česku, a podle dostupných informací pravděpodobně i v Evropě.

tohTomáš Holý
  • 0Diskuse