7. prosince 2009 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

České turné Astronautalis: Neříkejte doma, že tolik pije

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Astronautalis (Stockholm, 2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronautalis (Stockholm, 2009) | foto: Jana Kačurová, Lidovky.cz

Včera uzavřel v Praze své turné Astronautalis. Nových fanoušků a piv: obojího bylo za poslední týden hodně.

"Tady jsou kšefty na houby. Pojeďme na turné," rozhodl se na začátku podzimu kdesi v Seattlu Andy Bothwell a vyrazil propagovat svoji značku – "indiehiphopový" projekt Astronautalis a svoji poslední desku Pomegranate – opět na starý kontinent. A protože se pokazilo turné po Itálii, v Česku zavítal rovnou do čtyř měst. Spontánně, na poslední chvíli, za pár drobných. Italům zůstaly jen oči pro pláč, Praha, Brno, Budějovice a Olomouc Andymu div neuchystaly čestné občanství.

Jeho návrat byl rychlejší, než by tomu býval věřil i on sám. Po krátkém severoamerickém turné s Wax Tailor a Sole & The Skyrider Band podpořil – už zase v Evropě – nejdřív s populární kanadskou holčičí dvojici Tegan and Sara a na začátku prosince už popíjel české pivo a zelenou, "the green stuff".

Změna klimatu byla nicméně drastická. Kluby pro Tegan and Sara byly obvykle zaplněné mnoha stovkami lidí, poměry zákulisí odpovídaly hvězdnému postavení obou slečen na hudebním nebi a přesvědčit jejich fanoušky, aby se zapojili do hry, dalo víc práce. První koncert v Česku se odehrál ve středu 2. prosince na sklepní scéně prťavého klubu Skleněná louka, kde se o Andyho pozornost přetahovala sotva stovka nadšenců. Stejně tomu bylo i na dalších čtyřech zastávkách, včerejší Prahu nevyjímaje.

Není to trochu suché?
Recept je v zásadě jednoduchý a ve všech městech stejný: jet na plný plyn. Námořník, co si na pódiu vypomáhá jenom kapesníkem a svým laptopem (se samolepkou Neříkejte doma, že jsem řidičem náklaďáku – myslí si, že hraju na piáno v bordelu), z nějž pouští hudební podkres, do kterého rapuje? Není to trochu suché? Je tady ale ještě něco, co Astronautalis potřebuje ke své show. Lidi a interakci s nimi. Slovní přestřelky, vtipy, aktivitu, pohyb. Bez zastavení, pořád, do konce, na doraz. Funguje to fantasticky, takže když se po hitovce Trouble Hunters spustí pětiminutový aplaus, na jaký je zvyklá možná tak Metallica, není způsob, jakým by performer mohl opustit své místo. Jede se dál.

A když se stane, že mu po dvou hodinách opravdu dojdou písničky a nálada je pořád na vrcholu, přichází na řadu freestyle. Co tady máme? Ježíšek, Tom Cruise, Hvězdné války, pivo, zelená, porno. A voilá, máme další hit!

Najdete na Lidovky.cz