Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko chce znovu zavést povinné odvody, armáda by verbovala muže i ženy

Česko

  8:05
PRAHA - Deset let od zrušení branné povinnosti by čeští muži i ženy mohli opět stanout před odvodovými komisemi. Podle MF DNES s tím počítá novela branného zákona. Plnoletí a zdravotně způsobilí Češi by také mohli opět začít chodit na „vojnu“, byť o dost kratší než v minulosti. Důvodem je horšící se bezpečnostní situace v Evropě a nutnost rychle reagovat na případný konflikt.
Česká armáda - ilustrační foto

Česká armáda - ilustrační foto foto: J.Vostárek

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodů pro znovuzavedení je hned několik. Armáda nemá přehled o tom, kolik by Česko mělo v případě války nebo podobného ohrožení potenciálních bojeschopných vojáků. Roli hraje také měnící se bezpečnostní situace v Evropě. „Nesmíme podceňovat nynější hrozby, musíme být připraveni. Na příkladu Ukrajiny je vidět, že konflikty mohou vypuknout rychle a relativně blízko,“ uvedl pro MF DNES ministr obrany Martin Stropnický.

Zatím není jasné, zda budou povinné pouze odvody, nebo i výcvik. S roční vojnou jako v minulosti se však nepočítá. „Mohlo by to být například formou měsíčního cvičení, přičemž stát by finančně kompenzoval lidem čas na něm strávený,“ vysvětlil jednu z variant mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. To je však méně pravděpodobná varianta. Zatím se zdá, že výcvik bude nadále dobrovolný.

Česko není připraveno

Jak budeme rukovat:

  • Každý plnoletý Čech by dostal pozvánku dostavit se k odvodu. Pokud by byl shledán způsobilým, byl by zařazen do záloh. Pamatuje se i na variantu „modré knížky,“ tedy zdravotní nezpůsobilosti.
  • Výjimku dostanou těžce postižení lidé, osamělí rodiče nezletilých dětí nebo lidé, jejichž práce je nezbytná pro chod státu (například poslanci). 
  • Pokud by Česko vstoupilo do války, byly by zálohy povolány do aktivní služby. Armáda by však nejspíš upřednostnila nejprve zkušenější jedince nebo ty s odbornými znalostmi - například stavaře či bagristy.
  • I po vyhlášení války by nebylo povinné vzít do ruky zbraň. Ti, kteří by bojovat odmítli, by byli nasazeni na povinné práce, například ve strojírenství.
  • Odvodům se možná vyhne generace, která dosáhla plnoletosti v uplynulých deseti letech. V případě válečného stavu by však nejspíš byly vyhlášeny dodatečné odvody i pro ně.

Experti se shodují, že Česko není na případnou válku v Evropě připraveno. Mnozí se přitom obávají, že konflikt na Ukrajině by mohl eskalovat a přerůst do širšího ozbrojeného konfliktu. Česká armáda je mírová a nepočetná, nové záložníky - v zálohách je momentálně v Česku necelých 1300 lidí - by proto ocenila. Problémem dnešních konfliktů je totiž rychlost a nenadálost, s jakou vypukají.

V zahraničí není povinná vojna ničím neobvyklým. Strach z Ruska už donutil litevské poslance schválit zákon o branné povinnosti před týdnem, delší dobu už funguje i v Rakousku, Dánsku a Norsku. Velká Británie, Polsko nebo USA zase spoléhají na početné řady záložníků.

Ministerstvo však uklidňuje, že na běžném životě Čechů nový zákon nic moc nezmění. Odvody jsou prakticky pouze evidence bojeschopných jedinců, reálně povoláni by byli až v případě ozbrojeného konfliktu. Pokud by se zavedl povinný výcvik, dostali by lidé v práci volno a možná i finanční kompenzaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!