10. května 2010 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko má nejméně třicátníků s diplomem z celé EU, hned po Rumunsku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Diplom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplom (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podíl českých vysokoškoláků je ve věkové skupině 30 až 39 let druhý nejnižší v EU. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), zaostávají Češi i v celoživotním vzdělávání.

Třicátníci a čtyřicátníci přitom patří k nejpočetnějším skupinám v populaci, jejich kvalifikace a pracovní uplatnění budou českou ekonomiku výrazně ovlivňovat v příštích dvaceti letech.

Zatímco v EU má z lidí mezi 30 až 34 rokem vysokoškolský diplom přes 32 procent, v Česku je to jen 18 procent. Tento podíl je přitom po Rumunsku druhý nejnižší z evropské sedmadvacítky. Mezi Čechy ve věku 35 až 39 let má pak vysokoškolské vzdělání jen necelých 16 procent lidí.

Podle analytika ČSÚ Bohuslava Mejstříka přitom budou tyto skupiny společně se čtyřicátníky významně ovlivňovat ekonomickou úroveň Česka v příštích dvaceti letech. "Srovnání se členskými zeměmi EU ukazuje, že systém celoživotního vzdělávání u nás není dostatečně rozvinutý," upozornil.

Zatímco si v Evropě zvyšuje svou kvalifikaci průměrně 9,5 procenta lidí mezi 25 až 64 rokem, ze stejné věkové skupiny Čechů se dál vzdělává jen 7,8 procenta obyvatel.

V březnu přitom Evropská komise zveřejnila plán Evropa 2020, podle kterého by mělo mít za deset let 40 procent lidí ve věku 30 až 34 let vysokoškolský titul. Mladí Češi mezi 20 až 24 rokem přitom studují na vysokých školách stejně často jako jejich zahraničí vrstevníci. Česko také vítězí v evropském srovnání ohledně podílu lidí s maturitou.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz