Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko má sedmou oběť prasečí chřipky. Kolem očkování je chaos

Česko

  11:43aktualizováno  16:30
PLZEŇ/PRAHA - V plzeňské nemocnici zemřel 42letý muž na prasečí chřipku. Je to již sedmá oběť této nemoci.

Vakcína proti prasečí chřipce foto: Igor Šefr, ČTK

Muž byl v plzeňské nemocnici týden hospitalizovaný. "Měl velmi vážný zápal plic," řekla pro server Lidovky.cz mluvčí plzeňské nemocnice Renata Jenšíková.

"Během jeho hospitalizace jsme prováděli opakovaně a různými metodami vyšetření na vir H1N1. Nemoc se ale nepotvrdila," řekla mluvčí. Onemocnění prasečí chřipkou se potvrdilo až po jeho smrti. Muž zemřel před několika dny.

Ještě dopoledne hlavní hygienik ČR Michael Vít mluvil o šesti úmrtí lidí nakažených prasečí chřipkou.

Středočeská záchranka neočkuje. Neví, jaké dostala vakcíny

Středočeská záchranka zastavuje očkování proti prasečí chřipce, dokud se nevyjasní problém s číslováním vakcín, sdělil dnes ředitel záchranky Martin Houdek. Středočeši podle něj dostali vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a dodacích listech. Stejné problémy hlásí Jihlava a Ústí nad Labem.

Podle ministerstva zdravotnictví i dodavatele vakcín jde však jen o nepochopení systému číslování vakcíny. Návod, jak postupovat při určování čísla šarže u balení vakcín, která nejsou v originálním kartónu, je na webu ministerstva. Dostala ho také všechna vakcinační centra spolu s dodávkou vakcín. "Všichni to podle mých informací mají k dispozici. Proč říkají něco jiného, to je otázka," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Problém s odlišnými čísly by mohl dopadnout na očkované pacienty. Číslo se totiž vlepuje do zdravotnické dokumentace toho, kdo je očkován. Pokud by měl po vakcinaci vážné zdravotní potíže, lze podle identifikačního čísla vakcíny zjistit, co dostal, případně vadnou šarži stáhnout, aby potíže neměli i další očkovaní.


Kvůli úřednické chybě se neočkuje
I dnes zůstavají zavřená vakcinační centra ve Zlínském kraji. Může za to úřednická chyba. Zlínsko přitom vakcíny proti prasečí chřipce má, jen je nemůže použít. Ve vyhlášce, kterou vydalo ministerstvo v pátek, totiž na region zapomnělo.

Ještě ráno ujišťovala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, že pochybení ministerstva ještě dnes napraví. "Vydáváme rozhodnutí, dostanou ho dnes, aby mohli odpoledne otevřít a začít očkovat," komentovala ráno situaci ministryně. Ani odpoledne se však situace nijak nezměnila. "Urgovali jsme ministerstvo v pondělí, v úterý i dnes, stále jsme ale neobdrželi rozhodnutí, že můžeme začít," divil se tiskový mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Pro neschopenku až po nemoci

Hlavní hygienik Michael Vít dnes uvedl, že v krajích, kde už je překročena hranice epidemie, mohou zůstat lidé s respiračními obtížemi doma, aniž předtím půjdou k lékaři pro neschopenku. Tu jim bude moci doktor vystavit až pět dní zpětně. Rozhodla o tom ministerstva práce a zdravotnictví.

Vít dodal, že nemocní by měli přesto svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Zároveň mají zákonnou povinnost informovat o nemoci svého zaměstnavatele.


Lékaři i vakcinační centra jsou připraveni, vakcíny dovezené, stejně se ale neočkuje. "My jsme připravení očkovat, čekáme jen na opravu vyhlášky. Pokud by do zítřejšího dopoledne přišel pokyn z ministerstva, můžeme začít odpoledne očkovat," zdůraznil krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Hlavní hygienik Vít svedl zdržení očkování na úředníky. "Byla to administrativní chyba, vakcíny Zlínský kraj má," řekl Vít. Podle mluvčího Plesara krajský úřad urgoval ministerstvo několikrát a různými způsoby. Zatím se ale nic nezměnilo.

Anketa

Necháte se očkovat proti prasečí chřipce?

Ano, čekám na vakcínu. 362
Asi ano, rozhodnu se s vývojem epidemie. 217
Očkování nechci, bojím se zdravotních komplikací. 2578
Ne, nebojím se nákazy. 1753



Podle Nečase se sice v ministerské vyhlášce psalo o očkování pacientů, ministerstvo ale zapomnělo na vakcinaci zdravotníků a dalších, kteří mají injekci ve Zlínském kraji dostat. "A to se pod to podepsala ministryně," divil se Nečas. Vakcinační centra proto zůstávají zavřená. "Praktičtí lékaři očkovat můžou, oni sami ale zatím naočkováni nebudou," vysvětlil Nečas.

Zlínský kraj má zatím 50 potvrzených případů nákazy prasečí chřipkou. V kraji je navíc od pátku vyhlášena epidemie akutních respiračních onemocnění.