24. listopadu 2008 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko proti Vietnamcům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 204Diskuse
Celníci kontrolovali zboží v tržnici Sapa. Příslušníci cizinecké policie, pražské policie, celní správy a pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) od rána 22. listopadu prohledávalinejvětší pražskou tržnici v Libuši.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celníci kontrolovali zboží v tržnici Sapa. Příslušníci cizinecké policie, pražské policie, celní správy a pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) od rána 22. listopadu prohledávalinejvětší pražskou tržnici v Libuši. | foto: ČTK

PRAHA Takovou razii, jaká v sobotu proběhla v areálu SAPA v pražské Libuši, ještě žádná vietnamská tržnice v Česku nezažila.

Na místě zasahovaly tři policejní obrněné transportéry s radlicemi na zatlačování demonstrantů, nad tržnicí kroužil vrtulník a restaurací „Little Hanoi“ probíhali policisté v kuklách a s namířenými pistolemi.

Osm set policistů, celníků a příslušníků cizinecké policie hledalo drogy, pašované zboží, padělky značkového zboží a cizince, kteří jsou v Česku nelegálně.

Celníci zabavili zboží za 15 milionů korun. Tři Mongolové, jeden Číňan a jeden Vietnamec byli předáni ke správnímu řízení a hrozí jim vyhoštění.

Zástupci vietnamské komunity vzápětí proti způsobu, jakým byl zásah proveden, protestovali. „Nebyla to kontrola, ale demonstrace síly,“ řekl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Sobotní razie proběhla jen čtrnáct dní poté, co česká vláda pozastavila vydávání víz Vietnamcům na ambasádě v Hanoji.
 
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) obě akce obhajuje s odkazem na tajný materiál, který projednala vláda. Podle ministra z něj plyne, že Vietnamci se čím dál víc podílí na nejzávažnější kriminalitě. Konkrétně prodávají padělky, páchají daňové úniky a pěstují a prodávají drogy.

Marcel Winter zase argumentuje zprávou o situaci v oblasti migrace na území České republiky, kterou každý rok zveřejňuje ministerstvo vnitra. Podle ní bylo v roce 2006 mezi trestně stíhanými cizinci jen 9 procent (celkem 659) Vietnamců. Početná (55tisícová) vietnamská komunita je podle Wintra známa spíš výbornými školními výsledky dětí než zločinem. 
 
„Nechceme bojovat neférově proti jedné menšině, ale proti těm, kdo páchají trestnou činnost,“ říká ministr Langer. 
 
Vietnamští studenti Univerzity Karlovy a ČVUT to ale takto nevnímají. „Je velmi znepokojující, co se v tomto státě poslední dobou děje,“ posteskl si David Nguyen ve studentském diskusním fóru. „Nechápu, o co se ti čeští poldové snaží? Aby vypadali jako hollywoodské hvězdy? Trapné,“ hodnotil další diskutující. „Je trestem být Vietnamkou? Je to trest, existovat dohromady?“ ptá se studentka.

  • 204Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!