18. července 2014 20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se rozloučilo s dalšími hrdiny z Afghánistánu. Přišlo přes tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Stovky lidí se přišly 18. července v Hradci Králové rozloučit s desátníkem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí se přišly 18. července v Hradci Králové rozloučit s desátníkem... | foto: ČTK

PRAHA Dva vojáci, kteří padli minulý týden v Afghánistánu, měli v pátek pohřeb v Hradci Králové a v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Za vojenských poct se veřejnost dopoledne v obřadní síni v Kuklenách v Hradci Králové rozloučila s desátníkem Janem Šenkýřem a odpoledne v obřadní síni v Týništi s desátníkem Liborem Ligačem.

Tisícovka lidí se rozloučila s padlým vojákem J. Šenkýřem

Tisícovka lidí se v pátek dopoledne v Hradci Králové rozloučila s devětatřicetiletým desátníkem Janem Šenkýřem. Během obřadu s vojenskými poctami byl Šenkýř in memoriam povýšen do hodnosti štábní praporčík.

Stovky lidí se přišly 18. července v Hradci Králové rozloučit s desátníkem Janem Šenkýřem, jedním z pěti českých vojáků, které minulý týden zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu.

Rozloučení se konalo ve smuteční síni v hradeckých Kuklenách. Pohřbu se vedle rodiny a přátel vojáka zúčastnila čestná jednotka a vojenská hudba. Nad Kuklenami před obřadem v nízké výšce třikrát prolétl bojový vrtulník Mi24 ze základny v Náměšti nad Oslavou. Rozloučení zakončily tři salvy vypálené čestnou stráží a státní hymna.

Nepřehlédněte

Na obřadu ve smuteční síni promluvili kaplan 4. brigády rychlého nasazení a Šenkýřův blízký kamarád desátník Tomáš Jeníček. "Honzu jsem znal devět let. Byl to nejlepší kluk, kterého jsem kdy potkal, byl to vynikající voják, sloužil rád, bavilo ho to. Dělal to všechno pro svoji zemi a svoji rodinu," řekl Jeníček po obřadu novinářům.

Vedle náčelníka generálního štábu Petra Pavla se za vedení státu rozloučení zúčastnili předseda sněmovny Jan Hamáček a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Po obřadu, který se ve smuteční síni uskutečnil na přání rodiny bez přítomnosti médií, bylo tělo vojáka odvezeno ke zpopelnění.

V Týništi n.O. se konalo rozloučení s desátníkem Liborem Ligačem

Stovky lidí se v Týništi n.O. rozloučily s desátníkem Liborem Ligačem. Do obřadní síně se s ním přišli kromě rodiny a přátel také příslušníci české armády a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

"Známe se už od základní školy, přes učňák, přes práci v armádě. Byl to rovný kolega, na kterého byl vždy spoleh, vždy dovedl pomoct. Byla to nedílná součást našeho týmu, bude nám všem velice chybět," řekl novinářům jeho kamarád desátník Milan Klívar, který s Ligačem sloužil v 43. výsadkovém praporu v Chrudimi několik let.

Na začátku obřadu nad smuteční síní přeletěl v nízké výšce třikrát bojový vrtulník Mi24. Vlastní rozloučení se na přání rodiny konalo bez účasti médií, zakončily je tři salvy vypálené čestnou stráží a státní hymna. Během obřadu s vojenskými poctami byl Ligač in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka, byl také vyznamenán Křížem obrany státu ministra obrany.

"Pro nás pro všechny jsou to asi nejtěžší chvíle našich vojenských kariér. Musíme se soustředit na to, abychom se postarali o pozůstalé a důstojně se rozloučili s padlými vojáky," řekl velitel 4. brigády Miroslav Hlaváč. Podle něj byli všichni muži, kteří zemřeli po útoku v Afghánistánu, výborně vycvičení vojáci a vzorně plnili své úkoly.

"Pro nás pro všechny jsou to asi nejtěžší chvíle našich vojenských kariér. Musíme se soustředit na to, abychom se postarali o pozůstalé a důstojně se rozloučili s padlými vojáky," řekl velitel 4. brigády Miroslav Hlaváč. Podle něj byli všichni muži, kteří zemřeli po útoku v Afghánistánu, výborně vycvičení vojáci a vzorně plnili své úkoly.

  • Ve čtvrtek se uskutečnil pohřeb rotmistra Davida Beneše v Chomutově.
  • V pondělí se bude v Jičíně konat rozloučení s četařem Ivem Klusákem.
  • Pohřeb Jaroslava Lieskovana, který zemřel v pondělí po převozu do Česka, bude v úterý v Hradci Králové.
Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Adria MATRIX AXESS M670SL 160HP 2018
Adria MATRIX AXESS M670SL 160HP 2018

r.v. 2017, naj. 12 km, diesel, 1. majitel
1 571 790 Kč (s DPH)