Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko uspělo i s gripeny, tygří letce ale nenabídne zázemí

Česko

  12:01
SEDLEC - České vojenské letectvo je pyšné. Po několikaletém snažení má v severoatlantické Asociaci tygřích letek už dva zástupce. K vrtulníkům Mi-24 z náměšťské základny se na začátku října připojily i čáslavské gripeny.

Gripen. foto: Mlejnková AlexandraČTK

Úspěch završilo vyznamenání Zlatá lípa ministra obrany, které na pražském Vítkově ve středu získal velitel stíhačů Jaroslav Míka. Kromě vysoké prestiže ovšem přináší účast v asociaci i "povinnosti".

A jde především o jednu věc. Čeští stíhači jsou čestnými členy organizace už od roku 1991. Ani jednou za tu dobu však naše armáda nebyla schopná uspořádat každoroční setkání Tiger Meet.
"Samozřejmě to letci z ostatních zemí berou jako handicap," přibližuje situaci podplukovník Jaroslav Míka.

Ale vedení vojska, spokojené s úspěchem svých stíhačů, s tím zatím nehodlá nic dělat.

"Organizace cvičení takového rozsahu klade extrémní nároky na koordinaci a využití vzdušného prostoru. V podmínkách naší republiky je to jen obtížně realizovatelné," reaguje Jan Šulc z Generálního štábu Armády České republiky.

S argumentem svých šéfů souhlasí i Míka: "Naše základny jsou menší než na Západě, šedesát letounů by se u nás nikam nevešlo." V hlavě se mu tak začal rodit plán, že by Češi mohli během pěti let uspořádat alespoň menší, regionální setkání tygřích letek. "Šlo by o třídenní cvičení," popisuje Míka.

K letounům ze Slovenska, Maďarska a Rakouska by se teoreticky mohli přidat i stíhači z Polska, kteří by měli být přijati do asociace do roku 2012.

Na vrtulníky nejsou peníze

Je ovšem otázka, jestli bude na akci, která kromě leteckých cvičení vyžaduje zapojení početného personálu a dalších složek, dost peněz.

Své o tom ví tygří letka vrtulníků v Náměšti. "Samozřejmě záleží na ekonomických možnostech v resortu obrany. Ideální účast na cvičení jsou minimálně čtyři vrtulníky. Letos jsme se museli omezit na jeden," přibližuje velitel letky Rudolf Straka.

Ti nejlepší z NATO

Asociace tygřích letek sdružuje elitní bojové jednotky států NATO. Ty se každoročně setkávají, aby společně nacvičily taktické operace, a soutěží v technických dovednostech o sošku Stříbrného tygra.

Na rozdíl od helikoptér se však soutěžního setkání zúčastnily rovnou čtyři české gripeny. A získaly i hlavní trofej Stříbrného tygra. Jaroslav Míka chce ocenění na příštím srazu za rok v květnu obhájit.

To bude ale vyžadovat náročný trénink. "Česká armáda má naši plnou důvěru v to, jak s gripeny nakládá," říká Ulf Lindström ze stockholmského ministerstva obrany, majitele letounů.

Vedení armády popírá, že by hodiny nalétané v rámci těchto cvičení mohly citelně zkrátit desetiletý pronájem strojů závislý na počtu nalétaných hodin.