4. ledna 2010 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko varuje občany před cestou do Jemenu a zavírá úsek velvyslanectví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Letiště v jemenském Saná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště v jemenském Saná | foto: ČTK

PRAHA České ministerstvo zahraničí varuje české občany před cestováním do Jemenu. Cesty do této země by Češi měli omezit jen na "nezbytně nutné". Do odvolání byl dnes také uzavřen vízový a konzulární úsek českého velvyslanectví v jemenském hlavním městě Saná.

Češi, kteří se nyní v Jemenu nachází, mohou v mimořádných situacích a naléhavých případech kontaktovat stálou konzulární službu velvyslanectví. Jediný diplomat na ambasádě, zástupce velvyslance Filip Velach řekl, že evropští diplomaté v Jemenu své kroky konzultují.

Některé země zavírají ambasády
Ambasády USA a Velké Británie v této zemi na jihu Arabského poloostrova jsou dnes zavřeny už druhý den. Oba úřady to zdůvodňují prověrkami bezpečnostních opatření kvůli blíže nespecifikovaným hrozbám od jemenské odnože teroristické sítě Al-Káidy.

Nově je od pondělí uzavřeno také velvyslanectví Francie a Japonska. Španělsko a Itálie zatím jen omezily přístup veřejnosti na svá zastupitelství.

Americký prezident Barack Obama se například dohodl s britským premiérem Gordonem Brownem na vytvoření policejní protiteroristické jednotky v Jemenu a vlády obou zemí přislíbily výrazné zvýšení finanční pomoci Saná.

"Nové bojiště v Jemenu"
Jemen na sebe upoutal zvýšený zájem Londýna a Washingtonu po nedávném nezdařeném pokusu nigerijského atentátníka vyhodit do povětří americké letadlo letící z Amsterodamu do Detroitu. Při výslechu se terorista americkým vyšetřovatelům přiznal, že prodělal výcvik u Al-Káidy v Jemenu.

Ačkoli USA popírají, že v Jemenu otevírají novou frontu boje proti terorismu, tisk už o ní píše. Italská La Stampa napsala, že realita v Jemenské republice zavání válkou. Slovem teror jsou už lidé přesyceni, "a teď je tu nové bojiště v Jemenu", konstatuje rakouský list Die Presse.

Dva mrtví teroristé Al-Káidy
Při srážkách s vládními vojáky byli dnes v Jemenu zabiti dva bojovníci teroristické organizace Al-Káida a další dva utrpěli zranění. Zabití teroristé prý stáli za hrozbami, které vedly k uzavření ambasády USA.

Kromě nich přišlo v nedělních a dnešních bojích na severu země o život 16 civilistů a 19 bylo zraněno.

Do bojů zasahuje nejen jemenská armáda, ale také vojsko sousední Saúdské Arábie. Podle povstalců podniklo dnes saúdskoarabské letectvo 25 náletů. O život přišlo šest civilistů, mezi nimiž jsou i ženy a děti. Deset Jemenců zahynulo při saúdskoarabském náletu na jedno tržiště v neděli.

Jemen se stává obávaným útočištěm Al-Káidy, což násobí chaos, vytvořený boji šítů na severu a separatistů na jihu země. Kvůli hrozbě atentátů v neděli uzavřely Británie a USA svá velvyslanectví v Saná. Oba úřady zůstávají zavřené i dnes a údajně pokračují v bezpečnostních prověrkách.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz