28. listopadu 2013 20:09, aktualizováno  20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stroj z české vládní letky sjel ve Stockholmu z ranveje. Selhala brzda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
JAK - 40 z vládní letky České republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAK - 40 z vládní letky České republiky | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Český armádní letoun se ve švédské metropoli dostal mimo přistávací ranvej. Podle informací ze stockholmského letiště bylo na palubě 11 lidí, mezi nimi i český náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Nehoda se obešla bez zranění.

"Při přistání ve Stockholmu došlo k závadě brzdného systému jednoho z kol a v k kombinaci s povětrnostními podmínkami letoun vyjel z přistávací dráhy. Letadlo nebylo poškozeno," potvrdil mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Nehoda na letišti Arlanda

Na nehodu na letišti upozornil švédský server sn.se. "Pracuji v kamenolomu kousek od letiště. Zrovna jsem spal. Probudil mě rámus a já vyběhl ven a všechno jsem vyfotografoval," popisuje serveru situaci očitý svědek Anders Lindgren. 

Švédská televize SVT na svém webu uvedla, že incident se odehrál na letišti Arlanda asi v devět hodin ráno. Jedenáct lidí na palubě poté muselo setrvat na místě, dokud letadlo technici neodtáhli, což trvalo asi hodinu. SVT nicméně přímo nezmínila, že z dráhy vyjel český letoun, informovala o něm jen jako o stroji Jak-40.

Z Česka do Stockholmu posléze doletělo náhradní armádní letadlo s techniky a členy komise, kteří zůstávají na místě kvůli opravě a vyšetření příčiny závady, dodal mluvčí.

Čím dál víc nehod u českých letadel

Náhradní letadlo se ještě ve čtvrtek s celou delegací, kterou vedl první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a velitel vzdušných sil generál Libor Štefánik, vrátilo zpět do Česka.

Poruchy na českých armádních letadlech jsou v poslední době čím dál častější. Například letos v květnu prasklo přední sklo vládnímu letounu, ve kterém cestoval tehdejší premiér Petr Nečas do Ruska.

Letecký park české armády je zastaralý a s jeho obnovením počítá koncepce dopravního a vrtulníkového letectva. Koncepce ministerstva obrany obsahuje obsahuje nejen plán vyřadit z vládní letky letitá ruská letadla Jak-40 a místo nich koupit nový Airbus A-319, ale i nahradit zastaralé stroje Mi-24 a Sokol novými víceúčelovými vrtulníky.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse