Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Český obchod s Francií

Česko

Sarkozy podpoří české předsednictví EU. Topolánek výměnou „pustil“ Unii pro Středomoří

PAŘÍŽ Česko a Francie? Ještě před pár dny se oba státy na dálku přely o podobu českého předsednictví Evropské unie. Nyní jsou z nich spojenci.

Za náhlou změnou vztahů je včerejší hodinový oběd v Elysejském paláci, na který francouzský prezident Nicolas Sarkozy pozval premiéra Mirka Topolánka. Mezi oběma muži nyní zavládlo příměří; Topolánek i Sarkozy navíc mohou říct, že každý dosáhl svého. Česká vláda totiž na bleskové návštěvě Paříže získala několik cenných příslibů. Především: Sarkozy Čechy ujistil, že se Topolánkovi do předsednictví nebude plést. „Přeji mu (Topolánkovi) hodně úspěchů v roli předsedy Evropské rady,“ uvedl francouzský prezident po schůzce.

Velkým úspěchem Topolánkovy mise je také fakt, že summitu klíčových finančních hráčů světa 15. listopadu ve Washingtonu se nečekaně zúčastní i Česko. „Abychom zajistili kontinuitu v EU tváří v tvář finanční krizi, požádal jsem Mirka Topolánka, aby zástupce české vlády jel do Washingtonu jako součást francouzské delegace,“ prohlásil Sarkozy. Českým zástupcem bude Marek Mora, náměstek vicepremiéra Alexandra Vondry, kterého sám Vondra nazval „českým šerpou“ pro otázky finanční krize.

Kromě pozvánky na prestižní schůzku francouzský prezident slíbil, že se s Čechy coby šéfy unie počítá i na dalších fórech, kam nemají vstup. Jde o Eurogroup - sdružení ministrů financí a dle Sarkozyho plánu i premiérů a prezidentů států eurozóny. „Když bude zasedání Eurogroup (na úrovni premiérů a prezidentů - pozn. red.) během příštího půl roku, tak předsednická země bude přizvána,“ sdělil Sarkozy. Dobrou zprávu pak veze premiér českým podnikům. Sarkozy se „zasadí“ o to, aby si firmy v unii nemusely už od roku 2013 kupovat na aukci všechny emisní povolenky, což by je připravilo o miliardy.

Přísliby z Paříže ale nepřišly zadarmo. Sarkozy si řekl o šéfování Unie pro Středomoří, nového sdružení států EU a zemí na březích Středozemního moře. Francie o projekt, který je Sarkozyho „dítětem,“ velmi stojí a dostala se kvůli jeho šéfování s Českem do sporu, včera však Praha Unii pro Středomoří „pustila“ a nechá Francii, aby jí spolupředsedala.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Česko za to získalo podporu Paříže pro Praze mnohem dražší projekt - strategické partnerství unie s bývalými sovětskými republikami jako Ukrajina či Moldávie. „Dostali jsme Francii v této věci na svou stranu a to je v mnoha směrech klíčové,“ okomentoval to vicepremiér Alexandr Vondra.

Topolánek odjížděl spokojený. Pochválil si „otevřenost a přátelskost“ Sarkozyho a poděkoval za „výborný“ oběd. Za nejzásadnější závěr cesty sám označil „dohodu o plynulém přechodu“ mezi francouzským a českým předsednictvím. „Těším se na spolupráci v příštích týdnech - aby přechod byl opravdu plynulý a naše předsednictví bylo aspoň tak úspěšné jako to současné,“ řekl premiér. Osobně si také připsal bod navíc před kongresem ODS, protože Sarkozy zřetelně ukázal, komu důvěřuje. „Mirek Topolánek v Česku vede rozumnou a evropskou politiku,“ řekl lídr Francie, který se podle vládní delegace s obavami zeptal na roli prezidenta Václava Klause.

Ptal se ovšem i na vládní povolební situaci a tady se ho Topolánek snažil uklidnit. „Premiér řekl, že jedna prohra po šesti výhrách je cítit, ale že to nevzdává,“ tlumočil Topolánkovu odpověď Alexandr Vondra.

Problematika českého předsednictví byla předmětem i hodinu a půl trvající, předem neavizované debaty mezi Topolánkem a šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. K té došlo ve čtvrtek večer.

***

„Přeji Topolánkovi hodně úspěchů v roli předsedy Evropské rady.“

O autorovi| Kateřina Šafaříková, zvláštní zpravodajka LN ve Francii

Autor: