Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Český objev pomůže lidem s nemocnými ledvinami

Česko

PRAHA Čeští vědci objasnili genetickou podstatu vzácného dědičného onemocnění ledvin. Chorobu vyvolává změna genu pro tvorbu bílkoviny zvané renin, která hraje významnou roli také v regulaci vysokého krevního tlaku, řekl na tiskové konferenci vedoucí týmu vědců z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Stanislav Kmoch.

Porucha genu vyvolává postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, popsal děkan fakulty profesor Tomáš Zima. Přínos objevu spočívá podle Kmocha v prvé řadě v tom, že umožňuje farmakologickou léčbu rodin, kde se choroba vyskytuje. Otevírá se však i cesta pochopení vlivu látek na vznik vysokého krevního tlaku.

„Vyřešili jsme příčinu choroby u pacientů, ale zároveň jsme otevřeli základní otázky funkce reninu v regulaci krevního tlaku a v biologii ledviny,“ řekl Kmoch. Studie ukazuje, jaké jsou vedlejší efekty působení léků, které ovlivňováním funkce reninu regulují krevní tlak. Takových preparátů se prodávají miliony. Podle přednosty kliniky nefrologie profesora Vladimíra Tesaře by v blízké době mohl mít objev význam i pro běžné pacienty s chronickým selháním ledvin, kterých je nyní v ČR asi osm tisíc. Léčí se buď dialýzou, nebo je jim ledvina transplantována. Léčba je nákladná, stojí čtyři procenta nákladů na zdravotní péči. Vysoký krevní tlak mají v Česku dva miliony dospělých. Třetina z nich o tom navíc neví, vysoký tlak nijak nebolí. Jeho projevem může být až infarkt, mrtvice či právě selhání ledvin.

Autor: