Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Český průmysl se dále propadá

Česko

Český průmysl zahájil druhé čtvrtletí zklamáním.

Ani šrotovné v okolních zemích nezabránilo propadu průmyslové výroby.

Ta v dubnu klesla o 23,2 procenta.

PRAHA Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně klesla o 23,2 procenta. Včera o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ) na základě průběžných údajů. V březnu průmyslová výroba meziročně klesla o 17 procent. Dubnový výsledek nezahrnuje očištění od počtu pracovních dnů. „Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 20,5 procenta,“ uvádí zpráva ČSÚ.

Analytici tak hluboký propad nečekali. Po březnovém zlepšení odborníci předpokládali pokračující trend snižování propadu. „Je patrné, že vliv šrotovného ani dalších opatření hospodářské politiky v zahraničí či doma není dostatečný k tomu, aby výrazněji zmírnil dopad recese v eurozóně na český průmysl,“ říká analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Návrat průmyslové výroby k únorovým hodnotám je tak zklamáním. „Ukazuje se, že hospodářská recese je mnohem hlubší a vážnější, než se předpokládalo, a bude mít značný dopad na další pokles růstu HDP v tomto roce,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Hluboký meziroční propad je ovšem podle statistiků také ovlivněn mimořádně vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Podle analytiků se ani v dalších měsících nebude průmysl rychle zotavovat. I přesto, že bude pokračovat vliv zavedení šrotovného v zahraničí. Jiří Škop z Komerční banky ovšem upozorňuje, že to v pozdějším období povede k poklesu poptávky po produkci českého automobilového průmyslu. „Od konce roku by ovšem mělo dojít v zahraničí k již trvalejšímu oživení, které by nemělo být omezeno jen na jeden sektor. A také by měly mírně pozitivně zapůsobit fiskální stimuly,“ domnívá se Škop. Celkově by podle něj měl průmysl letos propadnout zhruba o deset procent.

„Nadějí jsou státní zakázky“ Kužel se domnívá, že největší nadějí pro český průmysl jsou státní zakázky, které mohou částečně nahradit výpadek v zakázkách tuzemských firem a zmírnit dopady krize na jejich činnost. „Stát by měl a musí najít v rozpočtu peníze a prostřednictvím nových státních zakázek maximálně podpořit český průmysl a udržení stávajících pracovních míst, která vytváří. V opačném případě lze jen těžko počítat s nějakým rychlejším obratem k lepšímu,“ dodal Kužel.

Vývoj tuzemského průmyslu – který představuje téměř třetinu českého HDP – podle Svazu průmyslu a dopravy naznačuje, že jeho nynější pohyb po dně by mohl znamenat celoroční propad na úrovni dvojciferných čísel.

Zřejmě i v druhém čtvrtletí bude pokračovat propouštění.

„Z předběžných údajů je kromě jiného zřejmé, že podniky pokračují v propouštění. Situace na trhu práce se jen tak nezlepší,“ vysvětlila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle Kužela si hospodářská recese vyžádá zcela jistě další úspory na mzdových výdajích, a nepochybně tak bude v některých podnicích pokračovat snižování počtu pracovních míst.

***

Průmyslová produkce (v procentech)

10

5

0 srpen

duben květen červen červenec září říjen listopad prosinec leden únor březen duben

2008 2008 2009

-5

-10

-15

-20

-23,2

-25

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!