Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Český radar vidí skrz zeď

Česko

Technici středně velké české firmy dovedli do funkční podoby vývoj zařízení, které zkomplikuje život teroristům a ulehčí práci záchranářům, hasičům i policistům.

Zásah proti zločincům zabarikádovaným v bytě je pro policisty vždycky riskantní. Když je v místnosti rukojmí, zákrok se dál komplikuje. V takovou chvíli může poskytnout neocenitelnou službu přístroj vyvinutý v pardubické firmě Retia. Radar založený na ultraširokopásmové technologii (UWB) totiž dokáže přes zeď zachytit každý pohyb a zobrazit jeho původce jako skvrnu na displeji. Zásahová jednotka se tak může v klidu připravit na to, co ji čeká.

Přístroji nedělá problém rozpoznat pohyby v řádu desítek milimetrů. To otevírá pro radar s obchodním názvem ReTWis další pole působnosti. Při hledání osob zavalených při zemětřeseních či průmyslových haváriích by ideálně doplňoval záchranářské psy. Radar totiž může objevit lidi, kterým trosky znemožňují pohyb. I v případě, že při neštěstí upadli do bezvědomí, by totiž dokázal upozornit na pohyb hrudního koše vyvolaný dýcháním.

K tomu, aby bylo možné přístroj použít v ostré akci v terénu, musela být dosažena dostatečná mobilita, mechanická odolnost i výdrž. Cílové parametry, které si technici z Retie stanovili na začátku vývoje v roce 2005, se podařilo téměř beze zbytku naplnit. „Bystrozraký“ radar váží sedm kilogramů a žádný jeho rozměr nepřekračuje půl metru. Jeho zorný úhel je 130 stupňů horizontálně a 100 stupňů vertikálně. Dosah se v domě s běžnými zdmi pohybuje kolem dvaceti metrů. To je pro většinu potenciálních zákazníků dostatečné. Přístroj je možné do cílové oblasti dopravit i pomocí robotického vozítka. Baterie vystačí na čtyři hodiny provozu. Obtížně rušitelný, téměř nedetekovatelný Extrémně krátké pulzní signály v širokém frekvenčním pásmu, které ReTWis vysílá, jsou podle vedoucího projektu Radima Šikla téměř nedetekovatelné. I kdyby sledované osoby měly podezření, že je na ně „vizuální odposlech skrz zeď“ nasazen, mohly by s běžnými přístroji zaznamenat jen zvýšenou úroveň šumu. I rušení signálu by si vyžádalo větší prostředky, než kolik stojí samotný ReTWis. Jeho cena se přitom má pohybovat kolem jednoho milionu korun. Výhoda je tedy na straně policie.

Zástupci firmy Retia na tiskové konferenci zdůraznili, že podobný přístroj zatím nikdo na světě nenabízí. Sledování přes pevné překážky bylo dosud možné jen pomocí termovize, ta má ale podstatná omezení. Jen stěží ji lze například využít při požáru.

Část prostředků na vývoj, necelých deset milionů korun, získala firma z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu. Na evropské fondy však už Retia nedosáhne. „Nejsme tak velká firma, abychom mohli zaměstnávat čtyři lidi jen kvůli komunikaci s Bruselem,“ řekl LN Radim Šikl. Zastupuje přitom společnost, která se v českých poměrech nedá označit na malou. Jen ve vývoji pracuje přes sto lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!