Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Český software pomůže Europolu zkrotit teroristy. V tuzemsku už ho dávno používají

Česko

  7:03
PRAHA - Je jedno, zda jde o teroristu, nebo pohřešovanou osobu. Software od pražské firmy dokáže během sekund i z poměrně nekvalitního záznamu či fotografie přiřadit k obličeji i identitu. Tuzemský virtuální bič na zločin si nyní pořídil i evropský policejní úřad Europol.

Český software pomůže Europolu s bojem proti terorismu. foto: Eyedea Recognition

Pohybuje se nenápadně v davu lidí mířících ráno do práce. Neprozrazuje ho nic, snad jen lehce skloněná hlava, aby unikl hledáčku bezpečnostních kamer. Takhle se mohl po ulicích pohybovat jeden z hlavních strůjců teroristického útoku v Paříži Salah Abdeslam, který se na krátký okamžik stal jedním z nejhledanějších lidí na světě.

Nyní by jeho únik před spravedlností byl mnohem složitější. Europol totiž začal od prvního července naostro používat speciální software Eyedentity od české firmy Eyedea Recognition. Ten dokáže i z poměrně nekvalitního záznamu identifikovat člověka a přiřadit jeho obličej ke jménu v databázi čítající miliony jmen.

Američané hledají v Česku ‚hodné hackery‘. Pomáhá jim telekomunikační úřad

„V roce 2014 jsem měli možnost prezentovat naše produkty na konferenci bezpečnostních analytiků, kterou pořádal Europol. Následně jsme byli požádáni o zapůjčení našeho software k testování. Přibližně po roce testování jsme byli přímo osloveni ze strany Europolu s žádostí o zakoupení licence,“ popisuje cestu k zakázce zakladatel společnosti Eyedea Martin Urban. V současnosti už Europol využívá software v boji proti terorismu a organizovaným zločineckým skupinám.

Nástroj české policie

Firma Eyedea není na poli bezpečnostních technologií nováčkem. Její řešení už nějaký čas testuje Národní protidrogová centrála (NPC) a jednu z prvních verzí si pořídil elitní protimafiánský útvar ÚOOZ.

Salah Abdeslam.

„Tímto softwarem NPC skutečně disponuje, nicméně v tuto chvíli je u nás ve fázi testování, takže nelze říci nic bližšího,“ potvrdila mluvčí NPC Barbora Kudláčková. Podle firmy Eyedea ale o nasazení uvažují i některá krajská ředitelství policie.

Eyedentity se také objevuje i v bezpečnostních složkách dalších států v Evropě. „V současnosti ale nemáme od nich souhlas ke zveřejnění,“ tvrdí Urban.

Kromě rozpoznávání obličejů možných pachatelů zvládne balíček softwaru od pražské firmy identifikovat i poznávací značku u vozidel.

Cesta k účinnému nástroji v boji proti zločinu ale nebyla jednoduchá a trvala řadu let. „Software je složen z více komponent/algoritmů. Na některých pracujeme od samotného založení firmy v roce 2006. Některé technologie jsou ale relativně nové,“ míní Urban.

Technologický skok

Technologie rozpoznávání tváří však není žádnou novinkou ani českým vynálezem, razantně se však mohou lišit v úspěšnosti a rychlosti. „Podobné technologie jsou na trhu přibližně patnáct let. Dříve identifikovat člověka pomocí záznamu či fotografie mohlo trvat i několik hodin, nyní je to ale rychlejší,“ líčí bezpečnostní expert a bývalý soudní znalec Jiří Nápravník.

Čím konkrétně český nástroj Europol zaujal, lze jen hádat. Software od českého týmu ale údajně dokáže celou proceduru i za pár sekund a mohl by fungovat také v reálném čase. Někdo by však musel podrobnosti rychle ručně ověřovat a to je pro člověka při záplavě dat téměř nemožné.

Zaznívají však i kritické hlasy a obavy z ochrany soukromí. „Dochází k Orwellovskému sledování lidí, a to není cesta, kterou by se měla společnost vydávat. Jako piráti jsme proti nasazování podobných technologií. Největší problém je, že nikdo neví, co se s těmi daty děje i ve složkách státu,“ upozorňuje šéf pirátů Ivan Bartoš.

Informací mají podle Bartoše tajné služby i policie dost. „Pokud se bavíme o mezinárodním boji proti terorismu a podíváme se na poslední atentáty - například v Belgii - tak policie potřebné informace o teroristech, kteří útok spáchali měla, což belgické úřady veřejně potvrdily. Problémy tedy nejsou v nedostatku informací, ale v tom, že bezpečnostní složky nemají operativu na základě varovných indicií jednat,“ poukazuje na jeden z problémů.

I přes obavy některých lidí o ztrátu soukromí však nejsou podobné metody protizákonné. „Policie se řídí zvláštními právními předpisy, pokud je to nezbytné pro výkon její činnosti, například při odhalování trestné činnosti, stíhání trestných činů, může osobní údaje zpracovávat. Konkrétní podmínky pro získávání a využívání informací upravují příslušné právní předpisy,“ řekla Květa Gebauerová z tiskového odboru Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Autor: