11. prosince 2012 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český stát ustupuje. Ženě za nucenou sterilizaci zaplatí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romské ženy protestovaly v létě 2006 před ostravskou nemocnicí Fifejdy proti nedobrovolným sterilizacím s transparentem Sterilizujte okurky a ne ženy! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romské ženy protestovaly v létě 2006 před ostravskou nemocnicí Fifejdy proti nedobrovolným sterilizacím s transparentem Sterilizujte okurky a ne ženy! | foto: ČTK

Po porodu čtvrtého dítěte se dozvěděla, že už další mít nikdy nebude. Aniž by to tušila a souhlasila s tím, podstoupila sterilizaci. To se psal rok 2003. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kam se obrátila, ale nad jejím případem rozsudek nevynese. Česká republika jí totiž nabídla mimosoudní vyrovnání. Dostane odškodné ve výši 10 tisíc eur (přibližně čtvrt milionu korun).

Případ ležel u štrasburského soudu čtyři roky. Definitivní dohoda padla v pondělí. "Původně Česká republika navrhovala menší částku. To jsme odmítli. Navíc jsme požadovali i omluvu," řekla serveru Lidovky.cz právnička z Ligy lidských práv Kateřina Červená. Liga dvaačtyřicetiletou ženu u soudu zastupovala.

Stát se sumu nakonec rozhodl zvýšit a omluvil se, žena tak svou stížnost stáhne. Matka čtyř dětí uspěla už podruhé. V roce 2008 krajský soud rozhodl, že se má nemocnice, v níž zákrok proti své vůli podstoupila, omluvit a zaplatit jí odškodné ve výši 50 tisíc korun. Vrchní soud pak částku zvýšil na 200 tisíc.

Případ se stal na severu Čech. Své jméno ani místo, kde se zákrok stal, nechce žena s iniciály R.K. zveřejnit. "O tom, že už nikdy nebude moct mít dítě, se dozvěděla po porodu císařským řezem, když ji lékaři bez jejího vědomí sterilizovali a až poté ji přinesli k podepsání dokumenty se souhlasem k zákroku," popisuje Červená.

Odškodnění se dočkaly i další ženy

V Česku se podařilo získat odškodné za nechtěnou sterilizaci jen hrstce žen. Loni se dočkala Helena F.z Ostravy. I ona se obrátila na soud ve Štrasburku a i jí stát loni nabídl 10 tisíc eur. Peníze přijala a stížnost stáhla. Mimosoudním vyrovnáním nakonec loni skončil i boj pětatřicetileté Ivety Č. z Ostravy. Kolik peněz ale od ostravské městské nemocnice dostala, odmítly obě strany sdělit. Podle informací serveru Lidovky.cz se mělo jednat o částku půl milionu.

Rada vlády pro lidská práva letos v únoru schválila usnesení, že má stát hromadně odškodnit všechny ženy sterilizované v rozporu s právem. Vláda o návrhu ještě nejednala. Kolika žen by se odškodnění týkalo, musí stát teprve zjistit. „Žádná statistika neexistuje. My zastupujeme tři ženy, na ombudsmana se obrátilo osmdesát žen a kolik jich je ve skutečnosti? To může jít do tisíců,“ uvedla Červená.

Stejně tak se ještě musí vyřešit, kolik peněz by ženy měly dostat. Podle informací serveru Lidovky.cz se v radě vlády zmiňovala suma 300 až 400 tisíc.

Najdete na Lidovky.cz