27. dubna 2009 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český studentský film Bába bude soutěžit v Cannes

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Snímek z natáčení filmu Bába | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z natáčení filmu Bába | foto: Daniel Maráky

PRAHA Film Bába režisérky Zuzany Špidlové se jako jediný snímek českých tvůrců bude v půli května ucházet o cenu na prestižním filmovém festivalu v Cannes. Jedenadvacetiminutový projekt, který vznikl jako absolventská práce studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU), bude soutěžit v sekci Cinéfondation, určené filmovým školám a mladým filmařům.

Snímek z filmu Bába

"Bába je prvním českým hraným filmem, který kdy získal nominaci v této sekci. Současně je po 15 letech prvním domácím hraným snímkem, který se bude ucházet o jednu z hlavních cen oficiální sekce," oznámila dnes mluvčí projektu Kristina Dufková.

Do studentské sekce se už ale v minulých letech probojovaly animované snímky mladých českých tvůrců. Například loni to byl Lukáš Naus.

Sekce Cinéfondation vznikla v roce 1998 pro filmové školy a mladé tvůrce.

Pořadatelé do ní letos obdrželi 1443 studentských snímků z celého světa. Do užšího výběru bylo společně s Bábou nominováno 17 finalistů. Součástí ceny, kterou vítěz získá, je vedle finanční odměny i uvedení jeho prvního hraného filmu na canneském festivalu.

Snímek Bába, který získal vloni nejvyšší ocenění na festivalu studentských filmů Famufest - za nejlepší režii a nejlepší film, vznikl na základě důkladných rešerší režisérky v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. "Zajímal nás zejména kontrast stáří a mládí, stejně jako téma sobectví a viny. Dvě z hlavních rolí ztvárnili neherci, pro představitelku hlavní role umírající babičky šlo o vůbec první zkušenost s filmem," uvedla ke svému filmu Špidlová. Scénář psala na tělo devatenáctileté studentce konzervatoře Marice Šoposké. Měla by ztvárnit i hlavní roli v prvním celovečerním filmu, který Špidlová právě připravuje.

Svou nominací navazuje Bába v menším rozměru na úspěchy, které naposledy zažila v Cannes například Věra Chytilová se svým filmem Ovoce stromů rajských jíme (1970). Z domácích filmařů byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Posledním hraným snímkem nominovaným do hlavní sekce byla v roce 1994 Švankmajerova Lekce Faust.

Režisérka Zuzana Špidlová

Zuzana Špidlová (rozená Kirchnerová) dokončila v roce 2008 studia práv na Karlově Univerzitě v Praze. Ve stejném roce absolvovala bakalářský stupeň na katedře režie FAMU, kde nyní pokračuje v magisterském studiu.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz