Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Za Hanu a Antonii Česko výkupné neplatilo, naznačil Chovanec

Česko

  16:18
PRAHA/ANKARA - Češky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou na svobodě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se ráno vrátily do Česka a nyní už jsou se svými rodinami. Ministr vnitra Milan Chovanec naznačil, že Česká republika za ženy neplatila výkupné.

Unesené Češky na videu foto: Reprofoto

Propuštění žen zprostředkovala turecká humanitární organizace IHH, podle zpravodajské agentury Anadolu v pátek překročily turecké hranice. 
Turecká média zveřejnila fotografie a video s propuštěnými sedmadvacetiletými českými studentkami, z nichž je zřejmé, že obě ženy jsou v pořádku. Vypadají unaveně a pohuble, ale stojí na nohou a nezdá se, že by byly zraněné.

„V době našeho dvouletého zajetí jsme nevěděly, kdo nás zajal. Nejenže nám neřekli, kdo jsou, ale nevíme ani, proč nás dva roky zadržovali. Bylo to velice těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly,“ popsala věznění Humpálová. Při svém propuštění ženy podle ní poprvé za dva roky viděly slunce a kolem sebe rozesmáté lidi. „Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Anadolu Chrásteckou.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka byly ženy na svobodě v sobotu dopoledne spíš hodiny než dny. Jejich poslední pohyb před propuštěním byl na turecko-iráckých hranicích, řekl Zaorálek v České televizi (ČT). Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že česká diplomacie zná cestu a způsob, jakým se unesené Češky dostaly domů, nechce ho ale zatím komentovat. „Platí ovšem, že český stát nevyjednává s teroristy, ani neplatí výkupné,“ řekl v ČT ministr Chovanec. V prohlášení pro média Chovanec uvedl, že propuštěné ženy „jsou v péči českého státu“.

Dva měsíce vyjednávání

Organizace IHH vedla s únosci intenzivní vyjednávání o propuštění žen dva měsíce. Podle jejího zástupce Izzeta Şahina, který se v jednáních angažoval, organizaci kontaktovaly přímo matky unesených žen poté, co prý vyčerpaly všechny ostatní možnosti. „Dnes (v pátek) jsme je bezpečně předali jejich rodinám,“ uvedl Şahin.

Unesené Češky

Dvě Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. Česká diplomacie byla na informace o případných vyjednáváních po celou dobu velmi skoupá.

Turecký deník Millyet napsal, že zástupci IHH dokázali kontaktovat ozbrojenou skupinu,
která dívky držela. Ve vyjednávání hrál prý velkou roli i zdravotní stav žen, který vyžadoval nasazení léků. Nakonec se obě podařilo dostat do východoturecké provincie Van, odkud podle deníku Hürriyet odletěly zvláštním letadlem do České republiky.

Sobotka i Chovanec ve svých prohlášeních požádali média o respektování soukromí propuštěných Češek a jejich rodin. Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka děkuje humanitární organizaci IHH. Zeman změnu vývoje naznačil ve čtvrtek. Na tiskové konferenci na závěr návštěvy Libereckého kraje tehdy uvedl, že je ve věci Češek unesených v Pákistánu optimističtější, než byl dřív.

S českými organizacemi se nepočítá

Zástupci některých českých humanitárních organizací se pozastavili nad tím, že se s nimi v podobných situacích nepočítá. „V žádném případě nepodceňujeme politická jednání a hrozbu případné síly, ale humanitární organizace jsou také nástroj. V Česku je problém, že tato třetí možnost není dostatečně brána v úvahu,“ řekl ředitel Střediska rozvojové a humanitární spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické Jan Dus. Dodal, že na jeho organizaci se vládní instituce s žádostí o informace či případnou pomoc neobrátily.

Kromě tureckých médií o osvobození Češek informovala řada světových tiskových agentur a dalších významných médií. Případy unesených cizinců jsou obecně velice sledované a propuštění po tak dlouhé době v zajetí je vždy velkou událostí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!