16. listopadu 2012 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští policisté dopadli britského pedofila, na útěku byl 15 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Policejní lovci lebek zadrželi v České republice britského pedofila a ve čtvrtek jej předali kolegům z Velké Británie. Muž byl na útěku 15 let. Na policejním webu to v pátek oznámil mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan. Osmačtyřicetiletý Brit údajně v Česku provozoval síť ubytování pro homosexuály a zprostředkovával pro vybranou klientelu homosexuální služby.

V Británii byl hledaný muž odsouzen k několika letům vězení za pohlavní zneužívání dětí a po třech letech byl podle Hulana podmínečně propuštěn.

"Podmínky propuštění téměř okamžitě porušil tím, že protiprávně vycestoval ze země na neznámé místo v Evropě," doplnil mluvčí.

Čeští policisté později zjistili, že se Brit ukrývá v Česku, a 22. srpna ho zadrželi v bytě poblíž Vinohradské ulice v Praze. Zatýkání se muž podle Hulana bránil a spoután byl až po krátké potyčce s policisty.

Britští policisté

Po zadržení hledaného převzali policisté národní centrály SIRENE, kteří zajišťovali předání muže do Británie. Předali ho britským policistům 15. listopadu na Letišti Václava Havla v Praze.

Jednotlivé centrály SIRENE v evropských zemích zajišťují mezinárodní pátrání v rámci schengenského prostoru a ve státech EU. Česká centrála loni zaznamenala 638 případů vypátrání hledaných zločinců. "V letošním roce řešila více než 270 zásahů v cizině vůči zločincům hledaným českými orgány a obdobný počet zločinců vypátraných pro zahraniční partnery v ČR," sdělil vedoucí oddělení pátrání centrály Michal Weiss.

Většina zásahů byla podle mluvčího policejního prezidia provedena díky záznamům v evropské databázi SIS.

"Velká Británie k systému zatím připojena není. Přesto britská policie na základě českých požadavků letos zadržela již 60 hledaných," uvedl Hulan. Lidí zadržených v ČR pro Velkou Británii je mnohem méně, loni pět a letos zatím jen dva lidé. "Jedná se však vždy o závažnou trestnou činnost. Případy, jako bylo čtvrteční předání osoby hledané pro sexuální trestné činy, nejsou ve spolupráci s Velkou Británií vůbec vzácné," doplnil.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse