22. dubna 2009 16:23, aktualizováno  19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští Romové jsou z celé EU nejvíc diskriminováni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Diskriminaci zažily dvě třetiny Romů v ČR, to je nejvíc v EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskriminaci zažily dvě třetiny Romů v ČR, to je nejvíc v EU. | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř dvě třetiny Romů v Česku zažily v posledních 12 měsících diskriminaci. Čeští Romové tak bývají nerovnému zacházení vystaveni víc než příslušníci menšin a přistěhovalci v jiných zemích EU. Vyplývá to z celoevropského průzkumu o situaci menšin, který na svých stránkách zveřejnila Agentura EU pro základní práva.

Průzkum se zaměřil na situaci přistěhovalců a příslušníků menšin ve všech zemích EU a zjišťoval, zda se setkávají s diskriminací. Zkušenosti Romů zjišťoval v sedmi státech - v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a v Řecku. Loni v létě se v nich do výzkumu zapojilo celkem 3500 Romů.

Zhruba 83 procent Romů v Česku si myslí, že diskriminace v zemi je rozšířená. Na Slovensku má stejný názor 80 procent Romů. V Maďarsku je o rozšířenosti nerovného zacházení přesvědčeno 90 procent místních Romů, v Řecku 78 procent, v Polsku 76 procent, v Rumunsku 41 procent a v Bulharsku 36 procent.Stejný názor má kolem 88 procent lidí z Afriky, kteří žijí ve Francii.

Výzkum se soustředil na nerovné zacházení při hledání místa či bydlení, v práci, ve zdravotní péči, sociálních službách, v restauracích, obchodech a bankách. V posledních 12 měsících diskriminaci v těchto oblastech zažilo podle svých slov 64 procent Romů v ČR. V Maďarsku to bylo 62 procent Romů, v Polsku 59 procent a v Řecku 55 procent. Na Slovensku nerovný přístup na vlastní kůži prý v posledních 12 měsících poznalo 41 procent Romů, v Bulharsku a Rumunsku asi čtvrtina.

Podle výzkumu jsou tak čeští Romové nejvíc diskriminovanou skupinou v EU. V sedmadvacítce se v průměru s nerovným přístupem v posledním roce setkalo 47 procent Romů, dvě pětiny Afričanů z rovníkové Afriky, 36 procent lidí ze severu Afriky, téměř čtvrtina Turků, každý sedmý Rus a každý osmý člověk z bývalé Jugoslávie. Třetina českých Romů se zmínila o diskriminaci při hledání práce či v zaměstnání. Pětina si stěžovala na nerovný přístup ve zdravotnictví a v sociálních službách, 13 procent pak v bydlení. Na Slovensku o diskriminaci při hledání místa či v práci mluvilo 23 procent Romů, v bydlení každý desátý, ve zdravotní péči 17 procent a v sociálních službách 15 procent.

Většina Romů si na diskriminaci nikde nestěžovala
V obchodech, restauracích či v jiných službách se s diskriminací setkalo 42 procent českých Romů. Stejné zkušenosti má čtvrtina Romů na Slovensku.Nejhorší byla situace v Polsku, kde si na nerovné zacházení ve službách stěžovalo 48 procent Romů. Podobně jako čeští Romové na tom byli Romové v Maďarsku.

Osm z deseti Romů, kteří zažili nějakou diskriminaci, si na ni nikde nestěžovalo. Většina si totiž myslí, že by se stejně nic nezměnilo. Polovina prý netušila, kam by se měla obrátit. Čtyři z deseti lidí se obávali toho, že by to mělo jen špatné následky. Pětina se bála odplaty pachatelů.

Žádnou organizaci, na kterou by se mohli diskriminovaní obrátit s žádostí o radu a pomoc, nezná 94 procent řeckých Romů a téměř 90 procent Romů v Bulharsku a Rumunsku. Na Slovensku je to 84 procent. Mezi sedmi sledovanými státy je na tom relativně nejlépe ČR, kde o takové instituci neví 71 procent Romů.

Při sčítání lidu v Česku v roce 2001 se k romské národnosti přihlásilo kolem 11.000 lidí. Podle odhadů by mohlo v ČR žít ale zhruba čtvrt milionu Romů.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz