26. července 2010 11:16, aktualizováno  18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští skauti se v Litvě schovávali před deštěm, spadl na ně dům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Skauti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skauti - ilustrační foto | foto: ČTK

VILNO Jedenáct českých skautů z Prahy bylo v neděli zraněno u litevského Kaunasu, když se na ně zřítilo opuštěné stavení, v němž se při cyklovýletě chtěli schovat před deštěm. ČTK to řekla česká konzulka Martina Heranová.

Zranění utrpělo osm dětí ve věku čtrnáct až osmnáct let, dvě dívky ve věku dvacet let a jedna dvaadvacetiletá vedoucí. Dvě děti jsou podle konzulky ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Na stejném oddělení jsou ještě dvě další děti, ale jejich stav není označován za vážný.

U všech nastalo od neděle zlepšení zdravotního stavu a lékaři předpovídají i vážně zraněným dobrou možnost uzdravení, řekla Heranová. Děti mají většinou polámané končetiny, zranění hrudníku, někteří i lehká poranění hlavy a otřesy mozku. Mezi zraněními je zlomenina pánevní kosti.

Česká konzulka dnes zraněné v nemocnici navštívila a se všemi, kromě dvou, mluvila. Dva pacienti s těžšími zraněními jsou při vědomí, ale nemohou mluvit, protože jsou připojeni na umělé dýchání. Po konzultaci s ředitelem chirurgie Rytisem Rimdeikou není žádné zranění takové povahy, že by ohrožovalo děti na životě, řekla Heranová. Všichni jsou umístěni v nemocnici v Kaunasu, kde pobudou podle povahy zranění několik dní. Někteří budou možná moci být propuštěni za den nebo dva.

Děti jsou v kontaktu se svými rodiči, z nichž někteří už stihli dorazit na místo. Rodiče také po poradě s lékaři a s pojišťovnou rozhodnou, zda budou děti doléčeny v Litvě, nebo převezeny do ČR.

Neštěstí se stalo u obce Pakapiu nedaleko Kaunasu.

Podle informací Heranové vedení skautského zájezdu, jehož se účastnilo 22 až 24 lidí, pomohlo zajistit převoz do Prahy těch účastníků zájezdu, kteří nebyli zraněni. Mají již koupené lístky na autobus a do republiky by měli odcestovat v úterý.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz