Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci se postavili barbarství Islámského státu. Snaží se zachránit Mosul

Svět

  19:08
Extremisté z Islámského státu systematicky likvidují historickou paměť okupovaného Mosulu. Unikátní projekt českých vědců se brutální kulturní genocidě páchané na severoirácké metropoli snaží čelit.

Satelitní snímek čtvrti Nabí Džirdžís v Mosulu se stejnojmennou mešitou, vlevo stav před destrukcí mešity, vpravo po destrukci (zpracovala Lenka Starková). foto: Ohrožená architektura města Mosulu

Je to nezvyklé bitevní pole. Na jedné straně Islámský stát a jeho ničivá armáda buldozerů, elektrických sbíječek a min, jež během několika okamžiků změní majestátní architektonické skvosty v hromadu sutin. Na straně druhé tři čeští vědci a pracná mozaika, bolestivě pomalu slepovaná ze střípků zpráv, výpovědí místních lidí a pečlivé analýzy satelitních snímků.

V nerovném rozložení sil se vítěz zdá být předem jasný. Jenže barbarství Islámského státu, které staví kulturní genocidu na piedestal, odmítají Češi nečinně přihlížet.

Na pomoc Mosulu

Unikátní projekt „Ohrožená architektura města Mosulu“ spojil členy České archeologické mise v severním Iráku: archeology Karla Nováčka a Lenku Starkovou ze Západočeské univerzity v Plzni a pražského arabistu a historika Miroslava Melčáka.

Islámský stát ničí starověké památky. Paměť Mezopotámie mizí

Práce trojice odborníků podává svědectví o skličujícím osudu severoirácké metropole, jež loni v létě podlehla drtivé ofenzivě sunnitských extremistů. Od 10. června, kdy nad městem zavlála černá džihádistická vlajka, je Islámský stát v Mosulu hegemonem. A rozhoduje o životě a smrti města: nejen jeho obyvatel, ale také jeho architektury.

Radikální teroristické síti už padly za oběť desítky mosulských staveb. Drtivou většinu z nich přitom představují nesmírně cenné architektonické památky, v čele s mešitou Nabí Júnus, starobylou svatyní, jež vyrostla na místě citadely asyrského města Ninive a ve svém nitru přechovávala hrobku biblického proroka Jonáše. Běsnění Islámského státu neunikla ani ta: extremisté ji vloni v červenci rozbili kladivy.

Satelitní snímek mešity proroka Júnuse v Mosulu, vlevo stav před destrukcí, vpravo po destrukci (zpracovala Lenka Starková).

„45 zničených objektů, z toho 36 nenávratně, jsou zcela srovnané se zemí. Rekonstruovat je bude nemožné. A to jsou jen ty, o kterých zatím víme,“ popsal pro Lidovky.cz Miroslav Melčák. Zkáze neuniklo 34 sakrálních staveb, 29 islámských (mešity, náboženské školy madrasy a hrobky) a 5 křesťanských (kostely a kláštery). Kromě toho byly zničeny i dvě civilní budovy: palác a nemocnice z období Osmanské říše. Kulturní tragédii ještě umocňuje fakt, že pouze šest zničených budov pocházelo z 20. století, celých 18 objektů bylo navíc postaveno ještě ve středověku. Mosul tak nenávratně ztratil značnou část své historické paměti.

Trojice českých odborníků přesto bojuje za její záchranu. Komplexní a interaktivní počítačová mapa, kterou již několik měsíců vytvářejí, destrukci Mosulu pečlivě dokumentuje a pokouší se shromáždit veškerá možná data, jež by v budoucnu mohla pomoci při obnově města. „Mosulské umělecké dědictví zachránit nemůžeme. Věříme však, že můžeme napomoci k uchování paměti místa a kulturní identity,“ míní vědci.

‚Do poslední kapky krve.‘ Islámský stát změnil dobytý Mosul v pevnost

Experti rovněž dodávají, že výčet zničených památek bohužel není ani zdaleka úplný. Satelitní snímky, s nimiž pracují, jsou archivní, vysvětluje Lenka Starková. „Zdá se, že destrukce jsou předem plánované,“ doplňuje svou kolegyni Karel Nováček. Melčák s odvoláním na kontakty z Iráku dodává, že miny islamistů se skrývají pod mnohými dalšími budovami, včetně mosulských mostů či univerzitního komplexu. A čekají na odpálení.

Pod záminkou pravé víry

Islámský stát ničení (nejen mosulských) památek glorifikuje na svých propagandistických videích, která pouští do světa pod zástěrkou boje proti kacířství a očisty islámu. Obrazoborectví džihádistů však s proklamovanou pravou cestou víry souvisí jen pramálo, vysvětluje arabista a islamolog Ondřej Beránek. (Ondřej Beránek stojí v čele Orientálního ústavu AV ČR, který projekt zaštiťuje. Kromě Beránka s trojicí vědců spolupracuje také filolog Jiří Prosecký, pozn. red.)

„Spor o uctívání svatyň islámem rezonuje už od smrti proroka Mohameda. Nicméně v případě ISIS není náboženství hlavním faktorem. Skutečným cílem je manipulace s kulturní krajinou a myslí obyvatelstva, z níž chtějí vymazat odlišné historické tradice. Chtějí vytvořit prostředí, které by odráželo pouze jejich pojetí islámu, tak, aby budoucí generace znaly jen jej,“ říká Beránek.

Arabista o teroru Islámského státu: Strach dává násilí symbolický rozměr

Kulturní „vražda města“ Islámskému státu zároveň slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji sílu: vějička pro přívržence a hozená rukavice do tváře nepřítele. Neméně důležitou roli však hrají finance: odhaduje se, že pomyslná pokladnice IS se dnes plní především díky mafiánským praktikám (únosy a výpalné) a zisku starožitností, jež nezákonně prodává přes hranice. „Spektakulární ničení velkých památek je jen vrchol ledovce,“ přitakává Melčák.

Zleva Karel Nováček (archeolog a historik islámské architektury), Miroslav Melčák (arabista a historik), Lenka Starková (specialistka na leteckou archeologii).