22. prosince 2008 21:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čeští vojáci budou v Kosovu chybět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Příslušník českého kontingentu KFOR hlídkuje v kosovském městě Podujevo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník českého kontingentu KFOR hlídkuje v kosovském městě Podujevo. | foto: ČTK

ŠAJKOVAC/PODUJEVO(KOSOVO) Případný odchod českých vojáků z mise v Kosovu je pro velitele mírových sil KFOR v této balkánské oblasti velmi znepokojující. Sdělil to velitel mezinárodního uskupení Střed, finský generál Kyösti Halonen na základně Šajkovac. Právě zde sídlí skoro 400 českých vojáků.

"Jsou čtvrtinou našich bojových sil, operují v důležité oblasti poblíž administrativní hranice se Srbskem a mají velmi odpovědnou práci," zdůraznil generál. O možnosti, že by čeští vojáci po letech mohli z mise KFOR odejít, slyšel poprvé před pouhými dvěma dny. "Skutečně doufáme, že taková situace nenastane. Museli bychom to zvládnout i bez Čechů, ale byla by to velká výzva," uvedl Halonen.

V pátek česká Poslanecká sněmovna neschválila plán zahraničních misí české armády pro příští rok a vláda pak hrozící problémy dočasně vyřešila svým rozhodnutím, že jednotky mohou pracovat v cizině alespoň do počátku března.

Pokud parlament své rozhodnutí nezmění, bude ale muset být už celý únor věnován jejich stahování, vysvětlil náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek.

Čeští vojáci jsou u místních oblíbení
"Pokud Češi odejdou, máme jen velmi málo možností," zdůraznil Halonen.

Nahrazení českého kontingentu by podle něj vázalo všechny dostupné rezervy, nyní určené k rychlé reakci na možné nepokoje v prostoru, za který je odpovědné uskupení Střed.

Češi kromě hlídkování podél administrativní hranice zajíždějí i do místního střediska Podujeva, kde v landroverech i pěšky dávají znát přítomnost mezinárodních sil ve válkou zjizvené zemi. Projíždějící koloně mávají malé děti, vojáky jdoucí pěšky zdraví obchodníci a nabízejí jim červené vánoční čepičky Santa Klause.

Slováci: Spolupráce s Čechy je vynikající
Na hraničním přechodu do Srbska známého jako "Gate 3" společně s kosovskými celníky a pohraničníky pracují i čeští psovodi se svými čtyřnohými svěřenci. Belgický ovčák Donáto se svým pánem Romanem Martinkem právě obcházejí bílé dodávkové auto. Jejich nadřízený Petr Richter vysvětluje, že psi namátkově kontrolují auta, zda v nich nejsou převáženy zbraně nebo drogy. "Ale jednou jsme našli i velkou zásilku viagry směřující do Srbska," směje se Richter.

Na základně Šajkovac společně s českými vojáky pracuje asi stovka jejich kolegů ze Slovenska. Jejich velitel Stanislav Križan se k českým problémům s misemi vyjadřuje diplomaticky a zdrženlivě. "Neřešili jsme to. Máme rozkazy plnit ve spolupráci s českou armádou svoje úkoly. Pokud by Češi odešli, museli bychom si dokázat zajistit vlastní logistickou podporu," vysvětlil Križan. Dosavadní spolupráce s Čechy je podle něj vynikající.

Jakub Dospiva ank

Lidovky.cz, ČTK
  • 60Diskuse
Najdete na Lidovky.cz