1. července 2010 12:20 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

10 nejbezpečnějších zemí světa pro cestování

Kapsář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapsář. | foto: Reprofoto

PRAHA Adrenalin vám nic neříká a dáváte přednost dovolené v některé z bezpečných destinací? Poté by vás mohl zajímat žebříček sestavený na základě počtu vražd spáchaných v jednotlivých státech.

Asociace českých cestovních kanceláří uvádí na základě údajů Světové zdravotnické organizace deset nejbezpečnějších destinací světa pro cestování. Pokud jste milovníky nočních procházek po prázdninových promenádách, bez obav byste si je měli užít v následujících zemích:

SINGAPUR - vysoké sazby za trestné činy od kriminálity odrazují

Vezmeme-li v úvahu počet vražd na 100 tisíc obyvatel ročně, je Singapur nejbezpečnější místo v Asii a jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Země se může pochlubit hodnotou 0,38, která je mimořádně nízká. Například, poslední data ukazují, že Honduras a Venezuela zaznamenali 58 úmyslně zabitých na 100 tisíc lidí ročně.

I když se někomu může zdát Singapur příliš sterilní, město je ve skutečnosti fascinujícím místem ovlivněným několika kulturami -čínskou, malajskou, indickou, arabskou či západními kulturami. Vzhledem k obrovským sazbách pro pachatele trestných činů (včetně trestu smrti za obchodování s drogami), jsou krádeže a trestná činnost v této zemi velmi vzácné.

NORSKO - bezpečno, ale draho

Norsko je jednou z nejbezpečnějších zemí v Evropě. Počet vražd je pouze 0,71 na 100 tisíc obyvatel ročně a riziko, že vás někdo okrade, je minimální. V Norsku nejsou žádné přírodní katastrofy nebo politické či sociální nepokoje, proto je tato nádherná země perfektní destinací pro rodinnou dovolenou.

Jediné, čeho se můžete v Norsku obávat, je bezpečnost vaší peněženky. Ne však kvůli kapsářům. Důvodem je fakt, že Norsko je nejdražší zemí ze skandinávských států. Proto od návštěvy Norska nelze očekávat levnou rodinnou dovolenou.

JAPONSKO - kde jste věc zapomněli, zpravidla ji tam i najdete

Pokud jde o počet vražd, tak je Japonsko se svým počtem 0,44 na 100 tisíc obyvatel jednou z nejbezpečnějších světových zemí. Krádeže a kriminalitu Japonsko téměř nezná, a proto může být považováno za obzvláště bezpečnou destinaci. Pokud někde něco zapomenete, je obvyklé, že to naleznete na stejném místě, kde jste věc zapomněli.

Japonsko je skvělá země pro cestování s dětmi – ve většině hotelů a na veřejných místech nechybí vybavení pro děti.

ISLAND - vězňové jezdí na svátky domů a za poslední roky země nepamatuje vraždu

Také na Islandu je bezpečno. Dalo by se říct, že přímo ultrabezpečno. Věřte nebo ne, ale na celém ostrově pracuje pouze 700 policistů, kteří vůbec nejsou ozbrojeni. Spousta z nich má ještě jedno zaměstnání, protože jako policisté nemají na ostrově příliš mnoho práce. V zemi je přibližně 130 vězňů, kteří jsou během svátků propouštěni domů a stupeň kriminality je zde nejnižší na světě. Za poslední roky se na Islandu nestala žádná vražda.

ŠVÝCARSKO - bezpečná města pro milovníky zimních sportů

Po mnoho let se Švýcarsko umísťuje na předních příčkách v mezinárodním hodnocení bezpečnosti. Počet vražd na 100 tisí obyvatel je 2,2 a patří k nejnižším hodnotám na světě. Podle mezinárodních průzkumů patří švýcarská města Ženeva, Zurich a Bern mezi nejbezpečnější na světě.

Země je proslulá svými zasněženými vrcholky Alp, perfektními podmínkami pro milovníky zimních sportů a zimními středisky na špičkové úrovni. Švýcarsko je zemí s mnoha kulturami, kde lidé mluví čtyřmi jazyky a mají mnoho tradičních zvyků. I přes multikulturní společnost jsou Švýcaři zvyklí dodržovat pravidla, tvrdě pracovat a mají silný pocit sounáležitosti.

DÁNSKO

Dánsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí světa s počtem vražd 0,88 na 100 tisíc obyvatel za rok a s velmi zanedbatelným počtem krádeží a kapesních krádeží. V Dánsku je také velmi malé riziko nějaké přírodní katastrofy.

KYPR - obyvatelé se na noc ani nezamykají

Další destinací, kde je garantováno osobní bezpečí, je Kypr. Třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Navzdory konfliktu s Turky, který v roce 1970 rozdělil ostrov na dvě poloviny, je Kypr jednou z nejbezpečnějších zemí v Evropě a Blízkém východě. Kypr je zemí s minimální kriminalitou a prakticky zde není třeba na noc zamykat dveře. Alespoň místní obyvatelé tvrdí, že to nikdy nedělají. Země také nemá žádné záznamy o teroristických útocích. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel se vyhnete i drobným kapsářům. Počet vražd je prakticky nulový.

NOVÝ ZÉLAND - ráj pro ty, kteří se bojí jedovatých pavouků nebo hadů

Nový Zéland je jasný výběr pro další bezpečnou destinaci světa. Stabilní ekonomika a žádné politické ani sociální nepokoje dělají zemi obzvláště bezpečnou. Počet úmrtí z důvodu vraždy jsou dvě na 100 tisíc obyvatel za rok. Rovněž násilí a kriminalita je tu minimální.

Díky své izolaci na ostrově nežijí žádní jedovatí živočichové jako pavouci, hadi nebo ryby, kteří se mohou vyskytovat v Austrálii. Rovněž zde nebyl zaznamenán žádný útok žraloka na člověka.

Navíc obavy z přírodních katastrof jsou také velmi malé, protože ostrov je velmi vzdálený od jižních tropických cyklónů.

LUCEMBURSKO - stát s nejbezpečnějším městem na světě

Podle statistických údajů je hlavní město Lucemburk nejbezpečnější město na světě. Toto se ale týká nejen hlavního města, ale i celé země, ve které žije pouze půl milionu obyvatel.

Obyvatelé Lucemburska jsou zvyklí dodržovat pravidla a být šťastní. Platí zde pořekadlo, které shrnuje jejich celkovou spokojenost: "Chceme zůstat i nadále takoví, jací jsme". Počet vražd prakticky nulový.

IRSKO - bez obav do Dublinu

V neposlední řadě je Irsko také považováno za velmi bezpečnou destinaci na světě. Podle Světové zdravotnické organizace má ostrov nejnižší počet úmrtí z důvodu vraždy v celé Evropě a to 0,32 na 100 tisíc osob za rok. Mezinárodní statistiky ukazují, že hlavní město Dublin je bezpečnější než většina velkých měst v celém světě.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTORY MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč