Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 nejlepších míst k žití aneb Kde se ukrýt před světovými konflikty

Kam byste se uchýlili, kdyby zítra vypukla 3. světová válka? Možná je to špatná otázka, ale bezpečnost může být jedním z motivačních faktorů výběru místa k životu. Je hezké vědět, že stále jsou země, kde můžete žít v naprostém klidu. Přinášíme vám 10 nejlepších míst pro život pokud se chcete vyhnout světovému konfliktu. Žebříček sestavil server Expatify.com.

Nový Zéland foto: Shutterstock

10. Švýcarsko
Švýcarsko - Matterhorn

Švýcarská dlouhá historie neutrality a výhodná poloha v údolí mezi alpskými vrchy je sázka na jistotu. Bezpečné je i přesto, že má vysoký počet sousedících států. Švýcarsku navíc pomáhá i to, že sousedí například s Rakouskem, které je také považováno za neutrální zemi.

9. Kostarika
Kostarika

Kostarika jedna ze zemí Latinské Ameriky s nejlépe fungující demokracií (ve vládnutí se zde střídají dvě politické strany), byla zde rozpuštěna zdejší armáda a v roce 1983 vyhlásil stát trvalou neutralitu v regionálních sporech. To vše pomohlo Kostarice dostat se na přední místa žebříčků, kde se hodnotil například index světového míru, demokracie a šťastného života. A to i přesto, že Kostarika se nachází v sousedství poměrně bouřlivých států.

8. Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea - typická obydlí

V zemi existují stále neprobádané oblasti. Můžete se zde skvěle izolovat od okolního světa. Tři čtvrtiny Papui Nové Guinei jsou pokryty tropickým deštným pralesem, zbytek je tvořen deltami řek a mangrovovými bažinami. Cestovatelé by se ale měli vyhnout hlavnímu městu Port Moresby, v metropoli totiž panuje vysoká kriminalita.

Čtěte také


7. Kanada
Jezero Moraine

Kanada je druhý největší stát světa, za souseda má jen Spojené státy americké, se kterými má úzké politické a ekonomické vztahy a sdílí s nimi vojensky nestřeženou hranici. Kromě toho má jen málo světových nepřátel - to ji trvale řadí na přední místa Světového indexu míru (Global Peace Index).

6. Seychely
Žádné hotelové komplexy, jen takzvané resorty. Pokud nevydržíte dlouho na jednom místě, můžete pohodlně objet i několik ostrovů.

Kromě toho, že jsou ostrovy bezpečně izolovány od zbytku světa - ve středu Indického oceánu - jsou i skvělým místem, kde lze zapomenout na své starosti. Důkazem dokonalé izolace může být i podnikatel Radovan Krejčíř, který se tu přes rok a půl skrýval před českou policií.

5. Finsko
Finsko

Finsko má za sebou dlouhou temnou historii, proto si přeje být mimo mezinárodní konflikt, patří k neutrálním zemím a pokaždé je zařazeno na předních 10 místech Světového mírového indexu. Jeho odlehlé severské oblasti jsou ideálním místem k úniku od všední reality.

4. Tuvalu
Tuvalu

Tuvalu je ostrovní stát v Oceánii, nachází se mezi Havají a Austrálií. Patří mezi nejbezpečnější a nejodlehlejší místa na světě. Tuvalu je po Vatikánu, Monaku a Nauru čtvrtou nejmenší zemí světa, která je i třetí nejméně obydlená. Existuje jen málo míst, které jsou tak vzdálené od konfliktů světa.

3. Island
Blue lagoon, Island

Island samozřejmě nemá žádné hranice. Je to stabilní země a na světě nemá téměř žádné nepřátele. Jeho obyvatelé jsou šťastní a národ se vždy řadí na přední místo Světového indexu míru (Global Peace Index).

2. Bhútán
Známý klášter Taktshang v Bhútánu

Bhútán je jeden z nejvíce izolovaných národů na světě, je uzavřený mezi himálajskými horami. Stále tu najdete zachovalou starověkou kulturu. Obyvatelé Bhútánu věří v mírové řešení všech konfliktů a to i přesto, že sídlí v poměrně neklidné oblasti. V zemi je zakázána činnost politických stran, jediná strana 'Bhútánský národní kongres' sídlí v exilu v Indii.

1. Nový Zéland
Národní park Tongariro, Nový Zéland

Nový Zéland je zřejmě nejvíce izolovaný stát na světě, který je ovšem plně rozvinutý. Nesousedí s jiným státem, jeho nejbližší soused - Austrálie - je vzdálený přes 2 tisíce kilometrů. Nový Zéland nemá žádné skutečné nepřátele. Je nezávislým státem (nezávislým v rámci Commonwealthu), kde vládne demokracie. Jeho rozmanitá krajina nabízí mnoho odlehlých míst, kde se dá ukrýt. Kromě toho se též řadí k nejmírumilovnějším zemím světa (např. v roce 2009 obsadil Zéland první příčku Světového mírového indexu).

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat